Domů
Jaderné elektrárny
Framatome bude provádět servisní práce na finské JE Olkiluoto 3

Framatome bude provádět servisní práce na finské JE Olkiluoto 3

Provozovatel nového finského jaderného bloku Olkiluoto 3 uzavřel servisní smlouvy se společností Framatome. Smlouvy pokrývají oblasti výpadků a údržby, inženýrských prací a nedestruktivních testovacích služeb. Olkiluoto 3, nechvalně proslulé neustálým prodlužováním výstavby, by mělo být připojeno k síti na konci tohoto roku.

Francouzská společnost Framatome, jejíž většinovým vlastníkem je EDF, podepsala servisní smlouvy se společností Teollisuuden Voima Oyj (TVO). TVO je provozovatelem jaderné elektrárny Olkiluoto na západním pobřeží Finska, a to včetně nového třetího bloku.

Hodnota kontraktů, které pokrývají výpadky a údržbu, včetně inženýrských služeb, I&C a nedestruktivních testovacích služeb, nebyla zveřejněna.

„Naše přítomnost ve Finsku nám umožní účinně naplňovat servisní smlouvy pro EPR blok Olkiluoto 3 a dává nám prostor, abychom dále podporovali naše partnery v oblasti služeb ve Finsku a Švédsku,“ uvedla Catherine Cornandová, výkonná viceprezidentka společnosti Framatome.

Framatome pracuje na výstavbě a uvedení do provozu celkem šesti bloků typu EPR: dva v Taishanu v Číně, jeden v Olkiluoto ve Finsku, jeden ve Flamanville ve Francii a dva v Hinkley Point ve Velké Británii.

„Na základě našich globálních zkušeností a odborných znalostí se celý tým Framatome těší na vývoj dalších nabídek pro stávající i potenciální zákazníky v severní Evropě,“ dodala Cornandová.

Zprovoznění Olkiluoto 3 v příštím roce?

Práce na výstavbě bloku 3 začaly v roce 2005 a blok měl být spuštěn v květnu 2009. Od té doby ale projekt čelil mnohaletým zpožděním a jeho výstavba se pravděpodobně protáhne na 16 let.

V březnu loňského roku získala TVO od finské vlády provozní licenci. Zavážení paliva však bylo odloženo na červen letošního roku kvůli pomalému pokroku v systémových testech a problémům s dodávkou náhradních dílů. Připojení jaderného bloku typu EPR Olkiluoto 3 je proto v současné době naplánováno na letošní listopad a uvedení do provozu se očekává v březnu 2021.

Zdroj úvodní fotografie: TVO

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimir Wagner
27. únor 2020, 13:47

Dovolil bych si opravu. Ve větě "Smlouvy pokrývají oblasti výpadků a údržby, inženýrských prací a nedestruktivních testovacích služeb." nemá být slovo "výpadky". Anglické slovo "outage" neznamená v daném kontextu výpadek, ale odstávku. Jde tedy o servis v průběhu plánovaných odstávek zaměřených na výměnu paliva a údržbu.

Ivan Novák
27. únor 2020, 15:09

Domnívám se, že tímhle smluvním balíčkem také má skončit právní, kapacitní aj. nejasno, ve kterém se výstavba OL3 ocitla po 31.12.2019. Ale je trochu zarážející, že jinak informačně otevření Finové o podpisu 19.2. nijak zvlášť nereferují - možná v tom není všecko, co potřebují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se