Domů
Jaderné elektrárny
Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 získal očekávanou provozní licenci
Jaderná elektrárna Olkiluoto

Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 získal očekávanou provozní licenci

Blok 3 finské jaderné elektrárny Olkiluoto získal od vlády provozní licenci s platností do konce roku 2038, jeho provoz se pak očekává zhruba do roku 2080. Provozovatel elektrárny, společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), plánuje komerční spuštění bloku, který se začal stavět v roce 2005, začátkem příštího roku. S instalovaným výkonem 1 600 MW by měl blok pokrýt zhruba 15 % finské spotřeby.

Finská vláda minulý čtvrtek udělila společnosti TVO provozní licenci k bloku 3 jaderné elektrárny Olkiluoto. Licence s platností do 31. prosince 2038 byla vydána zejména na základě doporučení, které na konci února vydal finský úřad pro jadernou bezpečnost.

„Toto je nepochybně historické rozhodnutí. Naposledy byla udělena provozní licence pro novou jadernou elektrárnu ve Finsku v roce 1979. Zároveň je pro nás významným oceněním práce, kterou děláme, a odborností, kterou v Olkiluoto disponujeme,“ uvedl Jarmo Tanhua, prezident a generální ředitel společnosti TVO.

Blok typu EPR s instalovaným elektrickým výkonem 1 600 MW (instalovaný tepelný výkon je 4 300 MW), se začal stavět v roce 2005 a dle aktuálního plánu provozovatele by měl vstoupit do komerčního provozu na počátku roku 2020, tedy se zpožděním přes 10 let. Společnost TVO pak počítá s životností bloku přes 60 let, elektrárna by tedy měla být v provozu alespoň do roku 2080.

Povolení k zavážce paliva je stále potřeba

Zatímco práce na spuštění elektrárny jsou v plném proudu, provozovatel potřebuje od úřadů ještě jedno důležité povolení, a to k zavážce jaderného paliva, která by měla proběhnout v červnu tohoto roku. Toto povolení by měl vydat úřad pro jadernou bezpečnost po další inspekci a ověření splnění všech bezpečnostních standardů.

„V boji proti změně klimatu musíme udělat vše, co je v našich silách. Uvedení dlouho očekávaného Olkiluoto 3 do provozu přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů. Téměř 80 % finské elektřiny je již vyráběno bezemisně a nová jaderná elektrárna zvýší tento podíl na 85 %,“ řekl Kimmo Tiilikainen, finský ministr životního prostředí, energetiky a bydlení.

Jakmile bude blok Olkiluoto 3 uveden do provozu, stane se největším zdrojem elektřiny na severském trhu. Vyrobit by měl zhruba 15 % finské spotřeby ročně, přičemž v zimních špičkách bude pokrývat zhruba 10 % zatížení, což výrazně sníží finské importní potřeby.

Zdroj úvodní fotografie: TVO

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jarda
12. březen 2019, 07:26

Až stoupne hladina moře provoz bude ohrožen.

energetik
12. březen 2019, 09:24

Já myslím že s tím se počítá, tak dlouho fungovat nebude a potom to moře "uklidí".

Vladimír Šťastný
12. březen 2019, 12:46

A to bude kdy?

Vojtech Barták
12. březen 2019, 18:26

Pokud se postaví dostatek jaderných elektráren sníží se tak dostatečně emise CO2 že žádná hladina moře nestoupne

energetik
12. březen 2019, 19:36

Pokud se postaví dostatek jaderných elektráren, tak se zvýší jaderné emise a zamoření Země toxickými a mutagenními prvky a také se zvýší zamořením odpadním teplem. Účinnost využití jaderné energie je velmi mizerná a většina jaderné energie se přemění v odpadní teplo. Tudy cesta nevede, jak se také přesvědčili i zahraniční demokratické jaderné velmoci a opouštějí tuto slepou jadernou cestu.

aaa
13. březen 2019, 12:48

Západní země opouští jádro kvůli bezpečnosti a konkrétně po událostech z fukusimi. rozhodně ne kvůli efektivitě. Odpadní teplo je u JE nejmenším problémem....

Jan SK
13. březen 2019, 20:05

Pane energetiku, vy asi nevíte nic o tom jak funguje parní cyklus tepelných elektráren že ?? :D nevím proč se vyjadrřujete k tématu, o kterém nic nevíte... Jaderné emise z elektráren neexistují... pouze použité palivo je radioaktivní "odpad" ale to je přírodní produkt... viz přírodní jaderný reaktor v Oklu, a dá se i nadále využít. Pro porovnání solární panel asi nebude eko, když je plný olova, křemíku, plastů a dalších látek.

No a teď k té budoucnosti... už i něktěří eko-aktivisti pochopili, že jedinnou možností bezemisní energie je kombinace JE a OZE, případně že odstoupíte od JE budete zase opět těžce emisní (plyn=uhlí v množství CO2). Nejrozumnější země zvyšují podíl JE, např. právě Finsko má v plánu vyrábět jen v JE a OZE (voda, vítr) a k tomu se blíží velmi rychle, dále např. rozvojové země jako Čína, Indie atd. chtějí stavět JE aby nepálili uhlí či plyn... Zamyslete se nad tím jak lze dělat bezemisní energetiku...

Carlos
13. březen 2019, 20:45

Tak co je pak ten uhlíkovo-cesiovo sajrajtový poprašek z Černobylu? Co jsou úniky radioaktivní vody či její vypouštění? To nejsou emise?

U rozvojových zemí bych spíš než snahu o nedovoz paliv viděl jako pravý důvod, s dovolením, pérometrii, kdy si i ten nejpodivnější režimy nemaje ani pořádnou síť cest, malých hydroelektráren a železnici maje na úrovni 19. století, chce poříditi si jadernou elektrárnu, to jen a pouze aby ukázal domnělou vyspělost technologickou. Mentálně jsou ta tak na úrovni 1. poloviny 20. století, když dobře.

JOsef Vrzal
13. březen 2019, 09:54

V severni Evrope hladina more klesa. Od konce posledni doby ledove. Byla tam zatizena evropska deska ledovcem a tlacena dolu. Roztatim ledovce ta deska stoupa vzhuru, naopak do protivahy na jihu evropskeho kontinentu deska klesa do more. Proto je spousta evropskych satovekych pristavu ve Stredozemi dnes pod vodou.

Jab
14. březen 2019, 07:28

mě by zajímalo kdo jim tu elektrárnu postavil a za kolik

Novak
14. březen 2019, 09:42

Areva, resp. dneska EdF, za kolik, to se dá určitě lehce najít, málo to nebylo. Fini ale mají na jedné té stavbě zajímavý způsob financování - investuje to konsorcium budoucích odběratelů.

Novak
14. březen 2019, 09:49

Uhlíkovo-cesiovo sajrajtový poprašek z Černobylu není emise z běžného provozu, obdobně jako vypouštění aktivní vody. Nemyslím, že by někdo stavěl takovou elektrárnu pro tento účel.

Jan SK
14. březen 2019, 11:04

Ono jde vidět, že pan Carlos je asi eko-aktivista... který nerozumí vůbec provozu JE, jdětě pane Carlos do sebe a najděte si skutečná data z úniku radiace z jaderných elektráren v česku, které jsou koncepčně velmi staré... a uvidíte, že jsou těžce pod limity a i ty "limity" jsou tak nízké, že v běžném životě se potkáte s daleko většími radiacemi...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se