Nový finský jaderný blok Olkiluoto 3 získal očekávanou provozní licenci

DomůJaderné elektrárnyNový finský jaderný blok Olkiluoto 3 získal očekávanou provozní licenci

Blok 3 finské jaderné elektrárny Olkiluoto získal od vlády provozní licenci s platností do konce roku 2038, jeho provoz se pak očekává zhruba do roku 2080. Provozovatel elektrárny, společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), plánuje komerční spuštění bloku, který se začal stavět v roce 2005, začátkem příštího roku. S instalovaným výkonem 1 600 MW by měl blok pokrýt zhruba 15 % finské spotřeby.

Finská vláda minulý čtvrtek udělila společnosti TVO provozní licenci k bloku 3 jaderné elektrárny Olkiluoto. Licence s platností do 31. prosince 2038 byla vydána zejména na základě doporučení, které na konci února vydal finský úřad pro jadernou bezpečnost.

„Toto je nepochybně historické rozhodnutí. Naposledy byla udělena provozní licence pro novou jadernou elektrárnu ve Finsku v roce 1979. Zároveň je pro nás významným oceněním práce, kterou děláme, a odborností, kterou v Olkiluoto disponujeme,“ uvedl Jarmo Tanhua, prezident a generální ředitel společnosti TVO.

Blok typu EPR s instalovaným elektrickým výkonem 1 600 MW (instalovaný tepelný výkon je 4 300 MW), se začal stavět v roce 2005 a dle aktuálního plánu provozovatele by měl vstoupit do komerčního provozu na počátku roku 2020, tedy se zpožděním přes 10 let. Společnost TVO pak počítá s životností bloku přes 60 let, elektrárna by tedy měla být v provozu alespoň do roku 2080.

Povolení k zavážce paliva je stále potřeba

Zatímco práce na spuštění elektrárny jsou v plném proudu, provozovatel potřebuje od úřadů ještě jedno důležité povolení, a to k zavážce jaderného paliva, která by měla proběhnout v červnu tohoto roku. Toto povolení by měl vydat úřad pro jadernou bezpečnost po další inspekci a ověření splnění všech bezpečnostních standardů.

„V boji proti změně klimatu musíme udělat vše, co je v našich silách. Uvedení dlouho očekávaného Olkiluoto 3 do provozu přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů. Téměř 80 % finské elektřiny je již vyráběno bezemisně a nová jaderná elektrárna zvýší tento podíl na 85 %,“ řekl Kimmo Tiilikainen, finský ministr životního prostředí, energetiky a bydlení.

Jakmile bude blok Olkiluoto 3 uveden do provozu, stane se největším zdrojem elektřiny na severském trhu. Vyrobit by měl zhruba 15 % finské spotřeby ročně, přičemž v zimních špičkách bude pokrývat zhruba 10 % zatížení, což výrazně sníží finské importní potřeby.

Zdroj úvodní fotografie: TVO