Domů
Jaderné elektrárny
Francie plánuje zavřít některé jaderné elektrárny po roce 2018
Zdroj: EDF

Francie plánuje zavřít některé jaderné elektrárny po roce 2018

Francie plánuje zavřít některé jaderné elektrárny. Prohlásil to dnes francouzský prezident François Hollande. Má se tak stát v rámci obratu Francie k zelenějším zdrojům energií. Uzavření některých elektráren má navrhnout po roce 2018 francouzská energetická společnost EDF, prohlásil Hollande na vládní konferenci zaměřené na změny ve francouzské energetice.

Nejstarší francouzská jaderná elektrárna ve Fessenheimu na východě země bude první, kde provoz v příštích letech skončí, prohlásil také prezident. Německé ministerstvo životního prostředí už v březnu vyzvalo Francii, aby ji co nejdříve uzavřela. Německý deník Süddeutsche Zeitung tehdy napsal, že nehoda v elektrárně před dvěma lety byla vážnější, než se uvádělo.

„Zavírání elektráren není rozhodnutí, které se připravuje narychlo,“ prohlásil Hollande podle agentury AFP. Taková akce se musí uskutečnit „podle přesného harmonogramu, s ohledem na zaměstnance, regiony a naše závazky v otázce klimatu“.

Francouzská elektroenergetika je nyní z téměř 95 % založena na výrobě elekřiny z jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. To se má v budoucnu změnit, výroba elektřiny by měla vzrůst zejména ze solárních a onshore větrných elektráren.

Podle zákona o obratu ve francouzské energetice by se podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie měl do roku 2025 snížit na 50 procent (aktuální statistiky z francouzské elektroenergetiky najdete zde). Podíl energií z obnovitelných zdrojů by měl být naopak vyšší, což v minulých dnech také navrhla francouzská rada pro energetiku a v následujících týdnech by se jí měla věnovat také francouzská vláda.

Jaderné elektrárny ve Franciie provozuje francouzská společnost EDF, která v současné době provozuje 58 jaderných reaktorů. Mimo to také dostavuje jeden z reaktorů v elektrárně Flamanville, který je však výrazně za časovým i finančním plánem. Nyní navíc probíhá testování reaktorové nádoby, která vykazovala vady.

Mezitím portfolio jaderných elektráren ve Francii stárne a zvyšují se náklady na jejich provoz. EDF podle deníku Financial Times stojí před finančně náročným revitalizačním programem jaderných elektráren, které společnost může stát až 100 mld. EUR.

//

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se