Domů
Jaderné elektrárny
Francouzská firma EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francouzská firma EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder

Francouzská elektrárenská společnost EDF chce své jaderné elektrárny lépe připravit na vlny veder. Zkoumá investice do úložných kapacit pro studenou vodu používanou k chlazení reaktorů, která se ve vedrech kvůli své vyšší teplotě, než stanovují předpisy, nemůže vracet do řek. EDF se tak hodlá vyhnout omezením provozu kvůli zchlazování. S odkazem na ředitelku EDF pro životní prostředí Cécile Laugierovou to uvedl deník Les Echos.

Za veder loni v létě platila pro některé jaderné elektrárny přechodně výjimečná opatření. Ta umožňovala navracet vodu zpět, i když měla vyšší teplotu, než je povoleno. Země se tak rozhodla, protože jinak hrozil nedostatek elektřiny. Teplota, při níž elektrárny vypouštějí vodu do řek, je regulována v zájmu ochrany říční flóry a fauny.

„Dnes jsou naše skladovací kapacity více než dostatečné, ale když se podíváme do budoucna, musíme zvýšit marže,“ řekla Laugierová.

EDF může být v budoucnu skutečně nucena odstavit reaktory, aby omezila ohřev řek při vlně veder. Od začátku roku 2000 tvoří ztráty z těchto ekologických příčin 0,3 procenta výroby elektřiny skupiny. EDF předpovídá, že tyto ztráty se do roku 2050 zvýší na 1,5 procenta.

EDF zároveň tlačí na přehodnocení ekologických standardů, které vypouštění vody do řek omezují. „Environmentální koncepty vycházejí ze studií ze 70. let 20. století, ale změna klimatu už mění životní prostředí,“ řekl ředitelka EDF pro životní prostředí. Jako příklad uvedla teplotu řeky Garonny, která v létě měla nad elektrárnou EDF v Golfechu i 28 stupňů. To odpovídá maximální hodnotě, kterou má koncern pro vypouštění vody stanovenou.

Současně chce elektrárenská společnost používat chladicí vodu šetrněji, řekla Laugierová. Testovat se má proces, pomocí kterého by se vodní pára vznikající v chladicích věžích mohla shromažďovat a znovu používat jako chladicí voda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
19. květen 2023, 00:14

Problém není v klimatu , ale v průtočném chlazení , kdy elektrárna bez chladících věží ohřívá vodu v řece.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se