Domů
Jaderné elektrárny
Francouzská vláda odmítá závislost svého jaderného průmyslu na Rusku, jak uvádí Greenpeace
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francouzská vláda odmítá závislost svého jaderného průmyslu na Rusku, jak uvádí Greenpeace

Francouzské ministerstvo energetiky se na začátku tohoto týdne ohradilo proti tvrzením plynoucím z nedávné zprávy organizace Greenpeace, podle které je provoz francouzských jaderných bloků závislý na Rusku. Podle Greenpeace Francie v loňském roce dokonce ztrojnásobila dovoz obohaceného uranu z Ruska. Ruský jaderný průmysl se rovněž podílí na přepracovávání použitého jaderného paliva.

Po rozpoutání otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině Rusko od loňského roku čelí řadě sankcí ze strany Evropské unie či dalších západních zemí. Zatímco do Evropy již řadu měsíců nemůže být dodáváno ruské uhlí, stejně tak na místní trhy nemůže proudit ruská ropa tankery, jadernému průmyslu se sankce zatím v podstatě vyhýbaly.

Rusko je na globálním trhu předním dodavatelem obohaceného uranu, který odebírají nejen provozovatelé jaderných elektráren v Evropě, ale rovněž i například ve Spojených státech. V nové zprávě ekologické organizace Greenpeace, která byla zveřejněna během minulého víkendu, se uvádí, že Rusko v loňském roce dodalo do Francie třetinu objemu obohaceného uranu potřebného pro provoz tamních bloků po jeden rok. Greenpeace ve své zprávě rovněž uvedla, že Francie je na Rusku závislá skrz svůj jaderný průmysl.

Silná tvrzení si vynutila reakci francouzského ministerstva energetiky, které zpravodajskému serveru Montel sdělilo, že země využívá pouze ve velmi malé míře služby ruských závodů na obohacování uranu, stejně jako služby přepracování paliva za účelem zvýšení účinnosti palivového cyklu. Ministerstvo dále uvedlo, že by se bez ruských služeb francouzský jaderný průmysl zcela obešel, jelikož by je mohl nahradit přírodním uranem.

Greenpeace rovněž podle serveru opět vyzvala francouzskou vládu, aby ukončila smlouvy uzavřené společnostmi EDF a Orano s ruskou společností Tenex, dceřinou firmou Rosatomu, a dále aby přestala blokovat zavedení evropských sankcí proti ruskému Rosatomu. Na tuto výzvu ministerstvo reagovalo vyjádřením, že jakékoliv sankce musí mít dopad na hospodářství země, proti které jsou cíleny a vypovězení smluv by v tomto případě přineslo Rusku naopak více užitku.

"Sankce na jaderný sektor by na Rusko měly jen mírný dopad, mnohem slabší než například sankce na zemní plyn, o nichž se v tuto chvíli neuvažuje. Naopak vypovězení posledních zbývajících smluv týkajících se přepracování paliva by Rusku přineslo výhodnější kompenzace než pokračování v plnění těchto smluv na minimální úrovni," uvedlo francouzské ministerstvo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
16. březen 2023, 09:32

Greenpeace je ta správná organizace, na kterou se máme obracet v případě čehokoliv okolo jádra. A pokud uděláme přesný opak toho, co doporučují, neuděláme chybu.

Dnes už se dá udělat i zhodnocení jak by vypadala energetika kdybychom dali na jejich nátlak a Evropa by byla bez jaderných elektráren.

Aktuáně vidíme i problémy Německa, které zavírá funkční elektrárny a jak se to promítá do cen energií, inflace.

Medvedzig
17. březen 2023, 09:37

Greenpeace je hlavne USA riadena organizacia,takze urcite sa na nu spololiehat je cista sprostost!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se