Domů
Jaderné elektrárny
Francouzský jaderný regulátor: Flamanville 3 může být provozován

Francouzský jaderný regulátor: Flamanville 3 může být provozován

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) ve středu vydal finální stanovisko k problémům reaktoru číslo 3 v jaderné elektrárně Flamanville. Podle ní jsou mechanické vlastnosti spodní strany a víko nádoby adekvátní a reaktor proto může být provozován. Hlava reaktorové nádoby ale bude muset být do roku 2024 vyměněna.

Francouzská Areva oznámila odhalení anomálie ve složení oceli v určitých částech víka a v spodní části reaktorové nádoby v dubnu 2015. Kvůli problému Areva vytvořila program testů, které měly ověřit, že mechanická pevnost použité oceli je dostatečná jak při všech režimech provozu, tak i při havarijních situací. Své závěry ASN zaslala v prosinci minulého roku.

Dne 29. června pak ASN oznámilo, že prozatímně rozhodlo, že reaktor 3 bude moci být bezpečně spuštěn podle plánů na koci roku 2018. ASN už tehdy trvalo na tom, aby hlava reaktorové nádoby byla vyměněna hned, jak bude vyrobena nová.

Nutné nahrazení hlavy reaktorové nádoby do roku 2024

Konečné stanovisko ASN zveřejnilo ve středu. V tomto stanovisku ASN potvrdilo svůj názor, že pokud budou během instalování nádoby provedeny speciální kontroly, není anomálie ve skladbě oceli tak závažná, aby mohla ohrozit uvedení reaktorové nádoby do provozu. Protože ale není momentálně možné potvrdit, že takovéto testy jsou na hlavě reaktorové nádoby proveditelné, tak ASN nadále trvá na tom, že hlava reaktorové nádoby se nebude moci používat po roce 2024.

ASN zároveň poznamenalo, že ke zprovoznění zmíněné reaktorové nádoby ve Flamanville bude zapotřebí povolení, které bude v závislosti na závěrech hydrostatického testu celého prvního okruhu více specifické.

EDF minulý týden prohlásila, že připravuje další fázi testů celého systému. EDF očekává, že zavážení paliva a spuštění reaktoru bude provedeno ve 4. čtvrtletí příštího roku. Studené zkoušky reaktoru mají začít v druhé půlce prosince, horké zkoušky se podle současného plánu mají začít provádět začátkem července 2018.

Zdroj úvodního obrázku : ASN

Komentáře

(6)

Milan Vaněček

14. říjen 2017, 16:11

Tak Flamanville 3 může být provozován po dobu 6 let. To se tedy určitě vyplatí. Pak zase do opravy (nebo rovnou do šrotu?).

hariprasad

14. říjen 2017, 19:09

Co je tohle za výmysl? Copak se dá víko jen tak vyměnit? I když se reaktor odstaví, tak zbytková radioaktivita bude v nádobě ještě dlouho. Jak dlouho jim to bude trvat než to vymění? Půlrok, rok?

Vláďa

15. říjen 2017, 07:00

Při výměně paliva také sundáváte víko reaktoru jinak se tam prostě nedostanete. Po odstavení se musí nejdříve vše vychladit a vyčkat až poklesne zbytkový tepelný výkon. Trvá to několik dní. Reaktorová nádoba je zaplavená a dálkově ovládaným zařízením nejdříve demontujete víko. Potom zavážecím strojem podle plánu měníte příslušnou část paliva s dalšími manipulacemi. Vše se dělá pod vodou která zbytkovou radioaktivitu odstíní.

hariprasad

15. říjen 2017, 21:11

Jste si s tím jistý? Moderní reaktory umožňují vyměňovat palivo průběžně. Pokud jde o běžnou činnost (odstranění víka), tak pak mi uniká, proč to nevymění hned, když řetězová reakce ještě nebyla spuštěná.

Vladimír Wagner

15. říjen 2017, 21:46

To, jestli se vyměňují palivové soubory průběžně nebo ne, není dáno tím, jestli je reaktor moderní nebo starší. Závisí to na typu reaktorů. U tlakovodních reaktorů, jako je EPR ve Flamanville nebo Temelín u nás, se palivové soubory vyměňují při odstávce po kampani (délka může být různá, ale většinou je okolo roku).

Pokud jde o výměnu víka nádoby, tak je možné, že průběžné testy ukáží, že ji nakonec nebude třeba měnit. A pokud ano, tak nějakou, ne úplně krátkou dobu, trvá výroba toho víka.

C

15. říjen 2017, 23:35

I kdyby to bylo v pořádku tak je stejně vyměnit budou muset, jinak se na ně vrhnou zelení.

Zatím o tom moc neví, elektrárna konec konců neběží, ale uvidíte že možná za rok, dva, jestli se to nevymění, začnou. Spíš bych to viděl tedy na možnost 2. Možná že si budou dávat ještě víc pozor po tom co se provalil podvod s ocelí v Japonsku. (Kdo ještě další se takových věcí dopustil?)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.