Domů
Jaderné elektrárny
Globální výkon jaderných zdrojů loni vzrostl nejvíce za posledních 25 let

Globální výkon jaderných zdrojů loni vzrostl nejvíce za posledních 25 let

Kapacita výroby elektřiny z jádra loni celosvětově stoupla o 10,2 gigawattu, což byl nejvyšší růst za posledních 25 let. Přispěla k tomu hlavně výstavba nových elektráren v Číně, řekl dnes výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

„Nikdy jsme nezaznamenali takový nárůst další jaderné kapacity, zejména díky Číně, Jižní Koreji a Rusku,“ prohlásil Birol na jaderné konferenci v Paříži. „Ukazuje se, že díky správným opatřením se jaderná kapacita může zvýšit,“ citovala jej agentura Reuters.

Světový jaderný svaz loni v září odhadl, že v příštích 20 letech by kapacita výroby elektřiny z jádra mohla po celém světě vzrůst o více než 45 procent. Mnoho zemí plánuje výstavbu nových jaderných elektráren v rámci snah zajistit si dostatek elektřiny a snížit emise skleníkových plynů. Podle odhadu svazu se do roku 2035 zvýší kapacita jaderných elektráren na 552 gigawattů (GWe) z tehdejších 379 GWe.

Čínská jaderná společnost CGN Power nedávno uvedla, že celkový výkon jaderné energetiky v Číně by měl do roku 2030 stoupnout na 120 až 150 gigawattů, což je čtyř a pětinásobek současného stavu. Znamenalo by to, že Čína musí postavit osm až deset jaderných bloků ročně. Jádro se na výrobě elektrické energie v Číně v současné době podílí méně než dvěma procenty, Peking ale plánuje tento podíl výrazně zvýšit.

Výstavba jaderné elektrárny Flamanville. Zdroj: Pierre-Alain Dorange

IEA považuje jadernou energetiku za důležitý prvek při omezování emisí skleníkových plynů. Elektřina z jádra je podle ní jedním z největších zdrojů energie s nízkými emisemi uhlíku, v průměru jedna jaderná elektrárna vyrobí tolik elektřiny jako 4000 větrných turbin.

V Evropě je však od jaderného neštěstí v japonské elektrárně Fukušima z roku 2011 výroba elektřiny z jádra politicky kontroverzním tématem. Po tomto neštěstí například Německo oznámilo, že do roku 2022 zavře všechny své jaderné elektrárny. Snahy Finska a Francie o výstavbu nových reaktorů za využití nejnovější technologie se potýkají s velkým zpožděním a nadměrnými náklady. Za velmi kontroverzní je považován také plán Británie postavit jadernou elektrárnu s francouzským reaktorem.

Zdroj úvodní fotografie: Andy Rudorfer

Komentáře

(15)

Jan Veselý

28. červen 2016, 21:10

Bylo by fajn, kdyby se aspoň část těch smělých snů do roku 2035 splnila. Ale je třeba zmínit, že bylo sice dostavěno 10 reaktorů, ale stavět se začalo 5.

A do roku 2035 bude velká část současných reaktorů na/za hranicí svojí životnosti.

Lukáš Brandejs

29. červen 2016, 13:57

Tak podle americké obdoby našeho ÚJB solidně udržovaná a průběžně modernizovaná JE II. generace může sloužit i 80 let, ne tedy 30-50, jak se původně plánovalo. Takže šance, že se překročí rok 2035 tady je. A že se země (mnohdy dost zoufale) snaží maximálně prodlužovat životnost stávajících bloků, když už se nestaví nové, to je taky fakt. Ruku v ruce s modernizacemi dochází navíc i ke zvyšování výkonu. Např. Švédové sice 4 bloky odstavili, ale výkon zbývajících navýšili natolik, že de facto spustili jeden nový blok. Dukovany mají 280MWe navíc, Temelín cca 200 Mwe. Tedy aniž by se musel spustit nový reaktor, má také ČR zhruba jeden VVER 440 navíc. Čína, Indie, Korea, Turecko - tam všude se staví či stavět bude, část bloků nepochybně znovuspustí Japonsko.... Není to nereálné, to vše by mělo bez problémů nahradit staré odstavované bloky, ba právě i navýšit celkový instalovaný výkon.

Jan Veselý

29. červen 2016, 15:29

Spíše věřím, že se bude stavět 70 - 100 GW ročně ve fotovoltaice a 70 - 100 GW ročně ve větrných elektrárnách. Kde? Všude.

Lukáš Brandejs

1. červenec 2016, 12:12

S odhadem nepolemizuji, je to pravděpodobné - rozvoj OZE v žádném případě nepopírám. Ale všude to taky nejde, že? :)

Jan Veselý

1. červenec 2016, 13:42

A kde to nejde? Existuje nějaká země, kde neteče voda, nefouká vítr, nesvítí Slunce a nic neroste?

Lukáš Brandejs

1. červenec 2016, 14:48

Achjo - zase demagogie. Prostě třeba u nás nepostavíte větrníky zdaleka v takovém výkonu, jako např. offshore elektrárny v Severním moři, na Orknejích je asi přece jen jiná intenzita slunečního záření, než třeba na jihu Španělska atd. atp....

Tedy upřesňuji - lze je stavět skoro všude, máte pravdu, ale zdaleka ne všude jsou schopny efektivní výroby, takže je tam příčetný člověk nepostaví. Je to lepší?

Milan Vaněček

1. červenec 2016, 18:38

Slunce u nás svítí zhruba jako v Německu, slunce nám dá dostatek energie abychom vypěstovali obilí a další pro naši soběstačnou obživu a to využití sluneční energie je pod 1%,

střechy bez fotovoltaiky u nás=pole nechané ležet ladem (a FV využije cca 15% sluneční energie, brzy to bude cca 25 i více....

A kapacita větru u nás=výroba JE Dukovany

energetik

29. červen 2016, 08:31

Zajímal by mne ten Čínský jaderný palivový cyklus. Řeka to sice splaví a do moře toho vleze dost, ale doufám že mají více rozumu než naši obchodní "přátelé" z Ruska.

Lukáš Brandejs

29. červen 2016, 13:45

Číňané staví moderní těžkovodní bloky (CANDU, zatím 2), které mají spalovat vyhořelé palivo z lehkovodních reaktorů. Jiný účel nemají. Takže se snaží problém s odpadem řešit touto cestou.

Pete

29. červen 2016, 15:42

Pokud vím tak Candu je chlazen těžkou vodou a umožňuje "spalovat" přírodní uran, že by umožňoval použití vyhořelého paliva jsem ještě neslyšel. A Čína má aktivních projektů víc, ale o žádném, který by jim vyřešil kam s vyhořelým palivem nevím. Číňany bych zas tak nepodceňoval. Dokud se nevyplatí dotáhnout technologii a provozovat reaktory, které by mohly používat vyhořelé jaderné palivo, tak se hold bude muset ukládat.

Lukáš Brandejs

30. červen 2016, 11:44

Ale ano, jde to. Říká se tomu DUPIC = direct use of spent pwr fuel in CANDU.

viz. třeba zde:

http://atominfo.cz/2014/02/nekolik-otazek-pro-jerryho-hopwooda-o-reaktorech-candu/

Výslovně tam zmiňuje právě Čínu, coby průkopníka. Je pravda, že to umí jen reaktory CANDU nové generace, ty starší by se musely celkem nákladně upravovat. Ale zrovna Čína to v Quinshanu udělala a její reaktory jsou toho schopny.

energetik: Samozřejmě, že nejde o bezodpadové hospodaření. Ale zatímco přepracování na MOX uspoří cca 1/3 objemu odpadu, tak DUPIC až cca 2/3, pokud se nepletu. A to je/by bylo sakra znát. Např. by se mohla radikálně zmenšit velikost plánovaných úložišť = mohly by být výrazně levnější. Obecně dopady na životní prostředí by byly menší atd. atp.

Pete

30. červen 2016, 23:07

Hmm to jsem nevěděl, ale článek moc odborný není. Chtělo by, aby to osvětlil nějaký fyzik od fochu. Nebude to tak jednoduché. Candu neznám, ale myslím, že se do něj nepřikládá, jak do kotle. Pořád se objevují nějaké převratné zprávy, ale často je to o tom, že to nedává ekonomický smysl.

energetik

30. červen 2016, 09:18

Takže Čína už ovládla bezodpadové získávání energie dle vzorce E=m*C2? Nebo je to jen nějaký další Newspeak "spalovat vyhořelé palivo"?

Pavel

8. listopad 2016, 11:21

Jsem velký příznivce JE v Asii. Je to tusim dál od Prahy než cernobyl :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.