Nové jaderné bloky v ČR musí především nahradit pomalu dosluhující uhelné zdroje a pokrýt rostoucí spotřebu elektrické energie. Na plzeňské konferenci Jaderné dny to včera řekl bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr. Do budoucna bude podle něj elektřiny nedostatek kvůli politice Německa, která zavírá jaderné elektrárny a přiklání se k jiným zdrojům. Spotřeba elektřiny bude prudce stoupat i kvůli boomu elektromobility, míní někdejší ministr.

„České podniky umí vyrábět zařízení pro jaderné elektrárny,“ uvedl.

Podle Grégra musí země dál rozvíjet jadernou energetiku jako vysoce sofistikovaný obor.

„Suverénní je ten stát, který si může v maximální možné míře zajistit energetickou soběstačnost,“ uvedl.

ČR dochází uhlí, nemá vlastní zdroje plynu ani ropy. Přední místo ve výrobě elektřiny tak bude i do budoucna podle Grégra zastávat jaderná energetika.

Obavy z poklesu cen elektřiny, které vyvstaly v souvislosti s připravovanou stavbou nového jaderného zdroje, jsou podle něj liché. Už dnes její cena stoupá a stoupat bude, i v souvislosti s politikou Německa, soudí Grégr.

Jaderné strojírenství vidí jako cestu pro český průmysl a pro budoucí české techniky.

„A jako jedinou prosazuji cestu českou, tedy koupit projekt jaderného ostrova, který nám bude nejlépe vyhovovat, a vytvořit český projekt konvenční části jaderné elektrárny,“ uvedl.

Takzvaný jaderný ostrov obsahuje například reaktor a další zařízení, která jsou pro stavbu jaderné elektrárny specifická.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Stejně se podle Grégra stavěly všechny jaderné zdroje v někdejším Československu. Na stavbě Temelína se včetně výrobců podílelo asi 60.000 vysoce kvalifikovaných lidí. Grégr se neobává nedostatku pracovníků, pomoci by měla nastupující robotizace.

„Velice sofistikované obory jaderné energetiky a strojírenství musí být povýšeny a podporovány,“ uvedl.

Vytěsňování českého průmyslu z české energetiky nazval zvěrstvem.

„S velkou nadsázkou bych to přirovnal téměř k vlastizradě. Ale to snad nikdo nebude chtít a doufám, že rozhodnutí, jak postupovat dál, přijde velmi rychle. Doufám, že se najde někdo potentní, kdo se postaví do čela tohoto dění, protože čas běží,“ řekl Grégr.

Podle něj se ČR nestává montovnou, ale skladištěm Evropy.

Jaderné dny pořádají plzeňská Škoda JS, Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network), koordinátor vzdělávání a odborné přípravy v jaderné energetice. Akce, která končí 22. května, nabízí výstavy, semináře a přednášky pro studenty.

„Chceme představit mladým náš obor jako atraktivní a perspektivní,“ řekl šéf představenstva Škody JS Vladimír Poklop.

Pořadatelé jim chtějí pomoci najít odpovědi na otázky energetických problémů a probudit zájem o technické obory obecně. Podle rektora Miroslava Holečka se na ZČU v Plzni už 63 let vzdělávají špičkoví odborníci v jaderné energetice, kteří zajišťují spolehlivost a bezpečnost provozu jaderných elektráren.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *