Domů
Jaderné elektrárny
Grossi: Odpojení Záporožské elektrárny od proudu ohrožuje jadernou bezpečnost
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Grossi: Odpojení Záporožské elektrárny od proudu ohrožuje jadernou bezpečnost

Další odpojení Záporožské jaderné elektrárny od proudu po nočních ruských útocích na východě Ukrajiny je podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho zásadním ohrožením jaderné bezpečnosti. Není možné si dál zahrávat a mezinárodní společenství nesmí dovolit, aby se podobné incidenty opakovaly, řekl dnes Grossi Radě guvernérů MAAE.

„Jsem ohromen tou lhostejností – co děláme pro to, abychom tomu zabránili? Jsme MAAE, jsme tu od toho, abychom dohlíželi na jadernou bezpečnost,“ uvedl Grossi.

„Pokaždé je to hazard. A pokud dovolíme, aby se to opakovalo, tak nám jednoho dne štěstí dojde,“ dodal.

Během ruského ostřelování v noci na dnešek bylo poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. Zařízení nyní získává elektřinu z dieselových generátorů, sdělila ukrajinská společnost Enerhoatom. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko řekl, že Rusové svým chováním staví svět na pokraj jaderné katastrofy.

„Záporožská jaderná elektrárna funguje díky záložním dieselovým zdrojům – a to je poslední linie obrany. Je to po šesté – a nechte mě to zdůraznit: po šesté – co elektrárna přišla o zdroj energie a musí fungovat v nouzovém režimu. A chci připomenout, že tu jde o největší jadernou elektrárnu v Evropě,“ uvedl Grossi.

Podle MAAE Záporožská elektrárna naposledy přišla o napájení loni v listopadu. Aktuálně přísun proudu zajišťuje osm generátorů, které mají palivo na 15 dní provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Vladimír Wagner
10. březen 2023, 09:06

Opět diskuze úplně mimo realitu. Vedení zásobující elektřinou Záporožskou jadernou elektrárnu jdou z velké části z území, které nejsou okupovány. Současný výpadek vznikl tak, že ve čtvrtek realizovalo Rusko opět masivní útok na civilní energetickou infrastrukturu Ukrajiny. A to hlavně na jihovýchodě. Vyřadilo tak i některé rozvodny a vedení, která byla klíčová pro zásobování Záporožské jaderné elektrárny. O tom, jak to je s dopady ruské invaze na Ukrajinu, jsem zde psal nedávno: https://oenergetice.cz/nazory/ukrajinske-jaderne-elektrarny-v-casech-ruske-snahy-znicit-civilni-infrastrukturu-teto-zeme . A tam je také zdůvodněno, proč je také mimo i pan Vaněček.

Milan Vaněček
10. březen 2023, 19:49

ad V. Wagner: právě v tom Vašem článku píšete o nebezpečí, které je i jádrem mé argumentace o nebezpečí, psal jsem o tom zde mnohokráte.

Cituji Vás:

"Pochopitelně by útok na transformátory a další zařízení jaderných elektráren znamenal také jejich vyřazení. Znamenalo by to však i riziko jaderné havárie. Palivo v reaktorech a vyhořelé palivo v bazénech je třeba kontinuálně chladit a neustále monitorovat. K tomu jsou potřeba dodávky elektřiny"

Ty jdou, jak píšete, z neokupované části Ukrajiny. Ale teď nejdou, jak píšete.

Že by raketa prorazila reaktor, toho se opravdu nebojím, ve Fukušimě reaktory přestály i velmi silné zemětřesení a tsunami. Co ale nepřestály je odpojení od elektřiny.

ad Michal K: ano elektrárna je vypnutá, elektřinu nevyrábí. Ale na rozdíl od všech jiných možných typů elektráren, JE nevypnete vypinačem, zbytkové jaderné reakce v ní stále probíhají, je ji nutno dlouhodobě chladit.

Emil
10. březen 2023, 20:06

Dodávky elektřiny byly obnoveny už včera, výpadek trval 10 hodin. Elektrárna má zásoby na 15 dní provozu dieselgenerátorů.

Milan Vaněček
10. březen 2023, 21:23

Zásoby na provoz dieselagregátů měli ve Fukušimě taky....

Emil
10. březen 2023, 22:31

A tu Fukušimu sem neustále taháte proč přesně, Vaněčku?

Michal K.
10. březen 2023, 14:51

co si pamatam posledne info bolo, ze zaporozska JE sa uplne vypina. Ci nie ? Opravte/doplnte ma prosim niekto.

Ajrocket
9. březen 2023, 16:14

Tak schválně zas kolik jedinců prohlásí, že si na to střílí sami Ukrajinci.

Vladimír Šťastný
9. březen 2023, 19:23

A kdo jiný? Proč by měli rusáci ostřelovat zdroj, který mají obsazený a využívají ho sami pro sebe?

Pravoslav Motyčka
9. březen 2023, 22:03

Ano to vedení vyřadili Ukrajinci. To je fakt. Rusové útočí na energetiku Ukrajiny naopak. Nevím jestli je z hlediska válečného úsilí lepší útočit na energetické projekty. Historie prokázala , že tyto útoky většinou nejsou příliš efektivní nejsou.

Petr Dolák
9. březen 2023, 23:28

Třebaže jim sovětské jaderné zbraně ponechány nebyly, tak alespoň že jim na dostřel zůstaly ty sovětské jaderné reaktory, do nichž se teď můžou strefovat.

Dpetr
10. březen 2023, 08:52

Sovětské jaderné zbraně jim ponechány byly. Vzdali se jich v Budapešťském memorandu výměnou za záruky bezpečnosti.

Zbytek nebudu komentovat, porušilo by to pravidla diskuse.

Milan Vaněček
9. březen 2023, 18:25

Tady vidíme v přímém přenosu jak v době války může být jaderná elektrárna extrémně nebezpečná.

Vladimír Šťastný
9. březen 2023, 19:28

Ale vidíme prd. Všechno je šaškárna. Ukra trefí kancelář ze které se rozlítnou papíry a obviní z toho rusáky. Ti při tom nemají ani nejmenší zájem ostřelovat zdroj, který ovládli a který využívají ve svém zájmu.

Média to rozmazávají tak, aby to co nejvíc smrdělo, ale ani jedna strana nemá opravdový zájem poškodit zařízení tak, aby se nedalo provozovat a už vůbec ne, aby radiačně ohrozilo své okolí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516