Domů
Jaderné elektrárny
Havlíček: Blok lze s EU vyjednat, byť EP má jádro za špinavé
Jaderná elektrárna Dukovany

Havlíček: Blok lze s EU vyjednat, byť EP má jádro za špinavé

Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že se dá s Evropskou unií vyjednat stavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, i když Evropský parlament schválil nařízení, podle kterého patří jaderná energetika mezi špinavé zdroje. Ministr to řekl v dnešním pořadu Partie televize Prima.

Hospodářské noviny (HN) ve čtvrtek napsaly , že cena nového jaderného zdroje v ČR by se měla pohybovat okolo tří set miliard korun. Chystané evropské opatření by ho však podle odborníků, které list oslovil, mohlo prodražit o jednotky až desítky miliard korun.

„Evropský parlament hodlá omezit výstavbu uhelných, plynových i jaderných elektráren. Bankám, které budou jadernou elektrárnu financovat, EU nařídí, aby na tento projekt měly vyšší rezervy v hotovosti. To povede ke zdražení úvěrů,“ uvedly HN.

Havlíček dnes uvedl, že budoucnost evropské jaderné energetiky je o velkém boji a lobbingu na úrovni Evropské unie ze strany států, které se bez tohoto druhu energie neobejdou. Kromě Česka jmenoval také Slovensko, Francii nebo skandinávské země. Na společném postupu v záležitosti se podle něj on a premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden dohodli v Praze se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim a ministrem hospodářství Peterem Žigou.

„Vláda nemá jinou možnost než se pustit do rozšíření jádra. Pokud někdo vymyslí něco lepšího, nechť s tím přijde. Musíme si to odideologizovat – to není o tom, že bychom si nepřáli třeba více obnovitelných zdrojů, ale to má nějaké geografické předpoklady. Nemůžeme tady prostě dělat větrné elektrárny, jako to dělají v Německu,“ dodal Havlíček.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Dukovan by měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal.

Letos v únoru uvedl, že stát chce kvůli plánované stavbě nového jaderného bloku uzavřít s ČEZ smlouvu. Vládní zmocněnec Jaroslav Míl v březnu ČTK řekl, že stát letos uzavře s ČEZ smlouvy dvě.

První – rámcová – by podle něj mohla být připravena k podpisu v létě, druhá – řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru – do konce roku. Tento týden Babiš uvedl, že optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné modulární zdroje menšího výkonu.

Havlíček se dnes také opětovně vyjádřil k problematice mobilních dat. Podobně jako premiér Babiš označil za aroganci kvalitu zpracovaného materiálu o reálných cenách mobilních dat, který vládě dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Možné vyšší zdanění operátorů, o kterém dříve mluvil premiér, označil za finální řešení, které se dá provést ve chvíli, kdy všechny nástroje a vyjednávání o nižších cenách za data selžou. Trh se podle něj začíná rozpohybovávat, operátoři chtějí jednat.

„Jsem bytostně přesvědčený, že během několika měsíců – už z psychologického důvodu – se začnou ceny posouvat níže,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Carlos
5. květen 2019, 17:56

No jestli to chce pan Havlíček odideologizovat, tak by prvně měla vláda z direktivního plánování přejít na měkké, jako to dělá EU. ta neřekne budete mít X% z větru Y% ze slucne Z% z biomasy, ale dá souhrnný cíl N% z OZE. Ne tak naše vláda tlačící C MW z JE. (no tak snad už nebudu potřebovat další písmenka).

Podle mne zdejší energetika potřebuje přestat se spoléhat na ČEZ a jít cestou soutěží v nějakém, třeba emisním, rámci. I pokud se neopustí ta ptákovina s JE, tak ať se první vytipují další lokality a pak se vypíše soutěž na provoz a stavbu s tím že se na to třeba i dá CfD, ale ať se z toho nedělá dáreček ČEZu, který, jestli to dojde až do maximální podoby, bude stejně asi muset být rozdělen, protože EU nenechá vzniknout monopol v rámci ČR. Buď se bude dělit, nebo se bude muset provést tak silné propojení se zahraničím že se ČR plně zaintegruje do Německo-Rakouské zóny. To se ale asi budou muset JE celkem dost jezdit s výkonem.

Jan Veselý
5. květen 2019, 19:42

Tak co Carlosi zahrajeme si na předpokládanou? Předpokládejme, že máme pravdu my dva, tj. že nemá cenu stavět JE a stavět se nebude. Předpokládejme, že má pravdu V. Wagner a v ČR není dostatečný potenciál pro OZE. Předpokládejme, že se nebudou donekonečna prolamovat limity těžby uhlí. Předpokládejme, že bude na vládní úrovni zájem zajistit pro ekonomiku dostatek, ideálně čisté, elektřiny za dobrou cenu. Jak se toho dosáhne?

Mě (počítám, že i tobě) z toho vychází, že se musí maximální úsilí napnout z posílení přenosových vedení, aby to umožnilo kupovat libovolné potřebné množství v okolních zemích. Je to podstatně lehčí úloha, protože by to měla realizovat státní firma ČEPS, státní dozorčí orgán ERÚ by jí posvětil financování a srdce EU by zaplesalo. Fakticky by stačilo změnit poměr poplatků za přenos a distribuci ve prospěch přenosu, distribuce je přeplacená. ČEPS by klidně mohl investovat 5x více než dnes aniž by to spotřebitele stálo korunu navíc. Cílem by měla být přenosová kapacita min. 25 GW (po 5 GW - severní Německo, jižní Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko) a eliminace úzkých míst v přenosové soustavě ČR.

Teď ještě jak zlomit E.On, ČEZ Distribuci a PRE a jak zařídit, aby se investovalo do pružné výroby, ne do elektráren s konstantní produkcí.

Martin Hajek
5. květen 2019, 20:41

Pane Veselý, má to jeden zásadní háček, aby bylo co kupovat, tak musí mít někdo přebytek. Během 5 let nebude mít ve střední Evropě přebytek nikdo. Možná jste si toho ještě nevšiml, ale Rakousko rozhodně propojovací kapacitu s ČR navyšovat nehodlá, čímž Váš plán v zásadě padá. Ale má i další rovinu - skutečně chceme být zcela závislí na sousedních zemích? A až bude ouvej, tak chceme být první bez elektřiny? Protože až bude ouvej, tak se všichni a trh vykašlou a budou si řešit svůj problém. A ta chvíle není vůbec daleko.

Martin Hajek
5. květen 2019, 20:41

Pane Veselý, má to jeden zásadní háček, aby bylo co kupovat, tak musí mít někdo přebytek. Během 5 let nebude mít ve střední Evropě přebytek nikdo. Možná jste si toho ještě nevšiml, ale Rakousko rozhodně propojovací kapacitu s ČR navyšovat nehodlá, čímž Váš plán v zásadě padá. Ale má i další rovinu - skutečně chceme být zcela závislí na sousedních zemích? A až bude ouvej, tak chceme být první bez elektřiny? Protože až bude ouvej, tak se všichni a trh vykašlou a budou si řešit svůj problém. A ta chvíle není vůbec daleko.

Carlos
6. květen 2019, 00:49

Jdeme do toho :D

Závěr je z toho velmi velmi podobný. mě z toho ještě vychází jedna věc, měli bychom investovat i do několika vnitřních stejnosměrných linek, které by nahradily síť 220kV

Jinak v souvislosti se simulací, ano stále ji nemám hotovou, tedy po stránce kódu je, ale připravit vstupy je mírně náročnější než jsem si myslel, mám pár tipů kde a jak získat nějaký pružný výkon, ale to je jen na denní výkyvy, na něco jiného by bylo třeba mnohem víc MW a MWh.

Na E.on by se dalo přes Rakouskou matku, k tomu musíme ale mít argumenty pro Rakouské aktivisty. Jak někdo psal, tak se Rakušáci cukají v převodu celého vedení 220kV na 400kV, mají prý strach z rostoucího exportu jaderného proudu, ale vzhledem k tomu že to vedení končí v Sokolnici, odkud se v zásadě krmí celé území JME, by zpracovat jít mohli. Otázka je jak moc velká kapacita se dá získat z toho dvojitého 220kV vedení, bohužel jsem si tu super tabulku kapacit, co jsme nedávno našel, neuložil a znova ji nemůžu najít, ale bylo tam snad až do řádu tisíců MW, takže pokud bude ta nová trafačka v poli stát, tak bude možná časem relativně nenápadně možné kapacitu navýšit.

Z posilování vnitřních vedení by to asi chtělo posílit hlavně vedení Hradec Západ - Prosenice a Hradec Východ - Sokolnice. Do Německa bychom se pak mohli napojit 2x HVDC linkou (konverze vedení 400kV) a tam se můžeme bavit o trojnásobném navýšení, což by znamenalo klidně 6GW.

Otázka je jak na pružnou výrobu, to je celkem problém. Na přečerpávačky by se dalo něco vymyslet, ostatně to tu vymýšlíme co chvilku s Vltavskou kaskádou, ale to by nestačilo, potřebovali bychom spíš nějaké PPE.

Petr
5. květen 2019, 20:14

V EU jsou daleko větší elektrárenské kolosy, a dodávající odběratelům elektřinu podstatně dráž, než náš tvrdě státem kontrolovaný ČEZ.

Ondra
5. květen 2019, 20:34

EU nedělá nic kromě stanovení nějakejch cílů. Pak je ale na jednotlivejch vládách členskejch zemí aby je splnily. A to dělají jak? "Direktivním plánováním". Podívejte se na Německo a v podstatě kteroukoliv jinou zem EU kde se dělaj aukce pro OZE. Německo má na každej rok zákonem přesně stanovený množství MW pro každej typ zdroje. To je to centrální plánování který třeba p. Vaněček vytýká Česku ale přitom to dělá každá země - od toho centrální vlády přece sou aby centrálně plánovaly a řídily (opravdu to není žádnej znak socialismu, totality nebo RVHP). Ještě bych dodal že když se Německo pokusilo o společný aukce pro FVE a VTE tak zvítězila jedna technologie (FVE). A na biomasu už tam všichni kašlou a aukce jsou směšný.

A poslední poznámka - ČR má vzhledem k svý velikosti a potřebě elektřiny vynikající propojení s okolními státy. Až tak dobrý že ho Německo s Rakouskem zadarmo zneužívaly.

Jan Veselý
5. květen 2019, 19:25

Nejsmutnější na tom všem je, že se veškeré úsilí bude věnovat výstavbě zařízení, které pokryje tak 10% spotřeby elektřiny v ČR. Takové strašné úsilí jen na to, aby se byla naděje, že díky atomu se bude aspoň "stát na místě", zatímco se v kotlích ve velkém pálí SZ Čechy.

Obětuje se tomu celkové úsilí MPO a vlády, vybičují se nacionální sentimenty, ohrozí se existence nejvýnosnějšího státního podniku. A to tahle investiční akce má jen vcelku malou šanci, že neskončí průserem.

Petr
5. květen 2019, 20:12

Děláte z toho vesmírnou misi. Přitom příští rok se v našem bezprostředním sousedství dokončí dva reaktory na Slovensku, a začne s výstavbou dalších v Maďarsku.

Jan Veselý
5. květen 2019, 22:03

"A to tahle investiční akce má jen vcelku malou šanci, že neskončí průserem." Mochovce 3+4 jsou PRŮSER. Je to spíše varování a ukázka toho jak špatně to může skončit i v ČR. A to oni prosím "jen" dostavovali VVER, které jim vedle už dva běží.

petr
5. květen 2019, 22:14

Nevím o jakém průseru hovoříte, ale významně vyšší bezpečnostní požadavky a pak prosté zdražení prací tento zdroj prodražilo. Přesto však až najedou oba reaktory, tak Slovensko přestane dovážet elektřinu a stane se opět nezávislou zemí na libovůli sousedů. A to u zemičky co nemá energetické suroviny je důležité, jinak jsou v tom vašem průseru.

Myslím, že pak začnou po roce 2022 řešit průser jedné velké evropské země.

Ale to se uvidí...

Milan Vaněček
5. květen 2019, 22:59

S usnesením EU parlamentu a s citovaným výrokem „Vláda nemá jinou možnost než se pustit do rozšíření jádra" nám hrozí dvě věci:

1) že neprostavíme plánovaných 300 miliard Kč ale obvyklý (v EU) trojnásobek. Přičemž tyto peníze mohly být investovány do zvýšení vzdělanosti národa. To je jediná cesta k vyšší konkurenceschopnosti ČR

2) stejně jako EU parlament nyní odhlasoval že jádro je "špinavý zdroj" tak může za 10 či 20 let odhlasovat, že jádro je "špinavý a nebezpečný zdroj", jak si myslí Němci, Rakušané, Italové, Španělé a další a celá investice mnoha set miliard může být ztracena. TO JE TO HLAVNÍ RIZIKO TÉTO INVESTICE.

Na druhou stranu průmysl ČR si své zdroje elektřiny vybuduje zcela jistě sám, ze soukromých investic, na to v kapitalizmu stát (či ze 70% státní podnik ČEZ) nepotřebuje.

Loudil
5. květen 2019, 23:24

Atom má jednu velikou nevýhodu proti OZE - strach z důsledků velké havárie. Pokud dnes někde shoří větrník o 8 MW , mávne se rukou a staví se dál, pokud dojde k nehodě na solární elektrárně, zaznamená to možná nějaký regionální tisk. Pokud by ale po Černobylu a Fukušimě došlo ke třetímu podobnému případu , byl by to asi - "definitivní zářez oboru". Rusko, Čína ,Korea, zbyli už jen tři. Westinghouse a EDF nepočítám ,měli už moc průšvihů.

Petr
6. květen 2019, 06:51

Ovšem hlavně ČEZ si vůbec na nový reaktor nemusí půjčovat u bank, první pomaleji stavěný zvládne docela snadno financovat ze svých průběžných zisků při dnes tak zdražující evropské elektřině, když se mnoho států i díky OZE ocitá v deficitní situaci.

Milan Vaněček
6. květen 2019, 09:20

Petře, z jakých zisků? Celkový čistý zisk mizerných cca 13 miliard Kč za rok 2018 by na to nestačil když i minoritní akcionáři chtějí své dividendy. Finanční ředitel ČEZu to řekl jasně (Kurzy.cz z 3.5.2019) "Aby se nové JE vyplatily bez podpory státu, musela by elektřina stát 80EUR/MWh a i více".

Jan Veselý
6. květen 2019, 10:05

Ještě dodám, že 9 z oněch 13 miliard byl zisk ČEZ Distribuce.

Martin Pácalt
7. květen 2019, 10:08

Ano, ale člověk nemusí být přehnaný optimista, pokud řekne, že vycházíte z dna cen a zisky ČEZu porostou s růstem cen obecně (již zahájený trend).

Mimochodem na možný způsob financování ze zisků (jakožto úspora proti zadlužování se na dlouhá léta) jsem na tohle webu před časem psal dotaz na p. Závodského. Nevyloučil to jako jednu z možností (samozřejmě mluvit do toho bude mnohem více lidí, mě zajímal jeho osobní názor).

Co ale nepochopím je to neustálé natahování termínů a prodražování u některých projektů jaderek. Obecně ve stavebnictví se podepíše smlouva o dílo a v ní je daná cena a termín dokončení. Dodatky ke smlouvě se podepisují např. v případě objednaných víceprací. Z mojí praxe znám případy, kdy by dvojnásobné zdražení nebo zdržení investor prostě odmítnul zaplatit a jako páka na realizační firmu je v tomto ohledu nejlepší to, pokud generální dodavatel dostává zaplaceno až po řádném dokončení a předání díla (nebo etapy díla).

Josef Novák
7. květen 2019, 08:26

Havlicek je neuveritelny zvanil. Poslouchat toho blba nema vubec smysl. Jeho jedinym ukolem a schopnosti je vytvaret radoby kvalifikovanou nepruhlednou piar mlhu, a ve skutecnosti nic nedelat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se