Domů
Jaderné elektrárny
Havlíček: Finální podoba tendru na blok by mohla být v řádu týdnů
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Havlíček: Finální podoba tendru na blok by mohla být v řádu týdnů

Finální textová podoba tendru na stavbu nového bloku dukovanské elektrárny se aktuálně upřesňuje. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) očekává, že bude hotova během několika týdnů. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně poté, co poslanci opětovně přerušili schvalování takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se výstavby týká. Vynutila si to opozice, která chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu.

Havlíček po lednovém jednání zástupců vlády s lídry opozičních stran uvedl, že chystané výběrové řízení na dodavatele nového bloku bude velmi pravděpodobně bez čínského zájemce. Poznamenal také, že stát by mohl stavbu financovat sám. Podle ministra je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do financování bylo příliš drahé. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent měl zaplatit ČEZ. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni.

„Jednání probíhají a my dopřesňujeme textaci finální verze tendru. Budeme čekat, s čím přijde ČEZ. Podle toho se nakonec k tomu vyjádříme,“ řekl Havlíček.

„Jsem přesvědčen, že během několika týdnů bude všechno hotové,“ dodal.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Případným vyloučením Číny se pozměnily některé varianty možných scénářů. Mezi ty patří pozvání tří uchazečů ze zemí EU a NATO bez Číny i Ruska. Dále doplnění tří zemí o Rusko, které by se stalo subdodavatelem některé části stavby, nebo pozvání všech čtyř účastníků. Další variantou pak bylo odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách.

Poslanci Pirátů, ODS, STAN a TOP 09 v úterý požádali premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v nejbližším termínu. Chtějí se zabývat geopolitickou bezpečností dodavatelů a financováním výstavby nového bloku. Žádají také přesnou definici konsorcií uchazečů o stavbu. Havlíček se diskusi na výboru nebrání, opozice ale podle něj zbytečně obstruuje schvalování nízkouhlíkového zákona, který označil za předlohu technického charakteru. Není spojena s výběrovým řízením a vlastním tendrem, poznamenal.

Stephen Thomas z britské University of Greenwich, který se zabývá ekonomikou energetiky, na dnešním webináři pořádaném tuzemskými ekologickými organizacemi uvedl, že za cenu, která je odhadována ve vládních dokumentech ČR, nebyl v Evropě ani Severní Americe postaven žádný reaktor moderního typu včetně těch, které jsou před dokončením.

„Pět reaktorových typů, které jsou v nabídce, buď nebylo dosud vyzkoušeno, nebo nemají dobré reference z pohledu dodržování harmonogramu a rozpočtu. V některých případech by dokonce šlo o první projekt svého druhu se zvýšeným rizikem eskalace nákladů. Česká vláda by si měla uvědomit pošetilost svého záměru, co nejdříve od něj upustit a soustředit se na nákladově efektivnější možnosti,“ dodal.

Nízkouhlíkový zákon se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku. Předloha souvisí se zajištěním financování projektu společnosti ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
TomášB
3. březen 2021, 21:25

Doufám, že to je první z mnoha kontraktů. Za ty peníze co jsme nalili do OZE bychom mohli mít jadernou elektrárnu v každém krajském městě.

ijn
4. březen 2021, 01:33

za 500 mld.Kč postaví čeští dodavatelé ETE34+EDU56 ve shodném provedení ETE12 a proto doufám, že MPO zadá Prisku s.p.jednoduchý kontrakt: platby po dokončení a uvedení do provozu ETE3,ETE4,EDU5, EDU6, aby si dodavatelé profinancovali své rozsahy dodávek s.p. Prisko, uživatel ČEZ a.s. pronajímá díla ETE34 a EDU56 na 80 let není zatížen úvěry, pouze se řádně řídí provoz!!! tak se staví díla v 21.toletí KI s podporou STÁTŮ.

ijn
4. březen 2021, 02:02

ještě jsem si vzpoměl:" Pane ministře, zadat práci domácím dodavatelům není žádná ostuda, ale projev vlastenectví!!!!" Kam se zařadíte Vy a MPO???

pr
4. březen 2021, 13:29

Kam tipujete, že je ten všehoschopný blb zařazený po zkušenosti a ventilátory made in ČR a "domácí" PCR testy z kloktání, které mohly v ČR už rok snižovat cenu testování jako Baťovy cvičky obuv? Ale my nakupujeme a dovážíme jen to duní.

Takže se nenechte vysmát.

Vladimír Šťastný
4. březen 2021, 07:44

Hm, Karásek asi zaspal, jinak by sem jako první přilepil svou tapetu o zániku jaderných zdrojů a hvězdné budoucnosti OZE.

Miloslav Černý
4. březen 2021, 08:33

Unáhlené rozhodnutí pod tlakem nadělá větší škody než to s větší rozvahou. Těch škod za bilion před 10 lety, kdy se nám to vymklo z ruky a které budeme rozcházet ještě 10 let, si snad nikdo už nemůže přát, snad až pro změnu tentokrát na ty dostatečně nesoudný příznivci jádra jako je JEDU, ať je k tomu vedou různé osobní důvody. Pro samotné snížení zrychleného oteplování je třeba se zaměřit na útlum, než počítat s rostoucí energetickou spotřebou. K těm uhlíkovým daním se snadno můžou přidat jako nezbytné další daně jako nějaké energetické, které se podílí na větším energetickém dlouhodobém přijmu země. Je třeba nejdřív splatit ten dluh, který si lidstvo vytvořilo nekontrolovanou tvorbou energie bez ohledu na její dopad.

Miloslav Černý
4. březen 2021, 08:39

Oprava- nejsou to daně samotné, ale energie jako taková.

Pavel K
4. březen 2021, 10:40

Uanhlenym rozhodnutim myslite nekolikere nemecke snizeni vykupni ceny za FVE a rozhodnuti s rozvahou myslite to ceske, ktere jeste snizeni ceny zastropovalo a odlozilo? :-)

pr
4. březen 2021, 13:34

Snížení výkupní ceny bylo v v ČR v roce 2011, 2012, 2013 ano mělo přijít už v roce 2009, ale to povězte těm, které nyní vezou na krchov. Zemřeli předčasně úplně stejně zbytečně jako my doplácíme na neschopnost, vychcanost a hamižnost poslanců v letech 2008-2009.

Karásek
4. březen 2021, 10:51

Ti na to nějak spěchají. Rosatom vidí zřejmě poslední možnost jak dosáhnout svého. Až opět zlevní OZE a více se rozvinou bateriové a vodíkové systémy, tak už bude pozdě. Zřejmě tomu ani nepomůžou problémy s výstavbou JE v Maďarsku. Pokud budou pokračovat, tak to bude pro Rosatom těžká evropská rána. Karásek nezaspal.

Miloslav Černý
4. březen 2021, 11:41

Je zcela zřejmé, že jestli to chtějí stavět, tak to musí prosadit nyní. S odkladem se ta šance bude zcela ztrácet a oni si toho jsou moc dobře vědomi. Naštěstí Putin dnes už nedisponuje takovou mocí jako Brežněv, ale spoléhat se na to nedá, je třeba být stále ve střehu.

blaha.p
4. březen 2021, 12:04

Do voleb už se nic neschválí to je jasné, jestli to vláda prosadí na sílu, hrozí, že opozice první co udělá po volbách, zruší tendr a je to konec JE v ČR.

Petr
4. březen 2021, 12:57

At si soudruzi z Ruska staví v Číně a nelezou do Evropy.

energetik II
4. březen 2021, 15:52

"Soudruzi z Ruska" staví 4 bloky pro Turecko, 4 zahájí v Číně 2021-22 , 4 v Egyptě po 2021, 2 v Maďarsku , 2 v Indii, 2 v Iránu, 2 v Uzbekistánu, 2 v Bělorusku, 1 ve Finsku, ...... atd. Zkušeností tak mají dost.

Kuk
4. březen 2021, 14:04

off topic

Dle tohoto článku se do českem energetiky narvou stamiliardy Kč dotací.

Ví někdo odkud, kam a kolik toho poteče? A taky kdo a kdy to schválil a jak moc je to rozumné?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pavel-tykac-se-v-cesku-chysta-stavet-elektrarny-za-miliardy-korun-143892

“Investice se budou počítat v miliardách korun a Tykačova skupina, stejně jako další velcí investoři, se uchází o svůj díl ze stamiliardových dotací, které jsou na konverzi české energetiky rezervovány v Modernizačním fondu a dalších podpůrných programech.”

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se