JE Hinkley Point C: Další zpoždění může přinést stávka stavařů kvůli mzdám

DomůJaderné elektrárnyJE Hinkley Point C: Další zpoždění může přinést stávka stavařů kvůli mzdám

Odborové organizace odhalily svůj plán hlasování stavařů o stávce na britské jaderné elektrárně Hinkley Point C. Důvodem je výše mezd, která neplní jejich očekávání, a to i ve srovnání s ostatními pracovníky projektu. Již nyní je projekt ve skluzu minimálně 15 měsíců a s náklady vyššími nejméně o 10 % oproti původním odhadům.

Britskou výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C ohrožuje stávka stavebních inženýrů. Odborové organizace oznámily, že pracovníci budou hlasovat o tom, zda stávku vyhlásí. Hlavním důvodem je neshoda s EDF Energy, která projekt financuje, na výši růstu mezd pro pracovníky. Odboráři poukazují zejména na fakt, že ve srovnání se strojními inženýry jsou na tom stavební inženýři významně hůře. Celkem jsou ve hře lepší mzdové podmínky pro více než 1000 stavebních inženýrů.

„Odboroví členové se vyjádřili jasně a odbory varovaly, že nabízené mzdy jsou nedostatečné, což se nyní ukázalo. Odbory jsou však připravené vrátit se k vyjednávacímu stolu, pokud nám bude předložena lepší nabídka,“ uvedl Jerry Swain ze stavební sekce britské odborové organizace Unite.

Nezávisle na tom budou od 5. října stávkovat po dobu šesti dnů zaměstnanci outsourcingové společnosti Capita. Důvodem jejich stávky jsou škrty v důchodovém systému společnosti.

„Objednavatel i dodavatelé musí chápat, že jde o vysoce důležitý a komplexní projekt, stavěný v přísně kontrolované bezpečností zóně a v odlehlé části Velké Británie. Tedy nemůže a ani nebude postaven levně. Až příliš dlouho se stavební průmysl choval k pracovníkům na projektech jako k chudým příbuzným a toto chování již není možné dále akceptovat,“ dodal Swain.

Proti tomu panuje v EDF Energy zklamání a společnost se brání, že její nabídka byla férová a rozumná a podmínky zaměstnanců na Hinkley Point C jsou nadstandardní ve srovnání s jakoukoli stavbou v Británii.

Zpoždění a prodražení Hinkley Point C

První jaderná elektrárna ve Velké Británii po 20 letech se potýká se značným zpožděním a prodražením, přestože její stavba začala teprve na jaře tohoto roku. Později EDF Energy opravila své odhady spuštění elektrárny z roku 2025 na rok 2027 a odhadovaný rozpočet z 18 na 20,3 miliard liber. Stávkující zaměstnanci a výše mezd má pak přímý dopad na oba zmíněné ukazatele.

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy