Domů
Jaderné elektrárny
Hlavní komponenty nové bangladéšské jaderné elektrárny byly dopraveny na staveniště
Zdroj: Rosatom

Hlavní komponenty nové bangladéšské jaderné elektrárny byly dopraveny na staveniště

Hlavní komponenty pro výstavbu druhého bloku nové bangladéšské jaderné elektrárny Rooppur byly dopraveny na staveniště. Tlakovodní reaktorová nádoba a čtyři parogenerátory dohromady váží 1700 tun.

Po více než dvouletém výrobním procesu v závodě Atommash, který se nachází na jihu Ruska, trvalo doručení komponent na staveniště elektrárny více než dva měsíce. Reaktorová nádoba váží 334 tun a každý ze čtyř parogenerátorů 340 tun.

V popředí reaktorová nádoba VVER-1200 pro JE Rooppur a vzadu jeden z parogenerátorů; Zdroj. Rosatom

Jeřáb na stavbě JE Rooppur 1. Zdroj: Rosatom

Poté,  co byly všechny díly převezeny na krátkou vzdálenost od závodu Atommash ke specializovanému přístavišti na Cimljanské přehradní jezero, pokračovaly na přepravním člunu do černomořského přístavu Novorossijsk.

Komponenty se potom vydaly na 14 000 km dlouhou námořní cestu do bangladéšského přístavu Mogla, přes Suezský průplav a posledních 360 km do Rooppuru urazily po souši.

Parní kolektor pro parogenerátor JE Rooppur 1. Zdroj: Rosatom

Komponenty pro první blok jaderné elektrárny Rooppur byly doručeny v říjnu minulého roku. Instalace reaktorové nádoby je plánována na příští měsíc.

Komentáře

(8)

energetik II

13. srpen 2021, 16:27

Bangladéš se evidentně Ruska nebojí jako my , nám pořád jen -"hoří koudel u zadku z Ruska" a pořád dumáme, jak by nám vlastně mohlo Rusko v budoucnu uškodit. Naši státní ideologové se v noci budí ze sna zpocení hrůzou s výkřikem :"Rusové jedou !" Jinde ve světě se takovému přístupu jenom smějí a ukazují si na nás prstem, jací jsme primitivové .

P.S. Jsem také zvědav, zda někdy budou Poláci stavět jaderky z USA. Včera tam totiž jejich Sejm schválil nový zákon, který zakazuje mimoevropským zemím vlastnit polská média. Ovšem vlastníkem jedné polské televize, kritizující neustále polskou vládu , je právě společnost z USA. Ta nyní bude "muset se skřípáním zubů vypadnout" a přijde o své investice. Poláci dali včera parádní políček do tváře USA.

Eda

15. srpen 2021, 08:27

Je to teprve 30 let a vy už jste zapomněl?

Pavel Veselý

14. srpen 2021, 10:46

Za 10 až 20 let již bude nejaderná ČR s údivem koukat na jaderné země typu Bangladéš. Ironie osudu, kdy ze země která stavěla a projektovala jaderné zařízení po ideologické deindustrializaci stane něco na způsob kolonie žebrající o plyn a státem s energetickou chudobou.

Petr

14. srpen 2021, 13:25

Tak se tam nastehujte tet to tam bude super! Co tady v chudé ČR.

energetik II

14. srpen 2021, 13:37

Plný souhlas. Už nevěřím, že se budou ještě ve vyspělých západních zemích někdy stavět nové jaderky. Vítězí slepá bezmezná ideologie, jakési - "nové čarodějnické procesy" - s Čínou a Ruskem. Už dokonce i ideologové v Anglii začínají "přezkoumávat" šest let staré dohody premiéra Camerona s Čínou o tom, že se bude finančně podílet ze 33 % na stavbě Hinkley Pointu, ze 33 % na stavbě Sizewellu - C a ze 66 % na stavbě Bradwellu - B. Západ je jako "korouhvička ve větru". Nejdříve r. 2015 něco s velkou slávou podepíše, aby to pak už za 6 let začal "přezkoumávat", jestli je to pro ně dobré. Tomu se říká nespolehlivost a ubohá šaškárna.

Cyril Jílek

14. srpen 2021, 19:43

Česká diplomacie si za ty roky lezení do zádele už odvykla na samostatné uvažování a proto si ani neumí představit,že by mohla rozhodnout něco nezávisle a hlavně výhodně pro náš stát bez toho,aby si to nenechala schválit od nového protektora.Jak na to doplatíme my obyvatelé je v podstatě nepodstatné.Měli bychom se podívat do Polska,kde je na prvním místě nejdůležitější výhodnost pro samotné Polsko a až na dalších místech zájmy ostatních kamarádů.Neškodilo by nám,kdybychom se začali chovat jak suverénní stát a ne jak je uvedeno výše.

Eda

15. srpen 2021, 19:03

A nechat se ovládnou Ruskem je znak suverenity?

Jistě si vzpomínáte, že když tu byla ruská vláda moc suverénní jsme nebyli.

Dokonce se střílelo a zabíjelona hranicích když chtěl někdo tento "suverénní" stát opustit.

Veselý Pavel

17. srpen 2021, 18:44

Rusko dodává palivo do 6 bloků našich JE. To je 40 % naší výroby. Dále další služby včetně našeho podílu na výzkumu. Tak co to tady blabolite za nesmysly. A jako člení NATO jsme ovládnutí RF.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.