Domů
Jaderné elektrárny
IAEA přezkoumala bezpečnost jaderné elektrárny Olkiluoto 3 před zahájením provozu
Zdroj: TVO

IAEA přezkoumala bezpečnost jaderné elektrárny Olkiluoto 3 před zahájením provozu

Finská společnost Teollisuuden Voima (VOT) se blíží ke spuštění prvního jaderného reaktoru typu EPR. Jedná se o 3. blok v areálu jaderné elektrárny Olkiluoto. V rámci ověření bezpečnosti nově vznikající elektrárny finská společnost VOT pozvala odborníky z IAEA, kteří provedli rozsáhlé posouzení bezpečnosti před zahájením provozu.

Skupina odborníků z IEAE – tzv. Pre-OSART (Pre-Operational Safety Review Team), ukončila 18denní misi v jaderné elektrárně Olkiluoto 3. Cílem mise bylo posoudit provozní bezpečnost reaktoru typu EPR o výkonu 1600 MWe. Reaktor nového typu se nachází na jihozápadním pobřeží Finska. Mise IAEA (International Atomic Energy Agency, v českém prostředí MAAE – Mezinárodní agentura pro atomovou energii) byla složena z 11 odborníků z Belgie, Číny, Francie, Velké Británie, USA a úředníků z IAEA.

Skupina Pre-OSART se zaměřila na zlepšení provozní bezpečnosti objektivním hodnocením bezpečnosti při používání bezpečnostních norem IAEA. V případě potřeby skupina navrhuje doporučení pro jejich zlepšení.

Posouzení se týkalo oblasti vedení a řízení bezpečnosti, školení a kvalifikace, operačních postupů, údržby, technické podpory, provozní zkušenosti, radiační ochrany, chemie, havarijní připravenosti a reakční doby, řízení nehod a uvedení do provozu.

„Výstavba rozsáhlé a moderní jaderné elektrárny navržené na 60 let provozu vyžaduje, aby vedoucí představitelé přijali trvalé závazky vůči jaderné bezpečnosti pro každou úroveň organizace. Skupina Pre-OSART zaznamenala toto odhodlání a byla schopna nabídnout praktické způsoby, jak ho zlepšit,“ uvedl vedoucí skupiny Yury Martynenko, vedoucí pro jadernou bezpečnost v oddělení pro provozní bezpečnost v IAEA.

Skupina předložila vedení jaderné elektrárny zprávu o svém zjištění. Vedení společně s finským úřadem pro jadernou bezpečnost STUK budou mít možnost se ke zprávě vyjádřit. Finální verze bude předložena finské vládě do tří měsíců.

Podle posledního harmonogramu pro 3. blok jaderné elektrárny Olkiluoto se připojení k síti má uskutečnit v prosinci. Začátek pravidelné výroby má být zahájen v květnu přístího roku. Během šestiměsíčního zkušebního provozu má být do finské sítě dodána energie v rozmezí od 2 do 4 TWh.

Zdroj úvodní fotografie: TVO

Komentáře

(1)

Martin Pácalt

26. březen 2018, 09:51

Velkou část roku proudí elektrická energie ve směru SWE-FIN (přes 2000MW) . Po spuštění bloku ve Finsku se tedy kapacity Švédska mohou přesunout jižním směrem a vylepšit bilanci pobaltských států , uhelného Polska a našich západních sousedů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.