Domů
Jaderné elektrárny
Indická firma dokončila výrobu kryostatu pro fúzní reaktor ITER
Místo pro umístění tokamaku ITER už je připraveno (zdroj ITER)
Zdroj: ITER

Indická firma dokončila výrobu kryostatu pro fúzní reaktor ITER

Společnost Larsen & Toubro (L&T) Heavy Engineering Ltd. dokončila poslední součást kryostatu pro ITER, čímž završila osm let trvající výrobní program. Práce na kryostatu nyní budou pokračovat v areálu reaktoru ITER na jihu Francie, kde budou jednotlivé díly v následujících čtyřech letech sestaveny, usazeny a svařeny.

Největší ocelová vakuová komora

Kryostat zcela obklopí vakuovou nádobu a supravodivé magnety uvnitř fúzního zařízení ITER a zajistí ultra-nízké teploty uvnitř magnetického systému. Kryostat vážící 3800 tun bude světově největší ocelovou vakuovou komorou o objemu 16 000 metrů krychlových. Zařízení bylo pro účely transportu rozděleno do 54 segmentů v závodě Hazira společnosti L&T na základě smlouvy z roku 2012 s Indian Domestic Agency. Jednotlivé díly jsou zaslány na staveniště k sestavení v předem určené dílně ve čtyřech přepravitelných zásilkách.

Horní část kryostatu fúzního reaktoru ITER; Zdroj: ITER

Tři ze čtyř zásilek kryostatu byly již dokončeny a odeslány společností L&T na staveniště. První zásilka, základna kryostatu, byla instalována do tokamakové jámu ITERu v květnu. Další dvě sekce, nižší a vyšší válce, jsou momentálně uskladněny v areálu stavby a přípravy pro usazení spodního válce začnou v srpnu.

Závěrečných dvanáct segmentů a centrální disk horní části kryostatu z celkem 54; Zdroj: ITER

Spolupráce týmů z celého světa

„Výroba kryostatu pro fúzní reaktor ITER je zářným dokladem toho, o čem je mezinárodní spolupráce na projektu ITER. Zapojili jsme ženy a muže, kteří na základě svých nejlepších schopností a v různých částech světa pracovali jako „jeden ITER tým“, abychom dosáhli této ambiciózní a bezprecedentní výzvy,“ řekl v pondělí generální ředitel projektu ITER, Bernard Bigot.

Schéma tokamaku ITER (zdroj ITER).
Schéma tokamaku ITER; Zdroj: ITER

Plánované spuštění v roce 2025

ITER bude fúzním tokamakem o výkonu 500 MWe navrženým k demonstraci technologie fúze, jako velkoobjemového, bezúhlíkového zdroje energie. Evropská unie hradí téměř polovinu nákladů na realizaci projektu, zatímco ostatních šest členů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) se rovnoměrně podílejí na zbytku. Cílem projektu je zažehnout první plazmatický oblouk v roce 2025.

Úvodní fotografie (místo pro uložení tokamaku ITER); Zdroj: ITER

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Petr
12. červenec 2020, 18:57

To bude za 5 let fiasko...

Thomaswhite
12. červenec 2020, 21:53

njn, to uz taky pocitam s tim ze za 5 let reknou, ze za dalsich 10 to opravi a mezitim to nekdo vyresi bez potreby tak obrovsleho zarizeni... ;-)

ale treba ne, treba budem mile prekvapeni

St
14. červenec 2020, 12:07

To jako proč? Myslíte, že Indové jsou ichtylové, kteří si do všeho nechají kecat? Myslím, že Ti moc dobře ví co dělají a brzo jim ta elektrárna bude fungovat.

Pavel K
14. červenec 2020, 14:20

"Brzo" myslite v jakem casovem horizontu?

St
14. červenec 2020, 17:11

Číňané dovedou postavit JE za 5 let. My jsme Temelín stavěli 15. Takže za 7-10 let by to ti Indové mohli stihnout.

Pavel K
14. červenec 2020, 22:16

Vsiml jste si,ze clanek je vyrobe kryostatu pro fuzni elektrarnu stavenou ve Francii? A to uz Indove zvladli. Nebo Vy si myslite, ze Indove zvladnou postavit vlastni fuzni elektrarnu za 10 let? Vsadime se? :-)

St
15. červenec 2020, 08:45

Sázet se nebudu. Nemám křišťálovou kouli. Uvidíme jak to zvládnou či ne. Já si myslím, že by mohli, ale přiznám se, že nejsem takový odborník, abych měl v dané problematice zcela jasno. Pro mě JE jak JE :-)

Pavel K
16. červenec 2020, 00:19

Skoda. A je hodne ale hodne zvlastni nerozlisovat JE a fuzni elektrarnu. Ta druha ma byt hotova za 20 let uz nejakych 50 let. Zavzpominejte.

Zbyněk Poisl
13. červenec 2020, 07:21

Pokračující práce na ITERu jsou nezvratným důkazem toho, že ve skutečnosti nikdo rozumný nevěří v OZE. Nač by bylo dobré takové zařízení, kdyby OZE opravdu dokázaly uspokojit naše energetické potřeby?

Jiří
13. červenec 2020, 10:54

On snad někdo věří, že OZE dokáží uspokojit naše energetické potřeby? Kolik jsou vůbec energetické potřeby ČR? Tipnul bych něco kolem 200 TWh? A kolik je potenciál OZE v ČR, pokud si nechceme totálně zruinovat krajinu? Možná tak 40 TWh, když se budou všechny přebytky akumulovat, tedy 50 % potřeb elektřiny, 20 % celkových energetických potřeb.

Kdyžtak mě ta čísla opravte, ale nějak výrazně se snad lišit nebudou.

Carlos
13. červenec 2020, 11:17

V primární energii je to nějakých 302TWh, ale to je s tím než se to převede na práci, poměrně neefektivně, je v tom všechno vyplýtvané teplo atd. Ve FVE je to nějakých 302 GW, tedy nějaké 3.8-4 % rozlohy pro přepočet 1MWp ~ 1ha. To opravdu není moc. Navíc to je pro starší FVE, dnes je to možná i kolem 1.5MWp na hektar. Je tam do budoucna nějaká účinnost konverze, dojde ke změnám řetězců energie, poroste účinnost panelů... Takže řekněme že to bude +- shodné.

Zbyněk Poisl
13. červenec 2020, 12:40

Účinnost panelů je limitována fyzikou!

Tomas Dvorak
13. červenec 2020, 13:13

Všechno je limitováno fyzikou. Ale teoretické fyzikální hranice účinnosti FV panelů jsou ještě daleko. Velké naděje se např. vkládají do perovskitů, kdy můžete sestavit tandemový článek s průsvitnou perovskitovou vrstvou a křemíkovým základem. Na stejné ploše potom sbíráte světlo panelem s dvěma vrstvami, kdy každá z nich absorbuje primárně v jiné části spektra. Účinnost takových panelů se očekává kolem 30 %, to je o polovinu více než dnešní špičkové komerční panely. Jasně, neprodává se - ale snad to už není moc daleko.

Ivan Novák
13. červenec 2020, 13:18

Musím se ozvat, aby snad někdo nesrovnával ta čísla bez dodatečného členu, totiž bez akumulace nebo konvenční zálohy. Špičkových 300GW nebo třeba 10TW či 20GW ve FVE v ČR se liší investičními náklady, ale ne dodávkou - cokoli bude nad momentální spotřebu, nejde využít. A ještě významnější je opak, nevýroba potmě.

Carlos
13. červenec 2020, 13:38

Samozřejmě, ale toto by šlo do syntetických paliv, do sítě napřímo tak 20GW (spotřeba + konvenční akumulace). Takže by to chtělo nějakých 270-280GW, on ani ten špičkový FVE výkon není tak úplně dosažitelný. Na té syntéze je nejnákladnější co se energie týče výroba vodíku, zbytek jsou proti tomu drobné. Takže problém akumulace je v tom již tak nějak zahrnut.

Zbyněk Poisl
13. červenec 2020, 12:41

Evropští papaláši jsou touto vírou přímo posedlí.

St
13. červenec 2020, 18:04

Tak nějak. A kdo novou "správnou" víru nevyznává je hned prohlášen za tmáře, trolla, xenofoba, rasistu, nacionalistu... (nehodící škrtněte).

St
13. červenec 2020, 18:02

Tak nějak. Navíc OZE jsou opravdu pekelně drahé. Viz moje příspěvky v diskusi pod článkem: https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/spanelsko-planuje-roku-2040-dekarbonizovat-kanarske-balearske-ostrovy

Tomas Dvorak
13. červenec 2020, 13:25

Výzkum fúze pokračuje, a to je naprosto v pořádku. Ale z tohoto mraku v následujících 20 letech určitě nezaprší, a co bude potom, to dnes nikdo neví.

Já si třeba nemyslím, že pokud se povede fúzi dotáhnout do konce, tak že naráz zcela změní "pravidla hry". Obávám se, aby to nakonec nebyla jaderná energetika v bledě modrém. Sice tam nebude problém s odpadem a meltdownem, ale jiné neduhy zůstanou - mám tím na mysli především složitost a délku výstavby, obrovskou prvotní investici, kterou si budou moct dovolit jen státy, zdržení, předražování atd.

Výzkum v JE zatím směřuje k SMR, tedy malým modulárním reaktorům, které by bylo možné "sekat jako Baťa cvičky", protože se ukázalo, že ty současné obrovské molochy jsou investičně problematické. A tady zase čtu o "největší ocelové komoře na světě" a podobně. Je samozřejmě úžasné na to koukat, ale pro praxi to je špatně.

Carlos
13. červenec 2020, 13:41

Otázka je jestli se nepodaří udělat dřív malý fúzní reaktor než ITER. youtube. com/watch?v=hWYnbYsp3i8

Navíc fúzní reaktory budou produkovat jen nízkoaktivní odpad a budou i při havárii bezpečné.

SMR měly přijít tak před patnácti lety dnes je na ně možná trochu pozdě.

Jose
13. červenec 2020, 18:38

Tohle je výzkum, nikdo rozumný nevěří že ITER bude v dohledné době běžné zařízení na výrobu energie.

OZE funguje, akumulace taky, vše je jen problém peněz a výrobních kapacit.

St
14. červenec 2020, 17:13

Nikdo netvrdí, že OZE a akumulace jako takové nefungují. Fungují. Jen je otázkou za jakou cenu.

Ono když se srovnají náklady tak JE jsou v mnoha případech podstatně levnější jak OZE. Nehledě na to, že všude nemůžete stavět vodní, fotovoltaické či větrné elektrárny. O biomase a biopalivech raději nemluvit.

Pavel K
14. červenec 2020, 22:20

Dejte vsem moznost platit dle aktualni trzni ceny a uvidite,jak se najednou promeni trh a ty OZE pak budou lacinejsi jak JE.

Nezapomente, ze v Severnim mori a Baltu je spousta mista a vedeni na severu Nemecka je a na propojeni chybi jen malo (jak psal pan Vesely). A taky tu byla popsana nejvetsi off-shore VTE, ktera uz vychazi konkurenceschopne a neverim, ze tou zvysovani vykonu konci. Tyto VTE s ebudou stavet vetsi a vetsi a narist vykonu roste (jestli se nepletu) exponencialne.

St
15. červenec 2020, 08:48

Pokud by tomu tak bylo, tak bych byl jen rád. Samozřejmě za předpokladu, že by nikdo nezakazoval JE a netrvalo by se na co nejrychlejším uzavření stávajících tepelných elektráren.

Ono v takovém Španělsku je FVE 3x dražší než náš nový blok v Dukovanech.

Jinak při vší úctě k panu Veselému je to takový fantasta, který své příspěvky spíše opírá o svou víru, o svá dogmata jak o fakty.

Doporučuji si pročíst místní diskuse a obrázek si uděláte sám.

Pavel K
16. červenec 2020, 00:17

Pardon, Vas vypocet, ze na Kanarech a Balearech je OZE 3x drazsi jak JE je... bez spousty vstupnich dat. Nezaklada se na pravde.

Ale i jako fantasta snad muze vedet, pokud jsou v Nemecku a Poksku dostatecne prenosove kapacity, nebo nemuze?

Zbyněk Poisl
16. červenec 2020, 08:41

Takovouhle hovadinu může napsat pouze člověk mimo realitu! OZE se ani dnes neobejdou bez masivních dotací, politické podpory a nuceného výkupu! Bez těchto nesmyslů bychom měli elektřinu o 2,- kč levnější. A to nemluvím o stabilitě sítě a nutné akumulaci.

Jan Veselý
16. červenec 2020, 09:07

ad Poisl) Já teda nevím jak vy, ale mě elektřina vychází na nějakých 2.3 Kč/kWh. Fakt si myslíte, že by se náklady na "dráty" + na výrobu v jiných elektrárnách vešly do 0.3 Kč/kWh? Já ne.

Emil
16. červenec 2020, 09:12

Jak vychází cena elektřiny zrovna Vám je celkem nepodstatné. Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v ČR za rok 2019 je 4,6 Kč/kWh.

Carlos
16. červenec 2020, 09:27

A z toho na OZE jde míň než koruna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se