Domů
Obnovitelné zdroje
Španělsko plánuje do roku 2040 dekarbonizovat Kanárské a Baleárské ostrovy
První americká offshore větrná elektrárna Block Island. Zdroj: Deepwater Wind

Španělsko plánuje do roku 2040 dekarbonizovat Kanárské a Baleárské ostrovy

Španělsko chce urychlit dekarbonizaci svých dvou hlavních ostrovních celků a to běhěm příštích 20 let. Do 10 let mají domácnostem klesnout náklady na elektřinu o 35 % a do roku 2040 až o 70 %.

Energetická společnost Endesa spolu s ministryní energetiky Terezou Riberovou prezentovaly plán na urychlení dekarbonizace Baleárských a Kanárských ostrovů. Celkem podle studie, kterou zpracovala společnost Delloite, bude potřeba během příštích 20 let ivestovat zhruba 30 miliard eur, které však mají přinést výrazné úspory a zlevnění cen elelktřiny koncovým uživatelům.

Zatímco Kanárské ostrovy nejsou propojeny s pevninským Španělskem a až  na jednu vyjímku ani mezi sebou, Baleárské ostrovy mají podmořské vedení se Španělskem, které ovšem zdaleka nestačí poptávce. Z tohoto důvodu se cena za vyrobenou MWh velmi liší mezi těmito dvěma oblastmi a pevninským Španělskem. Například v roce 2017 byla průměrná cena elektřiny na Kanárských ostrovech 138 €/MWh, na Baleárských ostrovech 125 € a na poloostrově zhruba 53 €/MWh.

Až do roku 2015 platili všichni obyvatelé Španělska stejně za dodanou elektřinu. Tedy elektřina na ostrovech byla velmi dotovaná, v roce 2010 byl deficit jen na Baleárských ostrovech 503 mil. eur. Od roku 2015 dle vládního nařízení 738/2015 je uvalena na ostrovní elektřinu spotřební daň ve výši 15 %. Tato daň snížila deficit mezi výrobními náklady na elektřinu a prodejní cenou, nicméně za rok 2016 se díky této dani vybralo zhruba 70 mil. eur, tedy stale bylo nutné provoz dotovat ročně zhruba 430 mil. eur.

Dle aktuální studie investice 30 mld. eur v průběhu 20 let sníží náklady na vyrobenou jednotku elektřiny na Baleárech až o 60 % a na Kanárských ostrovech o 40 %.

“Dekarbonizace ostrovních teritorií do roku 2040 by nám umožnila získat zkušenosti, které by mohly být využity ve vývoji nových technologií ve zbytku Španělska,” uvedl Alberto Amores partner Monitor Deloitte

Studie Deloitte mimo jiné uvádí (k přečtení zde), že ostrovní celky jsou specifické díky vysoké míře turismu a s tím spojeným službám. V oblastech spotřeby energie připadá  60-80 % na dopravu, 20-30 % na spotřebu elektřiny domácností a služeb a méně než 5 % připadá na průmysl. V dopravě se tedy počítá s masivním nasazením vozidel na vodíkový a elektrický pohon.

V případě spotřeby elektřiny se předpokládá, že Kanárské ostrovy budou mít v roce 2040 roční spotřebu elektřiny 16 TWh, kterou mají pokrýt 10-11 GW OZE a 20-25 GWh v akumulačních kapacitách a záložních zdrojích. Z důvodů omezených možností záboru půdy se doporučeje v maximální míře podpořit výrobu pro vlastní potřebu a offshore parky.

Přebudování zdrojové základny na OZE se záložními zdroji na vodík by mělo vyjít v investičních nákladech na 12-19 mld. eur.  Cena produkované elektřiny se má pro percentil 95 % pohybovat v rozmezí 50-55 €/MWh a pro zbývající 5 % času v rozmezí 70-90 €/MWh. Aby doba výstavby splnila plánovaných 5-10 let, musela by se výstavba OZE zhruba 5x zrychlit v průbehu příštích 10 let.

V případě naplnění těchto ambiciózních plánů by Kanárské ostrovy mohly mít v roce 2030 60% podíl OZE. V případě Baleárských ostrovů jsou čísla podobná.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Vojtěch Barták
11. červenec 2020, 16:46

A tomu i věřím že se jim povede a je to přesně ten moment kde 100% výroby z OZE má smysl i reálné možnosti

St
11. červenec 2020, 17:11

Měl bych prosbu na fundovanější a zdatnější kolegy. |Mohl by prosím někdo z Vás provést výpočty ohledně investic, ceny EE včetně předpokládaných nákladů na provoz s ohledem na omezenou životnost a zkusit to porovnat s naším Temelínem, resp. s plánovaným novým jaderným blokem.

Předem moc děkuji.

Josef
11. červenec 2020, 23:48

To je vaření z vody, na víc k čemu by to bylo Kanárské ostrovy mají výborné celoroční slunce i vítr , netopí se tam , jejich přechod na OZE dává v těchto podmínkách smysl. Naopak stavba jaderné elektrárny na ostrovech je nesmyslná, protože celá oblast je seismicky aktivní.

St
12. červenec 2020, 07:39

To nepopírám, že to bude vaření z vody s malou příměsí demagogie. Ale to není nic proti mistrům používající křišťálové koule a jiné kouzelnické triky. Jinak jsem neslyšel, že by na Baleárech bylo nějaké velké zemětřesení. Tím nechci říci, že tam něco takového nehrozí.

St
12. červenec 2020, 07:54

Tak mi to nakonec nedalo a vzal jsem do ruky kalkulačku tedy excel. No dobře open office. A vyšla mi zajímavá čísla.

Ty náklady v kačkách, když vezmu aktuální kurs cca 26 korun, tak mi vyšlo, že tam proinvestují závratných 780 000 000 000 Kč. Což je i při těch nejpesimističtějších scénářích 2-3 více než ten nový jaderný blok (ten oceňuji na nějakých 250 mld Kč). EE budou vyrábět zhruba stejně. Tady plánují 16 TWh JE dává kolem 12-13, ale za to má delší životnost. Takže zhruba to vychází šul nul. Asi pro některé povím kacířskou myšlenku, ale přijde mi tam opravdu levnější postavit JE než OZE. Jinak pokud bychom počítali Temelínské ceny cca 100 mld Kč, tak jsme takřka 8x levnější.

Když se na to mrknu v €, tak JETE vychází na cca 10 € MWh, nové Dukovany 23 € a místní OZE 75 €. No nevím, nevím být místními tak volám Rosatom, ať jim to tam co nejrychleji postaví novou JE aby měli opravdu levnou EE.

Docela jsem překvapen jak ta OZE je oproti jaderné EE drahá.

Samozřejmě nepočítám s provozními náklady s cenou peněz v delším časovém období ani s jinými faktory. Ale to si myslím, že pro mou úvahu není podstatné. Bavím se čistě a jen o penězích. O tom kolik je třeba investovat a jaká cena, která pokrývá náklady na investici.

Když tak mne prosím poopravte, budu jen a jen rád.

Docela by mě zajímalo za kolik jsou schopni si samy doma postavit JE Číňané, Rusové či Korejci. Když tak by to byl zajímavý článek a srovnání. Ať víme jak levná JE může být, když se chce.

Vladimír Wagner
12. červenec 2020, 08:10

Tady je třeba upozornit, že vzhledem k tomu, že jde o ostrovy, které jsou oddělené značnými vzdálenostmi, tak tam se dramaticky projevuje výhoda decentralizovaných zdrojů. Navíc je to na jihu, kde jsou velmi vhodné podmínky pro fotovoltaiku. Proto jsou pro nízkoemisní řešení vhodné OZE. Pokud by to mělo být s tím jádrem, tak by to musely být menší bloky a ty by vyšly dražší, než jeden blok s výkonem okolo GWe.

St
12. červenec 2020, 09:36

Děkuji za upřesnění. Ale jak vidno, když člověk použije zdravý, selský rozum, tak dojde k úplně jiným číslům než nám tu se někteří snaží vsugerovat. Souhlasím s Vámi, že tam dole na jihu je vhodnější řešit energetický mix FVE než JE. Ale jak vidno ty "zlé" JE nejsou tak drahé, jak by se mohlo zdát.

Pokud mohu se zeptat, v čistě teoretické rovině. O kolik by ty malé zdroje byli dražší? Řekněme, že by si ti Španělé chtěli místo jedné JE pořídit dvě.

Každopádně když vidím ty čísla, tak mi nový blok v Dukovanech nepřijde jako zas tak špatný deal.

St
13. červenec 2020, 18:09

Vidím, že nikdo na mé výpočty nereaguje. Buď jsou totálně mimo mísu, nebo spoustě lidí došel dech s argumenty jak jádro je drahé a nevýhodné. No třeba se ještě někdo najde, kdo mi to patřičně vysvětlí. Předem moc děkuji.

Vojtěch
13. červenec 2020, 20:10

Obávám se, že za a) je správně.

Zaměřil bych se na porovnání ukazatele LCOE, ve kterém jsou veškeré náklady po dobu životnosti elektrárny, tedy i provozní náklady, vztaženy k vyrobené elektřině. Nelze přeci porovnávat investice do dvou různých technologií pouze na základě investičních nákladů, zvláště pokud se jedná o technologie s takto výrazně rozdílnou výší provozních nákladů.

Pavel K
14. červenec 2020, 14:15

Proc Vamvysla jina castka za MWh nez v clanku? Vy uvadite 75 za MWh a v clanku je uvedeno: "Cena produkované elektřiny se má pro percentil 95 % pohybovat v rozmezí 50-55 €/MWh a pro zbývající 5 % času v rozmezí 70-90 €/MWh."

St
14. červenec 2020, 17:24

Proč mi to vyšlo? Jako chcete vědět jak jsem k té částce přišel?

Jednoduše. Vzal jsem cenu té elektrárny 780 mld Kč, vydělil jsem tím kolik se předpokládá, že se vyrobí GWh (400 000) a vyšla mi cena 1 985 000 Kč GWh což je 1950 Kč čili 75 €/MWh. Jak už jsem psal neberu v potaz provozní a jiné náklady. Jen pro zajímavost u Telemína mi vyšla cena 9 € a u plánovaného nového bloku 23 €. Z toho mi vyplývá, že JE je 3x levnější jak slunečná. Uznávám, že jsou to amatérské výpočty, ale dám za ně ruku do ohně. Sám jsem překvapen jak ta solární energie je drahá, i když nás tu někteří snaží přesvědčit o opaku. A to se jedná o Španělsko, kde stále svítí slunce a zimu znají akorát tak z televize.

Pavel K
14. červenec 2020, 22:28

Nechci Vas nijak podcenovat, ale data pro clanek vychazi urcite z nejake studie, kterou delali odbornici a jiste prosla oponenturou. Takze nejspis v clanku nebude vse potrebne pro spravny vypocet.

A existuje spousta zdroju, ktera uvadi cenu elektriny z JE >= 80 €. Pan Wagner, ktery se mi zda jako jaderny optimista, uvadi ve svem clanku naklady na elektrinu z novych JE 60 €. V tomto tedy ma on mou daleko vetsi duveru jak Vy.

Z techto dvouch predpokladu si dovolim brat Vas vypocet jako silne nepresny kvuli neznalosti vsech vstupnich dat. Omlouvam se.

St
15. červenec 2020, 08:56

Jak již jsem pal jen jsem vzal potaz vstupní investici ve Španělsku a u nás a porovnal jsem to. A vyšlo mi, že JE cca 3x levnější jak FVE. Proto jsem došel k ceně 23 €. Pokud pan Wagner mluví o ceně 60 €, nemám důvod mu nevěřit. I tak je to podstatně méně peněz jak v tomto případě.

Jen jsem chtěl ukázat, že JE nejsou zas tak drahé a FVE tak levná, jak nám někdo chce nakukat.

Osobně bych také rád znal další náklady. Co se týče výhodnosti JE, tak už jen to, že je stavěli soudruzi, je důkazem toho, že se toto řešení vyplatí. Protože socialistická ekonomika trpěla chronickým nedostatkem peněz, byl tu obrovský vnitřní dluh. O soudruzích si můžeme myslet cokoliv, ale počítat uměli. Takže by se nepustili do něčeho, co se nevyplatí.

Pavel K
15. červenec 2020, 09:21

Jestli jsme spravne prolitl odkaz v clanku, do castky je zahrnuta i dost velka akumulace a zaloha. A jak je uvedeno v clanku, v 95 % pripadu se bude cena pohybovat 50 - 55 €\MWh a ve zbytku 70 - 90 €/MWh. Noa pokud pan Wagner uvadi 60 €/MWh predpokladam bez aukumalce a zalohy (urcite jste cetl o pripadech, kdy JE nedodavala elektrinu), tak ted zkuste rici, ktera elektrarna bude vyhodnejsi. No a to nepocitam jednu drbnost. Investice je rozlozena na 20 let, za tu dobu cena OZE klesne a cena JE stoupne.

Tak ted mi reknete, kdo nam nakukava, ze JE jsou drahe a OZE levne? Jan Kroneisl - autor tohoto clanku a pan Wagner?

A o soudruzich jsme tu nedavno pri meli. Soudruzi opravdu pocitat neumeli, coz bylo krsne videt po prevratu, jak byly nase firmu konkurenceschopne. Ano, byly spickove ale ve Vychodnim bloku, celosvetove staly vesmes za starou belu. JE se stavely, protoze se nestavela za valuty a ty JE mely uplne jine bezpecnostni standardy jak dnes (nekde jsme cetl, ze Madarsko bude zadat o snizeni standardu, protoze Rosatom je nedokaze naplnit). Soudruzi byli velice ale velice spatni ekonomove a ekologove. Umela zamestnanost byla taky hloupost ale mensi jak prirazeni pozic ne dle znaosti a dovednosti ale dle angazovanosti ve strane. Pardon, soudruzi byli naprosto vypatlani blbci a tu katastrofu zachranovalo par schopnych lidi. Kdyz si znovu vzpominam na tu dobu, tak se mi chce zvracet.

Verim, ze sam najdete stovky pripadu, kdy se pustili do neceho, co se nikdy nevyplatilo. JE v ere komunismu se vyplacela i na Zapade.

Milan Vaněček
23. červenec 2020, 20:23

Pane St, již vaše věta "Vzal jsem cenu té elektrárny 780 mld Kč" je lež, je vidět že jste ten článek nedočetl až do konce. 12-19 miliard EUR není 780 miliard CZK.

A to ostatní jsou též lži či věci zcela mimo mísu.

Neztrapňujte se.

Vojtěch
13. červenec 2020, 20:13

Myslím, že za a) je správně.

Zaměřil bych se na porovnání ukazatele LCOE. Nelze přeci investice hodnotit pouze na základě investičních nákladů a provozní úplně zanedbat, zvlášť když se jedná o technologie s takto rozdílnou výší provozních nákladů.

St
14. červenec 2020, 12:15

To máte pane Vojtěchu pravdu. Bohužel tyto informace nemám k dispozici. Jen jsem si srovnal kolik ti Španělé budu investovat, aby získali nějaký objem energie a sám jsem překvapen jak ta solární energie je drahá. Kolik hodně se musí investovat, aby se mohl získat nějaký objem EE. Osobně neznám provozní náklady JE ani FVE, ale předpokládám, že mi to fundovanější kolegové vysvětlí.

Vojtěch
14. červenec 2020, 18:12

Prosím, můžete si udělat srovnání například zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source#United_Kingdom

St
15. červenec 2020, 09:00

Po pravdě řečeno pane Vojtěchu to nechám, mnohem chytřejším, fundovanějším lidem. Já jsem jen srovnal vstupní náklady. Nic více nic méně. Z toho mi vyšla nějaká čísla, které nějakým způsobem interpretuji.

Pokud máte po ruce nějaké provozní náklady na FVE a JE, tak mi je tu napište, zkusím to tam doplnit.

Nicméně každému bych doporučil si všechno ověřovat, nikdo nemá patent na pravdu. A já už vůbec ne.

Milan Vaněček
22. červenec 2020, 22:29

Pane St, vy jste dokonalý troll. Píšete naprosté kecy o ceně elektřiny z nových jaderných elektráren, zeptejte se v ČEZu, s čím oni počítají.

Vaše cifry 23 Eur (míníte zřejmě za MWh) pro novou JE (zase něco zcela nemožného na tomto turistickém ostrově) je výplod neználka či naopak protřelého, únavného trolla.

St
23. červenec 2020, 18:52

Pane Vaněček speciálně pro Vás. Vy který tak orodujete za OZE a tvrdíte jak svou výhodné a levné.

Takže ve Španělsku plánují zainvestovat 780 mld Kč. V investicích se dostanou na 75 € za MWh. Temelín nás vyšel na cca 100 mld Kč takže jsme na 9 €. Dukovany při odhadované ceně 250 mld Kč nám v investičních nákladech dávají cca 23 €. Ano nepočítám s provozními náklady ani s likvidací. Jen porovnávám cenu výkon. Kolik musím investovat tudíž na kolik mne vyjde cena EE v investičních nákladech. Z tohoto jednoduchého (uznávám, zjednodušeného výpočtu) mi vychází, že JE je mnohem levnější, výhodnější než OZE.

Pokud bychom stavěli jako soudruzi, tak bychom měli široko daleko nejlevnější EE.

St
23. červenec 2020, 19:46

Abych nezapomněl pane Vaněček. Nikde jsem nenapsal, že by ti Španělé měli dbát mých fundovaných rad, mých "geniálních" výpočtů a postavit si JE. To rozhodně ne. Jen jsem chtěl pomocí pár výpočtů ukázat, že není všechno zlato co se třpytí. Že ta FVE není tak úžasně levná, výhodná, tak tu všude tvrdíte. Stejně jako, že není problém s recyklací solárů i když jiní na to mají jiný názor. A taky by mě opravdu zajímalo Vaše působení v NREL. Rád bych se o tom dozvěděl více. Jistě pro Vás nebude problém se dohodnout s redakcí a napsat nám o tom více. Jistě nejen mne zajímá česká stopa v NREL.

Předem moc děkuji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se