Španělsko plánuje do roku 2040 dekarbonizovat Kanárské a Baleárské ostrovy

DomůObnovitelné zdrojeŠpanělsko plánuje do roku 2040 dekarbonizovat Kanárské a Baleárské ostrovy

Španělsko chce urychlit dekarbonizaci svých dvou hlavních ostrovních celků a to běhěm příštích 20 let. Do 10 let mají domácnostem klesnout náklady na elektřinu o 35 % a do roku 2040 až o 70 %.

Energetická společnost Endesa spolu s ministryní energetiky Terezou Riberovou prezentovaly plán na urychlení dekarbonizace Baleárských a Kanárských ostrovů. Celkem podle studie, kterou zpracovala společnost Delloite, bude potřeba během příštích 20 let ivestovat zhruba 30 miliard eur, které však mají přinést výrazné úspory a zlevnění cen elelktřiny koncovým uživatelům.

Zatímco Kanárské ostrovy nejsou propojeny s pevninským Španělskem a až  na jednu vyjímku ani mezi sebou, Baleárské ostrovy mají podmořské vedení se Španělskem, které ovšem zdaleka nestačí poptávce. Z tohoto důvodu se cena za vyrobenou MWh velmi liší mezi těmito dvěma oblastmi a pevninským Španělskem. Například v roce 2017 byla průměrná cena elektřiny na Kanárských ostrovech 138 €/MWh, na Baleárských ostrovech 125 € a na poloostrově zhruba 53 €/MWh.

Až do roku 2015 platili všichni obyvatelé Španělska stejně za dodanou elektřinu. Tedy elektřina na ostrovech byla velmi dotovaná, v roce 2010 byl deficit jen na Baleárských ostrovech 503 mil. eur. Od roku 2015 dle vládního nařízení 738/2015 je uvalena na ostrovní elektřinu spotřební daň ve výši 15 %. Tato daň snížila deficit mezi výrobními náklady na elektřinu a prodejní cenou, nicméně za rok 2016 se díky této dani vybralo zhruba 70 mil. eur, tedy stale bylo nutné provoz dotovat ročně zhruba 430 mil. eur.

Dle aktuální studie investice 30 mld. eur v průběhu 20 let sníží náklady na vyrobenou jednotku elektřiny na Baleárech až o 60 % a na Kanárských ostrovech o 40 %.

“Dekarbonizace ostrovních teritorií do roku 2040 by nám umožnila získat zkušenosti, které by mohly být využity ve vývoji nových technologií ve zbytku Španělska,” uvedl Alberto Amores partner Monitor Deloitte

Studie Deloitte mimo jiné uvádí (k přečtení zde), že ostrovní celky jsou specifické díky vysoké míře turismu a s tím spojeným službám. V oblastech spotřeby energie připadá  60-80 % na dopravu, 20-30 % na spotřebu elektřiny domácností a služeb a méně než 5 % připadá na průmysl. V dopravě se tedy počítá s masivním nasazením vozidel na vodíkový a elektrický pohon.

V případě spotřeby elektřiny se předpokládá, že Kanárské ostrovy budou mít v roce 2040 roční spotřebu elektřiny 16 TWh, kterou mají pokrýt 10-11 GW OZE a 20-25 GWh v akumulačních kapacitách a záložních zdrojích. Z důvodů omezených možností záboru půdy se doporučeje v maximální míře podpořit výrobu pro vlastní potřebu a offshore parky.

Přebudování zdrojové základny na OZE se záložními zdroji na vodík by mělo vyjít v investičních nákladech na 12-19 mld. eur.  Cena produkované elektřiny se má pro percentil 95 % pohybovat v rozmezí 50-55 €/MWh a pro zbývající 5 % času v rozmezí 70-90 €/MWh. Aby doba výstavby splnila plánovaných 5-10 let, musela by se výstavba OZE zhruba 5x zrychlit v průbehu příštích 10 let.

V případě naplnění těchto ambiciózních plánů by Kanárské ostrovy mohly mít v roce 2030 60% podíl OZE. V případě Baleárských ostrovů jsou čísla podobná.