
Indie zřejmě plánuje uvolnit regulaci pro jádro. Chce přilákat zahraniční dodavatele
Vláda Indie se zřejmě chystá uvolnit legislativu upravující odpovědnost dodavatelů jaderných technologií v případě nehod. Tento krok by měl přilákat především firmy z USA, které se z důvodu absence omezení odpovědnosti vyhýbají tamnímu trhu. Usnadnění přístupu amerických firem na místní trh by Indii rovněž mohlo pomoci při vyjednávání ohledně amerických cel.
Indie má na poli jaderné energetiky ambiciózní plány. Země sice nyní disponuje pouhými zhruba 8 GW instalovaného výkonu, do roku 2047 by však měl dosáhnout až 100 GW. V současné době je nicméně podle World Nuclear Association ve výstavbě pouhých šest nových bloků o výkonu 4,8 GW.
Podle tří zdrojů agentury Reuters z vládních kruhů nyní tamní ministerstvo jaderné energetiky připravuje nový zákon. Ten má upravit klíčový bod tamního zákona o civilní odpovědnosti za jaderné škody, který vystavuje dodavatele jaderných technologií neomezené odpovědnosti v případě havárie. Zástupci indické vlády nicméně na dotazy agentury Reuters ohledně případné úpravy předmětné legislativy nereagovali.
"Indie potřebuje jadernou energii, která je čistá a nezbytná. Zastropování odpovědnosti rozptýlí hlavní obavy dodavatelů jaderných reaktorů," uvedl podle Reuters Debasish Mishra, ředitel pro rozvojové aktivity v jižní Asii u společnosti Deloitte.
Úprava legislativy by tak podle Reuters byla v souladu s mezinárodními standardy, kdy za bezpečnost provozu odpovídá primárně provozovatel zdroje. Podle některých analytiků je tato úprava klíčová pro obchodní jednání mezi Indií a USA. Ta by měla vést k obchodní dohodě, jež by umožnila do roku 2030 navýšit objem obchodu mezi zeměmi na 500 miliard dolarů ročně, tedy více než dvojnásobek.
Podle zdrojů Reuters je vláda přesvědčená, že pro úpravu získá dostatečnou podporu zákonodárců. Podle současných návrhů by měla být odpovědnost spočívající v kompenzaci provozovatelům ze strany dodavatelů zastropována do výše objemu smlouvy o dodávce technologie. Dále má rovněž podléhat lhůtě, která bude stanovena ve smlouvě. Současná legislativa podle agentury neomezuje ani výši kompenzace, ani lhůtu vystavující dodavatele odpovědnosti.
Mohlo by vás zajímat:
Takže už i Indie plánuje velkovýrobu jaderných mamutů, 100 GW to už je velmi slušný výkon výroby čisté, stabilní a levné elektřiny. A věřím, že i relativně chudá Indie to zvládne.
Tak to hlavní mají, plány.
Teď zbývá to jednodušší: postavit je, uvést do provozu a zaplatit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se