Domů
Elektřina
Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě
Výstavba jaderných bloků v Evropě

Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě

Čína se nedávno zavázala, že v následujících 5 letech vybuduje na svém území 40 jaderných reaktorů. Kromě výstavby reaktorů na svém území investuje Čína nemalé finanční prostředky také v Evropě. Na podzim minulého roku uzavřela například s Velkou Británií dohodu o sérii investic do britských jaderných elektráren ve výši 40 miliard liber.

Pokud jde o Evropu jako celek, výstavba jaderných bloků nejde v porovnání s Čínou zdaleka tak hladce. Mnoho projektů se z různých důvodů prodlužuje a v naprosté většině také prodražuje. Ke konci roku 2015 bylo v Evropě ve výstavbě celkem šest jaderných bloků a výstavba dalších šesti bloků byla schválena.

Základní informace o všech dvanácti jaderných blocích, o jejichž výstavbě již bylo rozhodnuto nebo jejichž výstavba nyní probíhá, poskytuje následující infografika.

[slb_exclude]

Infografika v plném rozlišení zde.

[/slb_exclude]
Výstavba jaderných bloků v Evropě
Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě

Osm let zpoždění pro Olkiluoto 3 a Flamanville 3

Typickým příkladem prodloužení a prodražení projektu je výstavba třetího bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto, který měl být původně uveden do provozu v roce 2010 s investičními náklady 3,2 mld. EUR. Aktuálně je termín pro uvedení elektrárny do provozu stanoven na rok 2018 a investiční náklady jsou prozatím vyčísleny na 8,5 mld. EUR.

Ani výstavba druhého evropského reaktoru EPR ve francouzské elektrárně Flamanville neprobíhá podle představ. Původně plánovaný termín uvedení do provozu v roce 2012 byl odložen prozatím na rok 2019. Přitom je možné, že se uvedení do provozu ještě dále prodlouží. Francouzská EDF totiž koncem října 2015 požádala francouzskou vládu o odložení zprovoznění elektrárny až do roku 2020. Co se týče investičních nákladů na jaderný blok Flamanville 3, ty se z původních 3,3 mld. EUR vyšplhaly na aktuálně odhadovanou částku 10,5 mld. EUR.

Jak dopadne výstavba dalších EPR bloků v elektrárně Hinkley Point C?

O příběhu jaderné elektrárny Hinkley Point C od samotného počátku projektu až po březen 2015 jsme podrobně informovali již dříve. Rok 2015 byl přitom na informace kolem tohoto velmi diskutovaného projektu opět velmi bohatý.

V červnu nejdříve Rakousko podalo k Evropskému soudnímu dvoru žalobu proti státní podpoře ve formě Contract for Difference pro tuto elektrárnu. V září roku 2015 prohlásil generální ředitel EDF Energy Vincent de Rivaz, že aktuálně odhadované náklady na výstavbu elektrárny 24,5 mld. liber (cca 33,8 mld. EUR) jsou „správné“ a ujistil, že elektrárna bude do budoucna potřeba. V říjnu došlo k již výše zmíněné dohodě mezi Čínou a Velkou Británií o investicích do jaderného sektoru. Podle uzavřené dohody investuje společnost China General Nuclear (CGN) do nově vznikající elektrárny 6 mld. liber. Za to v ní získá třetinový podíl.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C je první jadernou elektrárnou, která má být po více než 20 letech v Británii postavena (poslední spuštěnou elektrárnou byla elektrárna Sizewell B v roce 1995).

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR
Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR (Zdroj: Edfenergy.com)

Hinkley Point C je již nyní suverénně nejdražší

Pokud jde o srovnání měrných investičních nákladů na výstavbu nového jaderného bloku v Evropě, suverénně nejdražším projektem je již zmíněný Hinkley Point C s měrnými investičními náklady 10,1 mil. EUR na instalovaný MWe. Při pohledu na průběh výstavby dalších EPR reaktorů v elektrárnách Olkiluoto a Flamanville bude zajímavé sledovat, zda se podaří tyto bloky uvést do provozu do aktuálně uvedeného termínu a za aktuálně odhadované náklady.

Na pomyslném druhém místě je za Hinkley Pointem C francouzský projekt Flamanville 3 s aktuálně odhadovanými měrnými investičními náklady ve výši 6,6 mil. EUR na instalovaný MWe. Na podobné úrovni (6,3 mil. EUR/MWe) se pohybuje také dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks, kde je schválena výstavba dvou bloků o celkovém instalovaném výkonu 2000 MWe. Minulý týden ovšem Evropská komise zveřejnila pochybnosti nad státní podporou pro tento projekt a je tak pravděpodobné, že obdobně jako v případě dalších jaderných projektů v Evropě dojde i zde k prodloužení předpokládané doby výstavby.

Pro přehlednost jsou na následujícím grafu zobrazeny všechny budované a schválené evropské jaderné bloky seřezané podle výše aktuálně odhadovaných měrných investičních nákladů společně s instalovaným výkonem. Zelenou barvou jsou označeny schválené projekty a oranžovou bloky, jejichž výstavba již probíhá.

Instalovaný výkon a měrné investiční náklady
Instalovaný výkon a měrné investiční náklady

Více informací o jednotlivých projektech se můžete dočíst například v tomto článku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se