Domů
Jaderné elektrárny
Írán začal s obohacováním uranu až na 20 %. Porušuje tím mezinárodní dohodu

Írán začal s obohacováním uranu až na 20 %. Porušuje tím mezinárodní dohodu

Írán začal ve svém jaderném zařízení s obohacováním uranu až na 20 procent, informovala dnes agentura AP s odvoláním na mluvčího íránské vlády. Úmysl obohacovat uran až na dvacet procent oznámil Teherán před několika dny Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). Jde o další krok, jímž země porušuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015. Tu přestal Teherán dodržovat poté, co od ní v roce 2018 odstoupily USA.

„Před několika minutami jsme začali v komplexu ve Fordo proces obohacování uranu na 20 procent,“ citovala íránská média vládního mluvčího.

Írán dosud obohacoval uran na 4,5 procenta, i tím už ale porušil dohodu z roku 2015, která pro něj stanoví strop 3,67 procenta.

Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.

V dohodě, kterou v roce 2015 uzavřel Teherán s USA, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem, se zavázal omezit své jaderné aktivity výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy, které dohodu podepsaly za prezidenta Baracka Obamy, od ní pod vedením Donalda Trumpa v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Poté začal Írán dohodu porušovat. Zbývající signatáři se dohodu snaží zachovat a minulý měsíc vyzvali Teherán, aby začal úmluvu opět plně dodržovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik II
4. leden 2021, 19:08

Rozhodnutí Iránu vítám. USA od podepsané dohody odstoupily jako první. A nejen to, ony nutí všechny ostatní, aby s Iránem neobchodovali a tím ho ekonomicky poškozovaly. Židovský stát si jadernou bombu vyrobil už dávno, Pakistán a Indie také. Doufám, že Biden nyní smlouvu s Iránem zase obnoví, až ten pošuk Trump konečně vypadne na smetiště dějin. Je neuvěřitelné, co si Trump dovolil v sobotu během hodinového telefonátu do Georgie !! Nabádal tam státního tajemníka , aby dodatečně zfalšoval volby v jeho prospěch. To je ovšem v USA trestný čin se sazbou 5 let !! na tvrdo ! Jestli Trump neskončí v base, tak jsou USA světu jen pro smích !

Denis
4. leden 2021, 19:21

Víte o tom, že v Íránu praktikují právo šaría? Vykonávají tam i kontroverzní tresty jako ukamenování za cizoložství, useknutí ruky za krádež nebo veřejné bičování za pití alkoholu.

Jirka Trn
4. leden 2021, 19:53

Šaría a veřejné bití používají jako trest také například Súdán, Saúdská Arábie, Maledivy, Singapur nebo Brunej.

Krom Íránu a Sudánu jsou ty ostatní státy "kamarádi" se západem, takže tam to tolik nevadí a západ rád přivírá oči.

energetik
5. leden 2021, 06:55

Pro začátek bych tu také uvítal veřejné bičování za veřejné pití alkoholu. Bezrukých by tu bylo strašně moc to bychom nezvládli.

Carlos
5. leden 2021, 19:12

Tak to zase pr, proč chcete bití za pití? Byť na veřejnosti? Podle mne stačí na pivo a další alkohol napařit daň takovou jako v okolních zemích anebo i vyšší. Nevidím důvod proč by mělo platit Praga ganea orbi?

energetik II
5. leden 2021, 14:02

TO : Denis

Každý, kdo navštívil Irán a Saudskou Arábii , tak potvrzuje, že v Iránu je to s náboženským fanatismem daleko lepší, jak v S.Arábii, která je po Izraeli největším spojencem USA na Blízkém Východě.

Bizon
5. leden 2021, 17:15

Přesně tak, dokud jsme spojenci Saudské Arábie tak nemáme žádné právo něco vyčítat Íránu!

Írán je na tamější poměry téměř sekulární země, obyvatelé ve městech jsou podobní muslimové jako my jsme křesťané, náboženská mravnostní policie sice pořád existuje ale už téměř nic nedělá. Zato SA je prakticky fašistická diktatura, ženy nemají téměř žádná práva, právo šaríja je tam oficiální zákon. A to ani nemluvím o financování terorismu a genocidě v Jemenu...

Jirka Trn
5. leden 2021, 20:12

Nejen křivárny a terorismus praktikovaný proti Íránu USA a Izraelem vytvořilo tuto situaci. Ale hlavně systematické hrubé porušování mezinárodních závazků ze strany Spojených států, které i přes článek 25 Charty OSN nedodržují rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2231, a navíc záměrně vytvářejí překážky pro neplnění ze strany jiných zemí.

A pak se dočteme, že tím porušuje mezinárodní dohodu.

Když už, tak by se slušelo napsat, kolik let si dal Írán s tím svým "porušováním" načas od chvíle, kdy jej začalo porušovat USA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516