Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Diablo Canyon dostala od regulátora zelenou k prodloužení provozu
Kalifornská jaderné elektrárna Diablo Canyon
Zdroj: Tracey Adams / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Jaderná elektrárna Diablo Canyon dostala od regulátora zelenou k prodloužení provozu

Provozovatel poslední jaderné elektrárny v americkém státě Kalifornie dostal souhlas tamního regulátora k prodloužení provozu zdroje. Podle původních plánů chtěla společnost PG&E elektrárnu uzavřít v roce 2025, nicméně v provozu zřejmě zůstane dalších 5 let. Přestože stát investuje do rozvoje obnovitelných zdrojů nemalé úsilí, stále se potýká s problémy v oblasti zajištění bezpečnosti dodávek.

Prodloužení provozu elektrárny i po roce 2025 otevřeli cestu kalifornští zákonodárci již loni v září úpravou legislativy. Nový zákon rovněž zajistí státní půjčku společnosti Pacific Gas and Electric Company (PG&E) ve výši 1,4 miliard dolarů pro prodloužení provozu zdroje. Na základě zákona má společnost využít veškeré možné cesty k zajištění finančních prostředků z federálních grantů, které následně využije ke splacení státního úvěru a snížení cen elektřiny pro odběratele.

Kalifornský regulátor California Public Utilities Commission v minulém týdnu odsouhlasil prodloužení provozu poslední tamní jaderné elektrárny do roku 2030. Souhlas lokálního regulátora je nicméně podmíněn tím, že prodloužení provozu schválí i federální jaderný regulátor. Dále nesmí dojít k vypovězení zmiňovaného úvěru společnosti PG&E, která zdroj provozuje. V neposlední řadě regulátor prodloužení provozu podmínil tím, že nesmí v budoucnu shledat, že je provoz zdroje nerozvážený či nerozumný.

"Udržení dodávek elektřiny v Kalifornii vyžaduje, aby byla Diablo Canyon v provozu. Prodloužení provozu elektrárny Diablo Canyon i po roce 2025 zajistí přechod Kalifornie na čistou energii tím, že podpoří kalifornskou energetickou soustavu stále dostupným disponibilním zdrojem čisté elektřiny, která je vyráběna z jaderné energie," řekl Kenneth Petersen, prezident Americké jaderné společnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karásek
20. prosinec 2023, 12:49

Připomeňme, že u této elektrárny se zvýšila při výstavbě cena oproti původním plánům cca na 2000(dva tisíce) procent. Všechna čest.

Pravoslav Motyčka
20. prosinec 2023, 22:28

Nejdříve jí chtěli zavřít a teď hrabou za prodloužení provozu o 5 let. Jen tak pro zajímavost tato JE vyrábí 1kWh za 6 centů (2014) , přesto zelené mozky chtěli aby tato JE fungovala na 1/2 výkonu , majitelé se správně rozhodli pro úplné zavření s komentářem , když nechcete jádro a jen OZE , tak nás nepotřebujete. Nakonec stát majitele poníženě prosí a dává půjčku , která se bude platit z dotací aby byla JE dál v provozu.

Jan Veselý
21. prosinec 2023, 09:15

PG&E si spočítalo, že je pro ně levnější nahradit výrobu té jaderky jinými zdroji než investovat obrovské prachy do nutné modernizace tohoto zdroje. Přece už je to archivní kousek, výstavba začala v letech 1968 a 1970. Jestli si PG&E vyjednal levný úvěr a šanci na dotace, aby zvládli dalších 5 let, jen dobře.

BTW, 60 USD/MWh není na poměry USA nic levného. Dávno splacená JE by měla být mnohem levnější.

Emil
21. prosinec 2023, 09:39

V Kalifornii si spíš spočítali, že ji v dohledné době ani čím nahradit nemají, protože už teď jsou ve špičkách silně závislí na dovozu z okolních zemí, který je na hraně a někdy i za hranou možností. Původní plány na nahrazování se jako obvykle nepotkaly s realitou, a proto se teď musí životnost elektrárny na poslední chvíli a tím pádem draho prodlužovat. Navíc by uzavření elektrárny vedlo k významnému nárůstu emisí, protože by se většinou nahradila zemním plynem.

Na poměry Kalifornie to docela levné je, zvlášť v posledním roce:

eia. gov/todayinenergy/detail. php?id=55139

Jan Veselý
21. prosinec 2023, 19:48

1) Kdo jsou ti oni? Zase "nahlížíte do cizích hlav"?

2) Okolo Kalifornie žádné okolní země nejsou.

3) Závislí na dovozu elektřiny byli vždy, pořád se to drží zhruba na stejné úrovní. Co vás vede k tomu, že to je najednou "na hraně nebo za hranou možností"?

4) Myslíte, že současné problémy se zásobováním plynem (výbuch plynovodu v Arizoně) jsou problém, který vydrží dalších 7 let?

5) podle vaší logiky by asi nešlo jadernou elektrárnu odstavit nikdy, co?

Emil
21. prosinec 2023, 20:26

Ad 1) "Oni" jsou například California Energy Commission, která říká: Diablo Canyon Power Plant Needed to Support Grid Reliability. Do žádných cizích hlav nenahlížím a nikdy jsem nenahlížel.

energy. ca. gov/news/2023-02/cec-determines-diablo-canyon-power-plant-needed-support-grid-reliability

Ad 2) Speciálně pro vás tedy opravuji své předchozí tvrzení: "už teď jsou ve špičkách silně závislí na dovozu z okolních států, předpokládám že jste jediný kdo nepochopil co jím bylo myšleno.

Ad 3) Já jsem nepsal že jsou na hraně nebo za hranou možností najednou, to se mi snažíte vkládat do úst vy. Asi těžko budete zpochybňovat že odstavením největšího disponibilního zdroje by se to mohlo jedině zhoršit.

Ad 4) Nevím jak dlouho vydrží problémy se zásobováním plynem a netuším proč se mě na to ptáte, když jsem o problémech se zásobováním plynem nic nepsal, natož něco o sedmi letech, co se mi snažíte podsouvat.

Ad 5) Podle "mojí logiky" by ji šlo odstavit klidně ještě dneska, akorát je záhada proč by to dělali dneska nebo v roce 2025, když za ní žádnou náhradu nemají a může dál klidně 20 let spolehlivě, levně a prakticky bez emisí vyrábět spoustu elektřiny nezávisle na počasí. Tedy samozřejmě kromě toho důvodu že překáží byznysu občasných zdrojů.

Karásek
21. prosinec 2023, 15:11

Motyčka, do té Vaší ceny ale ozářené mozky nepočítají částku za kterou byla JE postavena.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se