Domů
Jaderné elektrárny
Kalifornie otáčí: Poslední jaderná elektrárna má zůstat v provozu o 5 let déle, než se původně plánovalo
Kalifornská jaderné elektrárna Diablo Canyon
Zdroj: Tracey Adams / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Kalifornie otáčí: Poslední jaderná elektrárna má zůstat v provozu o 5 let déle, než se původně plánovalo

Přestože energetická krize trápí v posledních měsících především Evropu, zajištění bezpečnosti dodávek energie je významným tématem i v jiných částech světa. Výjimkou není ani americký stát Kalifornie, který má značné ambice na poli rozvoje využívání obnovitelných zdrojů energie. Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny nicméně s největší pravděpodobností povedou k prodloužení provozu poslední jaderné elektrárny ve státě o dalších 5 let, k čemuž má přispět i úprava legislativy, jež podepsal na začátku měsíce tamní guvernér.

Kalifornie se v USA v posledních letech pasuje do role jednoho z nejprogresivnějších států z pohledu rozvoje obnovitelné energetiky, především skrz masivní investice do výstavby fotovoltaických elektráren a později i bateriových akumulačních systémů. Obnovitelné zdroje energie rovněž mají v budoucnu nahradit nízkoemisní výrobu jaderné elektrárny Diablo Canyon, která je jedinou zbývající jadernou elektrárnou ve státě.

Elektrárna Diablo Canyon pokrývá bezmála desetinu celkové výroby elektrické energie v Kalifornii, v případě nízkouhlíkových zdrojů činí její podíl na výrobě zhruba 15 %. Provozovatel elektrárny, společnost Pacific Gas and Electric (PG&E), nicméně již v polovině roku 2016 oznámila plány na ukončení provozu tohoto zdroje v roce 2025, kdy druhému bloku elektrárny vyprší licence k jeho provozu. V elektrárně jsou v provozu dva bloky o celkovém instalovaném výkonu přes 2,2 GW.

Kalifornie se stále potýká s problémy v oblasti zajištění bezpečnosti dodávek

Kalifornie se však stále běžně potýká s problémy ohledně zajištění dostatečných dodávek elektrické energie spotřebitelům, a to zejména během letních období, kdy poptávka dosahuje svého maxima vzhledem k intenzivnímu využívání klimatizací. V loňském létě tak musel tamní guvernér vyhlásit „stav nouze“, který měl za cíl posílit úsilí v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů a zvyšování odolnosti tamní energetické infrastruktury.

Ambiciózní plány v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie rovněž vedly k situaci, kdy rychlá výstavba především solárních elektráren vedla ke stavu, kdy Kalifornie musí čím dál častěji omezovat výrobu obnovitelných zdrojů, jelikož výroba by převyšovala aktuální poptávku. V tomto ohledu by měl pomoci především rychlejší rozvoj krátkodobé i dlouhodobé akumulace.

Sílící tlak na posílení bezpečnosti dodávek elektrické energie však zřejmě povede k prodloužení životnosti jaderné elektrárny Diablo Canyon do roku 2030, tedy zhruba o 5 let vůči původně plánovanému termínu. Cestu k prodloužení provozu otevřela úprava tamní legislativy, kterou na přelomu měsíce posvětil kalifornský senát.

Provozovatel elektrárny, společnost PG&E, si pro prodloužení provozu zdroje bude muset zajistit licenci u federální Jaderné regulační komise (NRC), stejně tak jako povolení státních úřadů. Nová úprava legislativy podle provozovatele nařizuje všem relevantním státním orgánům, stejně jako společnosti PG&E, rychlé jednání a koordinaci za účelem zajištění prodloužení životnosti elektrárny.

„PG&E je zavázána k čisté energetické budoucnosti Kalifornie. Jakožto regulovaný subjekt se řídíme energetickou politikou státu. Jsme hrdí na roli, kterou Diablo Canyon sehrává v oblasti poskytování bezpečné, spolehlivé, nízkonákladové a bezuhlíkové energie našim zákazníkům a obyvatelům Kalifornie,“ uvedla výkonná ředitelka PG&E Patti Poppeová.

Nový zákon rovněž zajistí státní půjčku PG&E ve výši 1,4 miliard dolarů pro prodloužení provozu zdroje. Na základě zákona má společnost využít veškeré možné cesty k zajištění finančních prostředků z federálních grantů, které následně využije ke splacení státního úvěru a snížení cen elektřiny pro odběratele. Provozovatel elektrárny dle svého vyjádření již zažádal o financování v rámci programu federálního ministerstva energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Švančara
5. září 2022, 10:48

Jaderna loby schytala dalsi uder. Koledovala si. Ved bolo kazdemu jasne, ze obcasne zdroje ich zlikviduju.

Milan Bačík
5. září 2022, 15:19

Kalifornie je takové americké Německo. Prudkým rozvojem občasných zdrojú energie vyhnali spoustu prúmyslu do jiných státú. Narozdíl od Německa, ale nové politické vedení aspoň omezilo dotace do OZE.

Petr
5. září 2022, 19:48

Po Japonsku, Číně, Německu a Velké Británii je Kalifornie největší ekonomika na světě podle HDP. Nedávno přeskočili Francii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516