
Jaderná fúze je opět o krok blíže, ITER vybral zhotovitele torusu fúzního reaktoru
Společnost Westinghouse Electric Company podepsala kontrakt v hodnotě 180 milionů USD (přibližně 3,95 miliardy Kč) s organizací ITER na sestavení prstencové vakuové komory pro mezinárodní termonukleární experimentální reaktor ITER, který se staví v Cadarache na jihu Francie. Tato vakuová nádoba představuje jeden z nejkritičtějších prvků reaktoru. Jedná se o hermeticky uzavřený dvouplášťový ocelový kontejner, uvnitř kterého bude udržováno fúzní plazma.
Po instalaci všech sektorů vakuové nádoby zahájí Westinghouse nejsložitější fázi montáže – souběžné svařování devíti sektorů do jednoho celistvého prstencového útvaru, tzv. torusu.
Spolupráce s dlouhou historií
"Jsme potěšeni, že se Westinghouse ujímá této klíčové role v našem unikátním projektu. Díky desítkám let zkušeností s návrhem a výstavbou jaderných elektráren věříme, že firma přinese do sestavení tokamaku ITER svou mimořádnou odbornost," uvedl Pietro Barabaschi, generální ředitel ITER.
Šachta tokamaku ITER s instalovanými dvěma sektorovými moduly vakuové nádoby. Společnost Westinghouse se podílela na výrobě sektorů vakuové nádoby v rámci konsorcia Fusion for Energy (F4E) se svými partnery Ansaldo Nucleare a Walter Tosto. Zdroj: Westinghouse
Dočasný CEO Westinghouse Dan Sumner dodal, že Westinghouse vždy stál v čele energetických inovací a společnost je hrdá, že "může být součástí tohoto průlomového projektu, který by mohl zajistit energetickou bezpečnost pro budoucí generace".
Westinghouse s organizací ITER dlouhodobě spolupracuje. Společně s partnery z konsorcia AMW (italské společnosti Ansaldo Nucleare a Walter Tosto) se podílel na výrobě pěti sektorů vakuové nádoby. V rámci projektu vyvíjel pokročilé výrobní techniky a spolupracoval s globálními partnery tak, aby splnil přísné požadavky na kvalitu.
ITER: Krok ke komerčnímu využití fúze
ITER je největší mezinárodní projekt v oblasti jaderné fúze. Jeho cílem je prokázat technickou proveditelnost fúze jako velkokapacitního a bezemisního zdroje energie. Reaktor má produkovat 500 MW fúzního výkonu při vstupu 50 MW energie pro ohřev plazmatu, a to po dobu nejméně 400 sekund. Elektrická energie se v zařízení vyrábět nebude – ITER slouží výhradně pro výzkumné účely.
Sestavování sektorů vakuové nádoby se přerušilo kvůli defektům a bude realizováno teprve po jejich opravě. Zdroj: ITER
Na výstavbě zařízení se podílí desítky zemí. Evropská unie financuje téměř polovinu nákladů, zatímco zbývajících šest partnerů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) si rovným dílem dělí druhou polovinu.
Stavba byla zahájena v roce 2010, původní termín dosažení prvního plazmatu v roce 2018 byl však posunut na rok 2025. V roce 2023 ITER oznámil nový harmonogram, podle kterého má první fáze provozu zahrnovat fúzi deuterium-deuterium v roce 2035, následovanou plným provozem s magnetickým polem a plazmovým proudem.
Mohlo by vás zajímat:
O krok blíže? V roce 2018 byla 7 let daleko, v roce 2023 už 12 let daleko.
O krok blíže by byla v jiných než evropských rukou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se