Domů
Jaderné elektrárny
V jaderné elektrárně Rooppur 1 probíhá instalace lapače taveniny

V jaderné elektrárně Rooppur 1 probíhá instalace lapače taveniny

Začala montáž lapače taveniny, prvku pasivního bezpečnostního systému, na prvním bloku JE Rooppur v Bangladéši. Informaci zveřejnila ruská vládní společnost Rosatom.

Lapač taveniny je zařízení umožňující zachycení roztaveného jaderného materiálu z aktivní zóny reaktoru, který bývá nazýván „corium“, v případě velmi závažné havárie spojené s tavením paliva. Lapač taveniny má při protavení reaktorové nádoby, ke kterému by došlo pouze za extrémně vysokých teplot, zabránit úniku coria mimo budovu kontejnmentu. První zařízení tohoto typu bylo instalováno na jaderné elektrárně Tianwan 3, kterou dodal také Rosatom.

„Jedná se o unikátní ochranný systém jaderného reaktoru a také první velkou komponentu, která je umístěna do reaktorové budovy,“ řekl Alexander Khazin, viceprezident senior zámořských projektů ve společnosti Rosatom. „Lapač váží přibližně 200 tun a podle plánů bude montáž hotová do 6 měsíců.“

Dva nové reaktory pro Bangladéš

Výstavba jaderné elektrárny Rooppur počítá s umístěním dvou tlakovodních reaktoru typu VVER-1200 na východním pobřeží řeky Ganga poblíž Rooppuru, který je vzdálen 160 km od města Dháka.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Společnost Rosatom v únoru 2011 podepsala dohodu o vybudování dvou reaktorů výkonové třídy 1000 MWe v Rooppuru pro Bangladéšskou komisi pro atomovou energii. Počáteční smlouva stanovila náklady na celý projekt ve výši 12,65 miliard amerických dolarů a k jejímu podpisu došlo v prosinci 2015. Bangladéšský atomový dozor vydal povolení k výstavbě prvního ze dvou jaderných bloků v Rooppuru v červnu 2016, což umožnilo spustit předběžné stavební práce, jako jsou například geologické průzkumy.

Výstavba byla zahájena minulý rok

První betonáž pro Rooppur 1 byla zahájena v listopadu 2017, zatímco na druhém bloku začala minulý měsíc (červenec 2018).

Reaktory budou disponovat „unikátní kombinací aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které zajistí maximální stabilitu vůči vnějším i vnitřním vlivům,“ uvedl Rosatom.

Betonáž JE Rooppur Bangladéš; Zdroj: Rosatom

Design reaktorů VVER-1200 byl použit již na ruské elektrárně Novovoroněž 2, který je prvním dokončeným reaktorem tohoto typu. Vychází ze staršího modelu VVER-1000 a vstoupil do komerčního provozu v únoru 2017. JSC AtomStrojExport, dceřiná společnost Rosatomu, je generálním dodavatelem tohoto bloku.

Spuštění prvního bloku bangladéšské jaderné elektrárny Rooppur je plánováno na rok 2023 a zahájení provozu na druhém bloku se očekává o rok později.

Zdroj úvodní fotografie: NPP Belarus

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ONLINE: Další ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží. Šéf OSN volal ruskému ministru obrany
15. srpen 2022, 21:35
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
loudil
24. srpen 2018, 15:46

Bangladéš je stát s nejvyšší hustotou obyvatel na Zemi. Na území velkém jen jako naše bývalá ČSR žije už nyní téměř 200 !! milionů lidí, tedy : Německo, Anglie a Francie dohromady. Je to fakt síla ! Tito lidé požadují a budou požadovat obří spousty energie. Z jakých zdrojů ? Totˇ otázka ! ROSATOM zatím staví dva reaktory. To je ale jako - "když plivne". Tento územní rozlohou - "pidistát" ,který skoro není ani vidět na mapě, bude mít už v dohledné době celých 50 % !!! obyvatelstva EU 28 !! Kde vzít energii skoro pro polovinu EU ?? Ano, souhlasím. Při všech možných rizicích jsou pro tento -"superstát budoucnosti" - jaderné elektrárny jedním z možných řešení.

energetik
24. srpen 2018, 19:18

Mne by spíše zajímalo kde vezmou daleko potřebnější věci než je energie jako třeba potraviny a voda. Kdo je živí a zásobuje a jestli to bude dále dělat, když se budou stále takto množit. S takovou hustotou obyvatelstva, tam už skoro nic jiného nevleze než lidé, navíc časté povodně a tajfuny.

Tak už jsem to našel: "Země je odkázána na mezinárodní potravinovou pomoc." "Podvýživa je běžným jevem. Země patří k nejchudším na světě" A ještě se více zadluží s jadernou energetikou. Tam nemají lidé co do huby, těžko budou platit za drahou jadernou elektřinu.

Tak takto bych si superstát budoucnosti nepředstavoval.

energetik
24. srpen 2018, 19:23

To je cesta do pekla. Až si to tam odfoukne jako třeba v Majaku, Fukušimě, atd..., tak to bude další vydatný zdroj migrantů zvyklých se velmi rychle množit.

loudil
24. srpen 2018, 21:18

Ano, souhlas. Bangladéš dneška to je : "Svrab a neštovice na entou". Ovšem bez energie se nemůžou pohnout vpřed. Potřebují stavět všude a všechno, infrastrukturu, bydlení, fabriky,... Mezinárodní kapitalističtí žraloci je musí přijít vykořisťovat, protože tam nabízejí skvěle mizerné platy, za jaké se už dnes v Číně ani nezvednou z postele ! A tak Bangladéš po Číňanech šije a šije všechno. Trenýrky, košile, trika, ponožky ..... a Čína už zase vyrábí letadla, auta, rakety, atomové elektrárny a počítače. Je to vývoj. Věřím proto , že i Bangladéš po letech vstane z té největší bídy a zbohatne. Čísla na to zatím ukazují. Přírůstek obyvatel = kolem 1 % , ale růst HDP 6 až 7 % ročně v posledních letech.

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/banglades-zakladni-charakteristika-teritoria-18294.html

loudil
24. srpen 2018, 22:28

V zemích s přelidněním se některé věci řeší hůře . Pohled na dálnici poblíž Pekingu. Řidič, ten tvrdej chleba má .

https://www.youtube.com/watch?v=O3kL6nMap2s

Carlos
25. srpen 2018, 11:53

Víc než jaderka by jim pomohla fabrika na kondomy a sekulární školství.

K vykořisťování musí být dva, vzhledem k tomu že Bangladéš nikdo vojensky neobsadil, tak se jedná o dohodu akceptovanou z obou stran, asi jako když se firmy u nás spokojí s N-tým levelem subdodavatelství místo toho aby se snažily na světový trh proniknout samy se svými unikátními výrobky. Takže o vykořisťování nemůže být řeč, přistoupili na to? Přistoupili.

Z bídy se dostanete jenom pokud se nenecháte řídit některými nesmysly z oddělení prošlých věcí, to v první řadě které byly beznadějně zastaralé v době vzniku, dále pokud máte ministerstvo pro kde co, znamená to že máte systém neefektivní byrokratizovaný a bránící jakémukoliv alšímu pořádnému rozvoji. Si to co linkuete přečtěte.

Vláďa
26. srpen 2018, 06:42

Bangladesh potřebuje dvě věci. Úředníky s politiky kteří nebudou lhát a lidi kteří budou pracovat.

loudil
24. srpen 2018, 17:52

Čerstvá !! AKTUALITA : Čína dnes připojila k síti další reaktor AP-1000 , San men -2 o 1.157 MW nett. Během několika posledních týdnů tak už připojila třetí reaktor AP-1000 a jeden EPR - 1750. Celkem tak už Čína letos za 8 měsíců přidala v atomu přes 6000 MW ,což odpovídá výkonu všech atomových elektráren v Indii.

http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Second-Sanmen-AP1000-connected-to-grid

loudil
25. srpen 2018, 21:01

TO : Carlos. Pokud bude v západních firmách provozovaných v rozvojových zemích kvůli laciné pracovní síle vše v pořádku po stránce : bezpečnosti práce, ochraně životního prostředí, zaměstnávání dětí, případně respektování odborů,...atd. atd. , pak by mi ani tak nevadily - "místně obvyklé mzdy" v těchto firmách ,tedy třeba 10 krát nižší, jak v mateřských zemích. A nemusí zrovna dojít věc až tak daleko, jako ona děsivá havárie v chemické továrně v Indickém Bhópálu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se