V jaderné elektrárně Rooppur 1 probíhá instalace lapače taveniny

DomůJaderné elektrárnyV jaderné elektrárně Rooppur 1 probíhá instalace lapače taveniny

Začala montáž lapače taveniny, prvku pasivního bezpečnostního systému, na prvním bloku JE Rooppur v Bangladéši. Informaci zveřejnila ruská vládní společnost Rosatom.

Lapač taveniny je zařízení umožňující zachycení roztaveného jaderného materiálu z aktivní zóny reaktoru, který bývá nazýván „corium“, v případě velmi závažné havárie spojené s tavením paliva. Lapač taveniny má při protavení reaktorové nádoby, ke kterému by došlo pouze za extrémně vysokých teplot, zabránit úniku coria mimo budovu kontejnmentu. První zařízení tohoto typu bylo instalováno na jaderné elektrárně Tianwan 3, kterou dodal také Rosatom.

„Jedná se o unikátní ochranný systém jaderného reaktoru a také první velkou komponentu, která je umístěna do reaktorové budovy,“ řekl Alexander Khazin, viceprezident senior zámořských projektů ve společnosti Rosatom. „Lapač váží přibližně 200 tun a podle plánů bude montáž hotová do 6 měsíců.“

Dva nové reaktory pro Bangladéš

Výstavba jaderné elektrárny Rooppur počítá s umístěním dvou tlakovodních reaktoru typu VVER-1200 na východním pobřeží řeky Ganga poblíž Rooppuru, který je vzdálen 160 km od města Dháka.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Společnost Rosatom v únoru 2011 podepsala dohodu o vybudování dvou reaktorů výkonové třídy 1000 MWe v Rooppuru pro Bangladéšskou komisi pro atomovou energii. Počáteční smlouva stanovila náklady na celý projekt ve výši 12,65 miliard amerických dolarů a k jejímu podpisu došlo v prosinci 2015. Bangladéšský atomový dozor vydal povolení k výstavbě prvního ze dvou jaderných bloků v Rooppuru v červnu 2016, což umožnilo spustit předběžné stavební práce, jako jsou například geologické průzkumy.

Výstavba byla zahájena minulý rok

První betonáž pro Rooppur 1 byla zahájena v listopadu 2017, zatímco na druhém bloku začala minulý měsíc (červenec 2018).

Reaktory budou disponovat „unikátní kombinací aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které zajistí maximální stabilitu vůči vnějším i vnitřním vlivům,“ uvedl Rosatom.

Betonáž JE Rooppur Bangladéš; Zdroj: Rosatom

Design reaktorů VVER-1200 byl použit již na ruské elektrárně Novovoroněž 2, který je prvním dokončeným reaktorem tohoto typu. Vychází ze staršího modelu VVER-1000 a vstoupil do komerčního provozu v únoru 2017. JSC AtomStrojExport, dceřiná společnost Rosatomu, je generálním dodavatelem tohoto bloku.

Spuštění prvního bloku bangladéšské jaderné elektrárny Rooppur je plánováno na rok 2023 a zahájení provozu na druhém bloku se očekává o rok později.

Zdroj úvodní fotografie: NPP Belarus