Jaderné elektrárny v USA navzdory uzavírání bloků loni vyrobily rekordní objem elektřiny
Loňský rok byl pro americké jaderné elektrárny z pohledu výroby elektrické energie zřejmě rekordní. Jaderné elektrárny tak překonaly předešlý rekord z roku 2010, a to i navzdory skutečnosti, že několik jaderných bloků od té doby ukončilo provoz. V následujících letech by s uzavíráním dalších bloků měla výroba nicméně klesat.
Podle předběžných dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vyrobily jaderné elektrárny v USA loni celkem 807,1 TWh. Tím mírně překonaly rekordní výrobu z roku 2010, kdy americké jaderné zdroje vyrobily 807 TWh.
Americké jaderné zdroje tak překonaly svůj výrobní rekord z roku 2010 i přesto, že došlo k uzavření 7 jaderných bloků o celkovém výkonu 5,3 GW a zprovozněn byl pouhý jeden nový blok o výkonu 1,2 GW.
K rekordní výrobě zbývajícím blokům pomohlo zejména navyšování jejich výkonu a zkrácení plánovaných odstávek spojených s výměnou paliva a méně neplánovaných odstávek.
Koeficient využití výkonu jaderných elektráren podle EIA loni dosáhl rekordních 92,6 %, průměrný blok tak dodával do sítě jmenovitý výkon po dobu 8112 hodin z 8760 hodin v roce.
V následujících letech nicméně rekordní výroba zřejmě překonána nebude, jelikož další bloky budou vyřazovány z provozu. Zatímco do roku 2025 by v USA mělo ukončit provoz celkem 12 jaderných bloků o výkonu 10,5 GW, spuštěny by měly být pouze 2 nové bloky v jaderné elektrárně Vogtle s výkonem 2,2 GW, jejichž výstavbu se americká vláda rozhodla podpořit dalšími zárukami.
Během následujících 7 let by tak měl celkový výkon amerických jaderných elektráren klesnout ze současných zhruba 99 GW na 91 GW, jelikož současná situace na tamním trhu dalšímu navyšování výkonu stávajících bloků příliš nenahrává.
Do roku 2025 by tak výroba elektřiny v jaderných elektrárnách v USA měla podle EIA klesnout o 17 %. Tento výpadek by měly nahradit především plynové, větrné a solární elektrárny.
Mohlo by vás zajímat:
Přerušování ve strategických odvětvích je smrtící.
Na kontinent si měli nechat minimální rychlost 1 nový reaktor každý druhý rok při nic moc ceně a 1-2 ročně při průměrné ceně. A hlavně měli zajistit, aby se pro lepší ekonomiku upotřebilo maximum i odpadního tepla.
V Americe bude jádro už jen pozvolna klesat, stejně jako v EU. Jenom země jako Čína či Indie mají co dohánět, tam bude jádro růst. A anomálie jsou východní země EU, tam je to relikt RVHP.
Podívejte se kolik zemí se účastní i superdrahého superpomalého programu zkoušek fůzní jaderné energetiky, který se nevyplatí dřív než za 30-50 let. Oproti tomu Česko s co nejvýhodnější maximálně domácí produkcí je z hlediska vnitřní efektivity úplně někde jinde. A v době rozkližování globalizace a přeprav z jedné strany světa na druhou, to je jen správně.
Využití 92,6 % je velmi dobrý výkon při tak velké flotile reaktorů = 99 GW. Budoucnost jádra ve světě je ale mírně řečeno - "rozpačitá". Dva největší provozovatelé jádra - USA s Francií mají hodně staré elektrárny a přitom nově budují USA - dva a Francie - jeden nový reaktor. Na celkem 156 provozovaných reaktorů tyto dvě země staví jen tři nové. Je tedy nevyhnutelný stálý pokles instalovaného výkonu. A když se ještě přidá pokulhávání Číny, která za posledního 2 a čtvrt roku nezahájila žádnou novou stavbu , tak celkový obraz nevypadá zrovna nejlépe. Potíže atomu v Číně sám přičítám rychle klesající ceně výstavby OZE , která i tam atom zatlačuje. Možná se ale mýlím.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se