Domů
Jaderné elektrárny
Japan Atomic Power Company pomůže Británii s výstavbou jaderné elektrárny
Jaderna elektrarna Wylfa Newydd. Zdroj: Flickr @ Department of Energy and Climate Change

Japan Atomic Power Company pomůže Británii s výstavbou jaderné elektrárny

Horizon Nuclear Power, Japan Atomic Power Company (JAPC) a Hitachi podepsali smlouvu na zajištění technických služeb pro navrhovanou jadernou elektrárnu Wylfa Newydd v severním Walesu. JAPC podpoří Horizon v oblastech zahrnujících kalkulaci výstavby, licencování, a plánování pro uvedení do provozu.

Britská jaderná společnost Horizon plánuje postavit pokročilý varný reaktor (Advanced Bioling Water Reactor – ABWR) ve dvou lokalitách:

  • Wylfa Newydd – na ostrově Anglesley při severozápadním pobřeží Walesu,
  • Oldbury-on-Seven – v jižním Gloucestershire.

V případě Wylfa Newydd se bude jednat o první varný reaktor ve Velké Británii, která má v současnosti v provozu pouze tlakovodní reaktory a pokročilé reaktory chlazené plynem.

„Průkopník výroby elektřiny z jaderné energie, JAPC, bude spolupracovat se společností Horizon, která rozšiřuje vlastní provozní schopnost v přípravě ke spuštění Wylfa Newyddn. Na základě dohody bude Horizon čerpat ze zkušeností a know-how JAPC získaných z mnohaletého působení s varnými reaktory,“ stojí ve vyjádření společnosti Horizon.

Situační plán Wylfa Newydd; Zdroj: Horizon Nuclear Power

Společnost JAPC s sebou přináší bohaté zkušenosti z dlouhodobého provozu jaderných elektráren Tokai a Tokai 2 s varnými reatkory (BWR) a Tsurga 1 a 2 s BWR, respektive tlakovodním reaktorem (PWR).

Působnost JAPC mimo domácí Japonsko zahrnuje zajišťování technické pomoci a školení ve Vietnamu a Kazachstánu, zemích, které se rovněž chystají na výstavbu jaderných elektráren.

Horizon již v květnu oznámil vytvoření konsorcia s názvem Menter Newydd pro přípravnou fázi výstavby elektrárny. Menter Newydd zahrnuje společnosti Bechtel, JGC a Hitachi Nuclear Energy Europe.

Významnou roli hraje společnost Hitachi, jež bude dodavatelem technologie reaktoru ABWR, kterou sama vyvinula a která již byla ověřena v provozu. Tato technologie vstoupila do ověřovacího procesu Velké Británie (Generic Design Acceptance process) v lednu roku 2014 a podle regulačních orgánů by měl být proces dokončen na konci roku 2017. Proces ověří design reaktoru a zda potenciální operátor splňuje veškerá bezpečnostní kritéria, stejně jako standardy spojené s enviromentálními riziky a nakládání s odpadem.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se