Japonská jaderná elektrárna Genkai 2 bude vyřazena z provozu
Japonská společnost Kyushu Electric Power Company ve středu zveřejnila své rozhodnutí vyřadit druhý blok jaderné elektrárny Genkai. Blok se tak stává desátým provozuschopným reaktorem, který bude v Japonsku od havárie JE Fukushima Daiichi vyřazen.
Energetická společnost prohlásila, že její představenstvo na středečním zasedání rozhodlo, o upuštění od snah o restart druhého bloku JE Genkai 2. Tlakovodní reaktor, jehož instalovaný výkon činí 559 MWe, začal s komerčním provozem v roce březnu 1981. V lednu 2011 byl odstaven z důvodu pravidelné inspekce, kvůli havárii v JE Fukushima Daiichi nebyl od té doby v provozu.
Podle japonských revidovaných předpisů mají reaktory životnost 40 let, ta ale může být jednou prodloužena o 20 let. Podmínkou pro prodloužení je splnění bezpečnostních předpisů. Provozní licence druhému bloku vyprší v březnu 2021. O prodloužení licence pro provoz v bloku je zapotřebí zažádat do 21. března 2020. Ve svém prohlášení energetická společnost podotkla, že podání žádosti o prodloužení licence zvažovala.
Podle Kyushu Electric je však v lokalitě nedostatek místa pro vybudování dodatečných bezpečnostní zařízení potřebných pro splnění nových bezpečnostních standardů. Vzhledem k výhledové výrobě bloku a zbývající době možného komerčního provozu se společnost rozhodla nezahájit schvalovací řízení o prodloužení licence bloku.
Za svou dobu provozu reaktor vyrobil 120 TWh elektřiny
Podle Kuyshu Electric reaktor od svého zprovoznění v roce 1981 dlouho hrál důležitou roli pro zajišťování stabilních dodávek elektrické energie a její nízké ceny. Reaktor tak podle společnosti významně přispěl k ekonomickému rozvoji celé oblasti. Podle společnosti by tyto přínosy nebyly možné bez pochopení a spolupráce s místními obyvateli, s prefekturními úřady a dalšími stranami.
Kuyshu Electric nyní zahájí proces vyřazování reaktoru 2 v souvislosti s vyřazováním bloku Genkai 1, o kterém již bylo rozhodnuto. Kyushu Electric v současnosti vlastní 4 provozuschopné reaktory – Genkai 3 a 4 a Sendai 1 a 2.
Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank
Mohlo by vás zajímat:
Zatím to vypadá že v Japonsku bude více jaderných reaktorů definitivně vyřazeno z provozu než jich bude znovuuvedeno do chodu.
"Podle japonských revidovaných předpisů mají reaktory životnost 40 let, ta ale může být jednou prodloužena o 20 let. Podmínkou pro prodloužení je splnění bezpečnostních předpisů."
To znamená že reaktor který má třeba 39 let a neplánuje se prodlužovat jeho provoz tak ty poslední roky už bezpečnostní předpisy nemusí splňovat? Já myslel že bezpečnostní předpisy musí splňovat trvale, nejen při žádosti o prodloužení provozu. Vždyť jaderní aktivisté stále prohlašují jak jsou reaktory maximálně bezpečné.
Tak ještě rozebrat, uklidit, odpadky zahrabat hluboko pod zem a dá se říct že v tomto případě to snad dobře dopadlo.
Bezpečné jsou u nás, ne v zemětřesném Japonsku, kde je ještě stavěli nízko pod úrovní vln tsunami, a u toho na obrázku se skutečně pořádně nedá dostavět ani obranný val.
Výroba elektřiny z jádra ve světě už bude jen klesat. Roku 1996 bylo dosaženo maxima = 17,5 % světové výroby elektřiny bylo z jádra, roku 2017 o 20 let později už jen 10, 3 %. Je nemožné s tím něco udělat, zvrátit reálnou situaci nelze. Němci, Španělé, Švýcaři, Belgie, Švédsko, Tchajwan,... oznámili definitivní odchod z jádra. USA a Francie provozují dohromady 156 reaktorů, ovšem z nich 90 kusů !!! má věk 41 let a více !! Je nemožné, aby tyto dva státy během 20 let nahradily těchto 90 starých reaktorů, když vidíme, co dokáží v lokalitách Summer, Vogtle nebo Flamanville vyrábět za ubohé předražené paskvily. Podíl elektřiny vyráběné z jádra všude klesá, kromě : Číny, Ruska a Pakistánu. A to rozhodně nestačí ke zvratu situace.
Máte pravdu jen částečně výroba z JE nebude klesat absolutně , ale růst bude slabý což ve výsledku povede k tomu, že výroba el. energie z uhlí a plynu nebude sklesat ,ale spíše poroste. Pro svět je to špatná zpráva, protože současný stav, kdy většina národů je odkázaná na dovozy dělá tyto národy závislé na producentech - zejména na Rusku a státech středního východu.
Jaderná renesance právě pomalu startuje.
Švýcarsko, Belgie i Švédsko odchod zruší do roku 2022, kdy Německo ohlásí prodloužení provozu svých stávajících jaderek. Čína začíná rozjíždet masovou výstavbu už na 100% svých vlastních jaderek s minimálním výhledem na 200 reaktorů nakonec možná i 400.
Japonsko po nuceném uzavření všech svých nízkopoložených tradičních velkých jaderek začne vyvíjet nové menší vysokoteplotní reaktory s přidruženou výrobou vodíku, i když to bude zpočátku dražší, ale už nemají na výběr, jestli chtějí zůstat průmyslovou špičkou.
Po prvním příkladu v SAE začnou i ostatní pobřežní města v Arábii uvažovat nad tím, že by co nejvíc ropy a plynu ziskově exportovali, a část elektřiny výhodně společně s nutným odsolováním vody získávali z jaderek.
Kolik vsadíte na "Švýcarsko, Belgie i Švédsko odchod zruší do roku 2022, kdy Německo ohlásí prodloužení provozu svých stávajících jaderek"?
Pan Josef řekl po dlouhé době to co je asi nejpřesnější.
Podíl jádra a jak já dodávám díky práce zeleno-rudých magorů na dálku řízených FSB (dříve KGB) významně neporoste až do doby kdy ale bude pozdě (myšleno demokratický západ). První velký black-out , nebo první velké vydíráni například v duchu vraťte nám pobaltí do Ruska a pak vám dodáme plyn do PPL elektráren možná nastartuje opět v EU razantní rozvoj jaderné nebo termonukleární energetiky. Doufám, že neprodáme Lotyše, Estonce a Litevce za dodávku plynu jako nás v roce 1938 prodali v Mnichově za tzv mír....
Proto je potřeba mít světový trh s LNG a dostatek terminálů, vykašlat se na názor USA, mít trubku do Íránu, Izraele, Egypta, spodem do Postsovětských republik. To by bylo 5 zdrojových oblastí, všechny se spiknou proti Evropě zaráz? Nemyslím si. Do toho dokud budou k dispozici byť zakonzervované uhelné elektrárny a přístavy, tak Rusko nebude mít nárok cokoliv si vydupat.
Rusko nemá dost vojenské a politické síly na nic, paradoxně sankce mohou podpořit stabilitu dodávek, protože je to jedna z mála věcí kterými mohou získat valuty, o Čínu už se spálili. Mají vnitřní problémy, společnost tam začíná leptat rakovina, nebo nebo přesněji propaganda a AIDS, porodnost v háji, válka tím pádem příliš drahá a nemyslitelná. Už při 2.1 dětech na ženu je to nemyslitelné, zdroje jsou příliš drahé na takové buhapusté mrhání.
To : carlos
Ruský přebytek zahraničního obchodu loni byl 211 mld. USD tedy asi 4,5 bilionu Korun, to je velikost českého ročního HDP. USA mají naopak deficit obchodu zbožím 900 mld. USD, takže Rusové vytvářejí obří přebytky. Loni Rusové nakoupili do svých devizových rezerv dalších 270 tun zlata = skoro tunu denně. Když se podívám na debakly USA v Iráku /4400 mrtvých žoldnéřů US Army/, v Afganistánu /Talibán neporazili/ , tak Putin je proti G.W.Bushovi doslova Napoleon. Putin vyhrál Druhou válku v Čečensku , vyhrál válku proti Gruzii - 2008, 2014 bez jediného výstřelu připojil ke svému území Krym a za 3 roky 2015-17 vyhrál jen s minimálními ztrátami válku v Sýrii a udržel právoplatného prezidenta Asada u moci. Putin = 4 zásahy /Čečna, Gruzie, Krym, Sýrie/ a 4 vítězství. Slušné !
To : Josef
Takovýmto příkladem je Indie. Staví atomovky i je dále plánuje. Ovšem jejich roční přírůstek výkonu je slabší než u uhlí či OZE. Takže v Indii % elektřiny z atomu na celkové výrobě klesá a patrně i bude klesat, pokud se tam něco radikálně nezmění. I když výroba v TWh z atomu poroste, z celkové výroby to bude stále méně a méně %.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se