Japonská jaderná elektrárna Genkai 2 bude vyřazena z provozu

DomůJaderné elektrárnyJaponská jaderná elektrárna Genkai 2 bude vyřazena z provozu

Japonská společnost Kyushu Electric Power Company ve středu zveřejnila své rozhodnutí vyřadit druhý blok jaderné elektrárny Genkai. Blok se tak stává desátým provozuschopným reaktorem, který bude v Japonsku od havárie JE Fukushima Daiichi vyřazen.

Energetická společnost prohlásila, že její představenstvo na středečním zasedání rozhodlo, o upuštění od snah o restart druhého bloku JE Genkai 2. Tlakovodní reaktor, jehož instalovaný výkon činí 559 MWe, začal s komerčním provozem v roce březnu 1981. V lednu 2011 byl odstaven z důvodu pravidelné inspekce, kvůli havárii v JE Fukushima Daiichi nebyl od té doby v provozu.

Podle japonských revidovaných předpisů mají reaktory životnost 40 let, ta ale může být jednou prodloužena o 20 let. Podmínkou pro prodloužení je splnění bezpečnostních předpisů. Provozní licence druhému bloku vyprší v březnu 2021. O prodloužení licence pro provoz v bloku je zapotřebí zažádat do 21. března 2020. Ve svém prohlášení energetická společnost podotkla, že podání žádosti o prodloužení licence zvažovala.

Podle Kyushu Electric je však v lokalitě nedostatek místa pro vybudování dodatečných bezpečnostní zařízení potřebných pro splnění nových bezpečnostních standardů. Vzhledem k výhledové výrobě bloku a zbývající době možného komerčního provozu se společnost rozhodla nezahájit schvalovací řízení o prodloužení licence bloku.

Za svou dobu provozu reaktor vyrobil 120 TWh elektřiny

Podle Kuyshu Electric reaktor od svého zprovoznění v roce 1981 dlouho hrál důležitou roli pro zajišťování stabilních dodávek elektrické energie a její nízké ceny. Reaktor tak podle společnosti významně přispěl k ekonomickému rozvoji celé oblasti. Podle společnosti by tyto přínosy nebyly možné bez pochopení a spolupráce s místními obyvateli, s prefekturními úřady a dalšími stranami.

Kuyshu Electric nyní zahájí proces vyřazování reaktoru 2 v souvislosti s vyřazováním bloku Genkai 1, o kterém již bylo rozhodnuto. Kyushu Electric v současnosti vlastní 4 provozuschopné reaktory – Genkai 3 a 4 a Sendai 1 a 2.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank