Domů
Jaderné elektrárny
Japonský jaderný restart pokračuje, další blok ožil po 13 letech mimo provoz
Japonská jaderná elektrárna Onagawa
Zdroj: Juntaro Yokoyama / Kyodo News

Japonský jaderný restart pokračuje, další blok ožil po 13 letech mimo provoz

Japonsko v posledních letech pokračuje ve snahách obnovovat provoz jaderných bloků, které byly odstaveny po havárii v elektrárně Fukušima Daiči. Zatím poslední přírůstek disponibilního výkonu v jaderných zdrojích zařídil druhý blok jaderné elektrárny Onagawa. Ten byl restartován zkraje tohoto týdne, tedy po 13 letech v odstávce. Restart jaderných bloků Japonsku rovněž pomáhá snižovat dovoz zkapalněného plynu, což by mohlo pomoci snížit tlak na ceny na globálním, ale také i evropském trhu s plynem.

V Japonsku byl toto úterý obnoven provoz dalšího jaderného bloku, v tomto případě druhého bloku elektrárny Onagawa s instalovaným výkonem 825 MW. S dalším restartem tak v Japonsku vzrostl počet provozovaných jaderných bloků na 13, jejich celkový instalovaný výkon dosahuje 12,4 GW. Elektrárna Onagawa byla odstavena po ničivém zemětřesení a vlně tsunami, které rovněž vedly k havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Podle agentury Reuters byla elektrárna Onagawa vůbec nejbližší jadernou elektrárnou k epicentru zemětřesení z roku 2011. Zároveň se také jedná o první jadernou elektrárnu ve východní části Japonska, ve které byl od roku 2011 obnoven provoz.

Na obnovení provozu čekají i další japonské bloky. Ještě v tomto roce by mohl znovu zahájit provoz druhý blok jaderné elektrárny Shimane. Podobně probíhají práce na obnovení provozu vůbec největší jaderné elektrárny na světě Kashiwazaki-Kariwa.

Více jaderných bloků v provozu snižuje dovoz plynu

Obnovování provozu původních jaderných bloků zemi pomáhá snižovat závislost na dovozu fosilních paliv, včetně zkapalněného zemního plynu. Právě ten pomohl spolu s uhlím zajistit náhradu odstavených jaderných bloků, což se podepsalo na silném růstu dovozu. Fosilní paliva tvoří základ japonské elektroenergetiky, kdy se v roce 2022 podílela na výrobě elektřiny z více než 70 %.

V případě zemního plynu však dovoz v posledních letech klesá, rovněž díky většímu počtu provozovaných jaderných bloků. V loňském roce byl tak dovoz LNG do Japonska o zhruba 30 % nižší oproti situaci před 10 lety. S obnovením provozu v dalších jaderných blocích by tak dovoz LNG do Japonska měl dále klesat. To by mohlo pomoci snížit tlak na ceny plynu na globálním trhu, které jsou zásadní pro cenotvorbu na evropském trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se