Japonsko zprovoznilo své první střednědobé úložiště vyhořelého jaderného paliva
První japonské úložiště vyhořelého jaderného paliva oficiálně zahájilo svůj provoz a přijalo prvních 12 tun paliva. Zařízení bude sloužit pro ukládání vyhořelého paliva od společností TEPCO a Japan Atomic Power po dobu až 50 let. Úložiště pojme celkem až 5 tisíc tun vyhořelého paliva, a částečně tak uvolní sklady u jaderných elektráren. Očekává se, že jakmile země spustí zařízení na přepracování jaderného paliva, poputuje tam právě recyklovatelné palivo ze střednědobého úložiště.
Japonský jaderný regulátor vydal provozní licenci prvnímu střednědobému úložišti vyhořelého jaderného paliva v zemi. Úložiště v lokalitě Mutsu v prefektuře Aomori provozuje společnost Recyclable Fuel Storage (RFS). Ta je společným podnikem Tokyo Electric Power Company (TEPCO) a Japan Atomic Power, které do úložiště plánují ukládat použité palivo ze svých jaderných bloků typu PWR a BWR.
"Budeme i nadále podnikat s bezpečností jako naší nejvyšší prioritou, zvyšovat transparentnost našeho podnikání a nadále prohlubovat spolupráci s místní komunitou. I nadále se budeme snažit naplnit potřeby našich zákazníků," uvedla společnost TEPCO v tiskové zprávě.
První kontejner s 12 tunami uranu v 69 palivových souborech do úložiště předala společnost TEPCO ze svého čtvrtého jaderného bloku elektrárny Kashiwazaki-Kariwa. Během následujících dvou let by do skladu mělo přibýt dalších 8 kontejnerů s 96 tunami vyhořelého paliva. Celkem japonské úložiště Mutsu pojme až 5 tisíc tun materiálu po dobu až 50 let.
Sklady vyhořelého paliva u japonských elektráren mají dnes kapacitu zhruba 20 tisíc tun paliva, přičemž se jejich naplnění odhaduje na zhruba 80 %. Nové úložiště tak pomůže sklady v lokalitách částečně uvolnit. Země totiž od roku 1999 veškeré vyhořelé jaderné palivo skladuje s vizí jeho vlastního dalšího zpracování.
„Věříme, že mezisklad vyhořelého paliva je důležitý a efektivní z hlediska rozšíření skladovací kapacity vyhořelého paliva. Poskytuje flexibilitu celého jaderného palivového cyklu a přispívá ke střednědobé až dlouhodobé energetické bezpečnosti,“ zmiňuje dále TEPCO.
Projekt úložiště Mutsu sahá až do roku 2005, kdy vznikla RFS s tím, že stavbu dokončila v roce 2013. Do zprovoznění však zasáhly nové bezpečnostní normy a potřeba zvýšit odolnost proti zemětřesením, tsunami, sopkám a tornádům.
Kam s jaderným odpadem?
Japonským cílem je přepracovat vyhořelé jaderné palivo za účelem vytvoření paliva z oxidu uranu a plutonia (MOX), které se pak znovu bude moci využít v jaderných elektrárnách. Zařízení na přepracování 800 tun paliva ročně v nedalekém Rokkasho je ve výstavbě od roku 1993, ale na oficiální spuštění stále čeká, přičemž poslední odhady zmiňují jako realistické roky 2026 nebo 2027.
Otázku skladování a případného znovuvyužití řeší všichni provozovatelé jaderných elektráren, respektive státy, ve kterých jádro používají nebo používali - jako například Německo. Ke zprovoznění celosvětově prvního trvalého hlubinného úložiště pro jaderné palivo je nejblíže Finsko. To má spustit ostrý provoz v příštím roce. Běžně se tak zatím použité jaderné palivo skladuje v meziskladech jaderných elektráren, případně právě v dočasných úložištích.
Podmínkou pro využívání jaderné energetiky v členských státech EU je vybudování hlubinného úložiště do roku 2050. Česká republika tak musí také urychlit plány svého úložiště, které mělo původně zahájit provoz v roce 2065.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se