Domů
Jaderné elektrárny
V Japonsku byl restartován další jaderný reaktor

V Japonsku byl restartován další jaderný reaktor

Na třetím bloku jaderné elektrárny Oi, která se nachází v japonské prefektuře Fukui, bylo ve čtvrtek dosaženo kritikality. Oznámil to provozovatel elektrárny Kansai Electric Power Company (KEPC). Reaktor, který je v pořadí šestým reaktorem, jenž byl po splnění revidovaných bezpečnostních předpisů restartován, má opět zahájit komerční provoz začátkem příštího měsíce.

Po uzavření všech japonských jaderných elektráren z důvodu havárie na jaderné elektrárně Fukushima obdržely v srpnu 2012 dva bloky JE Oi – blok číslo 3 a 4 – povolení obnovit provoz. O rok později, v srpnu 2013, byly oba tlakovodní reaktory odstaveny z důvodu inspekcí prováděných japonským Úřadem pro jadernou regulaci (NRA).

V květnu minulého roku NRA oznámila, že oba bloky splňují nové bezpečnostní předpisy stanovené v červenci 2013. Restart obou bloků povolil guvernér prefektury Fukui v listopadu.

Zavážení 193 palivových tyčí do bloku číslo 3 začalo 9. února, tento proces byl dokončen 13. února. K restartu reaktoru došlo ve středu v 17:00 místního času, reaktor dosáhl kritikality ve čtvrtek ve 3 hodiny ráno.

„Začátkem dubna, po dokončení komplexní inspekce provedené NRA, elektrárna obnoví provoz v plném rozsahu.“z prohlášení KEPC z 13. března

Čtvrtý blok má být restartován přibližně v polovině května

KEPC již dříve oznámila, že palivo do bloku číslo 4 plánuje zavézt v polovině dubna, k samotnému spuštění reaktoru má dojít v polovině května. Komerční provoz má pak začít začátkem června.

V prosinci KEPC oznámila, že nebude usilovat o povolení k restartu bloků 1 a 2 JE Oi. Tyto rektory, které byly zprovozněny v roce 1979, jsou v odstávce od roku 2011. 1. března KEPC oznámila, že zažádala japonské Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu o povolení vyřadit tyto bloky z provozu.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Komentáře

(3)

Milan Vaněček

18. březen 2018, 14:03

Jsem zvědav na jakém čísle se ustálí počet znovuspuštěných jaderných reaktorů v Japonsku. Zatím je to, po 7 letech, jen 6 reaktorů z 54. Vše ostatní již 7 let stojí, prodělává peníze a stejně se jich nadpoloviční počet nespustí a budou čekat na nákladnou likvidaci.

Spočítal někdo v Japonsku jak se zemi celkově nevyplatila jaderná energetika? Zatím je to asi těžké, stále nejsou jasné všechny ztráty s odstraňováním fukušimské havarie.

Petr

19. březen 2018, 20:20

Pokud se jich minimálně polovina znovu nespustí, tak logicky budou následovat bankroty, a náklady na vyřazování spadnou na stát a ty nekonečné odvolávače.

Ale podle mě to teď po nově zvolené nacionalistické vládě v Japonsku půjde s uváděním zpět do provozu už daleko rychleji.

Všechny jaderky do kterých od roku 2014 investovali na ty nové předpisy, nakonec rozjedou, a hlavní blokací jsou už jen ty zdržující soudy, vyvolané aktivisty v nejvyších patrech podplacenými globálními plynaři.

KarelK

19. březen 2018, 10:10

Drobný námět na úpravu - myslím, že je vhodnější používat zavedený pojem "kritický stav" (dosažení kritického stavu). Není "kritikalita" zbytečný anglisicmus? Koukám, že u této zprávy to jednotlivá média navzájem přebírají...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.