Domů
Jaderné elektrárny
JE Dukovany prověřujuí zahraniční experti sdružení WANO, zůstanou tři týdny

JE Dukovany prověřujuí zahraniční experti sdružení WANO, zůstanou tři týdny

Provoz Jaderné elektrárny Dukovany ode dneška prověřují zástupci světové asociace provozovatelů jaderných elektráren WANO. Tato mezinárodní mise se v Dukovanech koná po čtyřech letech, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Jaderní specialisté z pěti zemí budou během tří týdnů poměřovat elektrárnu s nejlepší světovou praxí, mezinárodními požadavky a standardy. Za dva roky přijedou zkontrolovat, jak se elektrárna se závěry letošní mise vyrovná.

„Plánování této akce bylo samozřejmě zatíženo značnou nejistotou způsobenou pandemií covid-19 a z ní vycházejících opatření,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín v dnešní zprávě.

Doplnil, že tým přijede v omezeném počtu a některé rozhovory se uskuteční distanční formou. „Hodně ale stojíme o reálnou zpětnou vazbu na provoz naší elektrárny ve všech hodnocených oblastech. Porovnávání se s těmi nejlepšími je základem pro neustále zlepšování,“ uvedl.

Zahraniční odborníci budou v Dukovanech podle mluvčího standardně posuzovat deset oblastí, například provoz, údržbu, radiační a požární ochranu, jadernou bezpečnost, havarijní připravenost, organizaci řízení nebo trénink a školení. Vedoucím zahraničního týmu WANO je Slovák Lubomír Krenický, který má podle firmy ČEZ bohaté zkušenosti v jaderné oblasti, pracoval i ve slovenské jaderné elektrárně Mochovce.

Ilustrační foto

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá zhruba pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Čtyři výrobní bloky starší ze dvou českých jaderných elektráren byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Vloni dukovanská elektrárna vyrobila 14,3 terawatthodiny (TWh) elektřiny a od začátku letoška dodala 3,97 TWh elektrického proudu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.