Domů
Jaderné elektrárny
Jihokorejský jaderný blok Shin Hanul 1 dosáhl poprvé kritického stavu
Shin Hanul 1 a 2
Zdroj: KHNP

Jihokorejský jaderný blok Shin Hanul 1 dosáhl poprvé kritického stavu

První blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Hanul dosáhl trvalé řetězové reakce neboli tzv. kritického stavu. Výstavba bloku typu APR-1400 byla zahájena v roce 2012, původně měl být blok zprovozněn v roce 2017. Jižní Korea s novým prezidentem pravděpodobně změní svůj postoj k jaderné energetice a předpokládá se, že by v zemi mohly vyrůst další nové bloky.

Jihokorejská energetická společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) oznámila, že její blok Shin Hanul 1 dosáhl kritického stavu. Stalo se tak 22. května v 11:00 a blok tak dosáhl dalšího významného milníku na cestě ke komerčnímu provozu.

"Výrobu první elektrické energie na 1. bloku Shin Hanul plánujeme na začátku června poté, co projdeme výkonnostními testy jeho systému. Zahájení komerčního provozu pak plánujeme ve druhé polovině tohoto roku," uvedl jeden z představitelů KHNP.

Shin Hanul 1 je dvacátým sedmým rektorem v Jižní Koreji, který získal provozní licenci. Na jejím základě začala KHNP se zavážkou jaderného paliva v červenci loňského roku. První dva bloky typu APR-1400, Shin Kori 3 a 4, vstoupily do komerčního provozu v prosinci 2016 a v září 2019. Výstavba dvou dalších APR-1400 v Shin Kori 5 a 6 začala v dubnu 2017 a v září 2018.

Dalšími čtyřmi bloky typu pak APR-1400 disponuje jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech.

Jihokorejská jaderná otočka

Politika nově zvoleného jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola je v otázce jaderné energetiky opačná oproti  bývalému prezidentovi Mun Če-inovi. Ten po nástupu do úřadu v roce 2017 v návaznosti na havárii v elektrárně Fukušima zavelel k jadernému odklonu.

Nová vláda by tak mohla obnovit výstavbu dalších dvou jaderných bloků APR-1400 v Shin Hanul (bloky 3 a 4). Zároveň je očekáváno prodlužování životnosti současných jaderných reaktorů, aby si země udržela podíl jaderné výroby zhruba na 30 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se