Již pět států USA zavedlo opatření na podporu jaderných elektráren

DomůJaderné elektrárnyJiž pět států USA zavedlo opatření na podporu jaderných elektráren

Jaderné elektrárny ve Spojených státech v posledních letech neprožívají zlatou éru, jelikož čelí konkurenci levného zemního plynu a obnovitelných zdrojů. Již pět z padesáti států se tak rozhodlo své jaderné elektrárny podpořit.

Jaderné elektrárny jsou v  některých státech USA významným zdrojem elektrické energie, a jejich případné uzavření by tak znamenalo pro tyto státy komplikace. Letos v červenci se tak americké Ohio stalo již pátým státem USA v řadě, který přistoupil k zavedení opatření na podporu jaderné energetiky.

Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) přistoupily od roku 2017 k podpoře jaderných elektráren kromě Ohia rovněž státy Connecticut, Illinois, New Jersey a New York. Všechny tyto státy mají deregulované velkoobchodní trhy s elektřinou.

Podporu v těchto státech již čerpá, či bude čerpat celkem 14 jaderných bloků v 10 jaderných elektrárnách, které představují necelou desetinu instalovaného výkonu ve zdrojích o výkonu vyšším než 1 MW a 13 % z výkonu celé jaderné flotily USA. Vzhledem k tradičně vysokému koeficientu využití výkonu je nicméně jejích podíl na výrobě v jednotlivých státech ještě vyšší.

Různými způsoby jsou v USA podpořeny jaderné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přes 12 GW. Zdroj: EIA

Provozovatelé jaderných elektráren v USA v posledních letech čelí poklesu velkoobchodních cen elektrické energie, což se podepisuje na ekonomice jejich provozu. Od roku 2013 tak podle EIA ukončilo provoz celkem 8 jaderných elektráren, posledních z nich byla elektrárna Three Mile Island, jejíž provoz byl z ekonomických důvodů ukončen letos v září. Do konce 2025 by přitom mělo být uzavřeno dalších 5 jaderných bloků.

Ve státech s cenami elektřiny regulovanými státními komisemi mohou být výrobci elektrické energie před vysokými náklady uchránění. Ve státech s deregulovanými trhy jaderné elektrárny běžně nárok na podporu nemají, avšak v těchto pěti státech jsou podpořeny skrz poplatky hrazené odběrateli či přístupem na trh s bezuhlíkovou elektřinou, který je tradičně vyhrazen pouze pro obnovitelné zdroje.

Většina jaderných elektráren v USA stále působí na regulovaných trzích. Zdroj: EIA

V jednotlivých státech se systémy podpory liší, nicméně většina z nich stojí na bezemisních kreditech, které dodavatelé elektřiny musí od jaderných elektráren nakupovat. Tyto kredity mají odrážet přínos bezemisní výroby elektrické energie. Ve státech Illinois, New Jersey a New York a Ohio se cena těchto kreditů pohybuje od 10 do 17,5 dolarů za MWh.

Ve státu Connecticut se díky opatření, která vstoupila v platnost na začátku letošního roku, mohou dva bloky jaderné elektrárny Millstone účastnit aukcí pro bezuhlíkovou výrobu elektřiny. V loňském roce tak elektrárna uspěla s aukci se zhruba polovinou svého výkonu.

Plánovaná délka podpory jaderných elektráren se v jednotlivých státech pohybuje od 6 do 12 let. Zdroj: EIA

Doba trvání zavedených programů podpory se pohybuje od 6 do 12 let, přičemž provozovatelé elektráren musí pro čerpání podpory obdržet souhlas úřadů. Podpora se tedy automaticky nevztahuje na všechny jaderné zdroje v těchto státech.

Programy na podporu jaderných elektráren ve státech Illinois a New York byly napadeny u soudu, které však veškeré stížnosti prozatím zamítly.