Domů
Jaderné elektrárny
Jižní Korea plánuje obnovit stavbu jaderných bloků, role jádra v zemi by tak měla vzrůst
Jihokorejská jaderná elektrárna Kori 1; Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Jižní Korea plánuje obnovit stavbu jaderných bloků, role jádra v zemi by tak měla vzrůst

Jižní Korea se s novou vládou plánuje opět vrátit k jaderné energetice, přičemž do konce aktuální dekády by měl podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny v zemi mírně vzrůst. Kromě prodlužování životnosti stávajících bloků by k růstu role jádra měly pomoci i dva nové bloky, jejichž výstavbu plánuje vláda obnovit.

Nový jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol, který se ujal funkce během letošního května, dle agentury Reuters odmítl plány předchozí vlády na útlum jaderné energetiky. Závazek na navýšení investic v tomto průmyslovém odvětví a obnovení statutu země jakožto jednoho z klíčových vývozců bezpečných jaderných reaktorů byl dle agentury rovněž jedním z hlavních bodů jeho kampaně.

Jihokorejské ministerstvo průmyslu na začátku tohoto týdne uvedlo, že budou obnoveny stavební práce na dvou jaderných blocích Shin Hanul 3 a 4, a stejně tak je v plánu prodloužení provozu stávajících jaderných reaktorů. Do roku 2030 by tak dle ministerstva měl podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny v zemi dosáhnout 30 %, tedy mírně vyšší hodnoty ve srovnání s 27 % z loňského roku.

I díky větší roli jaderných elektráren plánuje Jižní Korea snížit svou závislost na dovážených fosilních palivech z necelých 82 % v loňském roce na zhruba 60 % do konce aktuálního desetiletí.

"S pokračujícím globálním trendem uhlíkové neutrality a růstem nestability v globálních energetických dodavatelských řetězcích kvůli rusko-ukrajinské krizi a dalším faktorům, role energetické politiky je pro dosažení energetické bezpečnosti a cílů uhlíkové neutrality důležitější než kdy dříve," uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo.

Kromě jádra se však ministerstvo zaměří i na rozvoj obnovitelných zdrojů, konkrétně posoudí cíle předchozí vlády a stanoví případně nové cíle pro solární a větrné elektrárny. Jeden ze zástupců ministerstva sdělil agentuře Reuters, že cíle pro obnovitelné zdroje pro rok 2030 se budou realisticky pohybovat pod 30 %. V minulém roce přitom obnovitelné zdroje dosáhly dle agentury zhruba 6,3% podílu na výrobě elektřiny v zemi. V rozumném rámci by rovněž mělo být omezeno využívání uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Navratil
8. červenec 2022, 09:00

JJJ plánovat se musí....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516