KHNP zahájí studii proveditelnosti výstavby jaderných reaktorů v Nizozemsku
Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) byla pověřena vypracováním studie proveditelnosti výstavby dvou korejských reaktorů v lokalitě jaderné elektrárny Borssele v Nizozemsku. Kontrakt je výsledkem Memoranda o porozumění (MoU) mezi vládami Jižní Koreje a Nizozemska o spolupráci v oblasti jaderné energetiky.
Podle prohlášení nizozemské vlády KHNP zahájí studii proveditelnosti v lednu 2024. Zkoumat se bude, zda design reaktoru splňuje nizozemské zákony a předpisy, zda je možné jej umístit na preferované místo poblíž stávající jaderné elektrárny Borssele, a bude vypracován podrobnější odhad nákladů a délky výstavby dvou nových bloků.Studie také prověří možný dopad na životní prostředí. Očekává se, že vypracování studie potrvá nejméně šest měsíců.
Projev jihokorejského prezidenta Yoon Suk Yeol na nizozemsko-jihokorejském obchodním fóru.
Toto je první ze tří kontraktů podobného druhu, přičemž smlouvy s americkým Westinghouse a francouzskou EDF "budou následovat brzy". Nizozemská vláda také prohlásila, že "tyto studie jsou nutné k určení, zda je technicky možné a bezpečné stavět nové jaderné elektrárny v preferované lokalitě Borssele." Technické studie proveditelnosti poté zhodnotí nezávislá strana. První výstupy se očekávají na podzim 2024.
Význam jaderné energie pro Nizozemsko
Nová nizozemská koaliční vláda umístila v prosinci 2021 jadernou energii do středu své klimatické a energetické politiky. Podle předběžných plánů mají být dva nové reaktory dokončeny kolem roku 2035 a každý bude disponovat instalovaným výkonem 1000 až 1650 MWe. Dva reaktory by v roce 2035 pokryly 9-13 % výroby elektřiny v Nizozemsku. Kabinet v prosinci 2022 oznámil, že v současné době považuje Borssele za nejvhodnější místo pro stavbu nových reaktorů.Jaderná elektrárna Borssele a protijaderní demonstranti v roce 1980.
"Jaderná energie nám pomáhá na cestě k uhlíkově neutrálnímu energetickému systému. Intenzivně se připravujeme na výstavbu dvou nových jaderných elektráren. Tři strany, které jsou způsobilé pro tuto novou výstavbu, provedou v příštím roce technické studie proveditelnosti. Jihokorejská společnosti KHNP je nyní první, kdo začíná. Jsem rád, že naši francouzští a američtí kolegové budou brzy moci také začít pracovat na těchto důležitých milnících," řekl ministr pro klimatickou a energetickou politiku, Rob Jetten.
Mezivládní dohoda o spolupráci
Podpis smlouvy s KHNP přišel během státní návštěvy jihokorejského prezidenta Yoon Suk Yeola v Nizozemsku. Během této návštěvy bylo také podepsáno Memorandum o spolupráci v jaderné energetice mezi oběma vládami.
Schématický řez jadernou elektrárnou Borssele. Zdroj: EPZ
Podle společného prohlášení prezidenta Yoona a premiéra Marka Rutteho se obě země dohodly na udržování a dalším rozvoji bilaterální spolupráce v oblastech jaderné energetiky. Mezi hlavní témata spolupráce bude patřit výstavba a provoz jaderných elektráren, rozvoj pracovních sil, jaderné palivo, bezpečnost a inovace gigawattových jaderných reaktorů, malých modulárních reaktorů a dalších pokročilých jaderných reaktorů.
Mohlo by vás zajímat:
Kravinky projaderných lobbistů a prodejných politiků.
Jinými slovy, kravinky prorusáckého petříka.
Za tu dobu než tady o tom budou mudrovat , tak by to v Číně už postavily. A pak se EU diví, že je proti Číně nekonkurenceschopná.
EU je pořád o 10 koňských délek před Čínou. Čína je na hraně propasti a pokud tam nedojde k liberalizaci politiky a rozvoji podnikatelských svobod, místo dohánění Západu budou bojovat o vlastní přežití.
Nevím kde ty informace berete, nebo je to pouze váš produkt. Obávám se , že EU v oblasti vědy a techniky už ani nevidí světla na čínském vlaku a to obrazně i skutečně.
Čína je mistrem v jedné věci - v PR. Pořád je to hluboce rozvojová země bez svobod v podnikání, vědě i vysokém školství. V takovém prostředí není prostor pro dlouhodobý růst.
Proboha přečtěte si už alespoň něco o Číně na internetu a přestaňte velebit EU. V Číně je střední třídy více než v EU nebo USA , kde je stále asi 40 mil. lidi negramotných.
Třeba ty. Fantasmagorie o čínské střední třídě můžeš vykládat otrokům v SinTiangu.
01:11 ... asi moc alkoholu nebo jiných látek. Také by mě zajímalo, dle jakých metrik si to myslíte, protože snad úplně všechny metriky ukazují přesný opak. Můžete mi říci co závratného a nového (technologie) jsme v evropě za posledních 10 let vymysleli?
Vy si děláte srandu, že? Lídrem vědy je západ – USA a EU. Čína se snaží, ale ji takové Německo má mnohem víc patentů než PRC.
myslíte patenty na nová pohlaví? ano v tom je EU napřed. Německo tahounem pokroku vždy bylo, ale posledních několik let už se opravdu dostala Čína do popředí i co se týče počtu patentů, Německo je do počtu na třetím místě, ale jak mu bude klesat dostupnost energie i kvalifikovaných lidských zdrojů tak se bude brzdit i vývoj a inovace, Německo bude dále propadat, poděkujme greendealu, ne že by za to přímo mohle nebo že by na té myšlence bylo něco špatné, ale způsou jakým greendeal prosazují němečtí politici ten je hodně špatný
Počet patentů na osobu zde vede SRN, absolutně Čína. A pro P.Batona, který neví, že i v EU jsou pohlaví stále jen 2.
Máte pravdu Čína je na hraně propasti a víte proč ? , ze zvědavosti, aby na nás lépe viděla....
Klasické malé české uvažování. EU je globální velmoc, která spolu s USA udává většinu světových trendů.
Před 40 lety . Musíte také občas do světa.
je vidět že propaganda u některých funguje
Motyčka nepochopil, že čína leze do díry z jiné strany než EU. Říká se tomu totalita. Soudruh si jde v maových stopách.
Evropa i Čína jdou cestou masivního rozvoje OZE. A je to jediná rozumná cesta - FVE postavíte za měsíc, jaderku za 15 let.
No, to je ovšem JEDNA FVE s výkonem několik MW, a potřebujete jich na ekvivalent jednoho bloku nejmíň sto... postavíte jich za měsíc stovku?
Jinak ten měsíc je samozřejmě "ořezaný" o takové drobnosti jako geologický průzkum (jednoho jsem se osobně zůčastnil jako tlumočník), kreslení plánů, stavební povolení, zřízení přípojky a tak... Jako ano, samotná stavba může probíhat třeba i ten měsíc, ale celé dohromady to pod jeden rok nedáte. Teda pokud se nebavíme o střešním "prckovi" 10kW na střeše RD...
Finta je v tom, že stavbu FVE zvládne kdejaká firmička, jen v blbém Česku jsou to určitě desítky tisíc firem, které mohou fungovat paralelně.
Žádný státní monopol, žádné specializované firmy s milionem certifikací, žádné posilování dopravní infrastruktury, žádné unikátní know-how.
Také je to výsledcích vidět.
Ano, na výsledcích to jde opravdu jasně vidět. Čísla hovoří jasně, v ČR za letošek přibylo okolo 1 GW výkonu FVE, bez jediného velkého projektu. V případě jaderné energetiky, se kromě nějakých papírů a deklarací nedělo vůbec nic.
Není pravda že "se kromě nějakých papírů a deklarací nedělo vůbec nic", např. ČEZ přechází na delší interval mezi výměnami paliva, což samo o sobě povede k navýšení výroby o víc než lze vyrobit tím "1 GW výkonu FVE".
Ti prckové jsou základ - razantně snižují potřebu velkých vzdálených zdrojů. Nejpodstatnější je výroba přímo v místě spotřeby.
Který projekt FVE generující 8 TWh ročně, včetně zálohy se postavil za měsíc? Já jen že největší solární elektrárna na světě má 2,2 GWp, tedy u nás by generovala okolo 2,2 TWh ročně
Zatímco jeden GW blok JE bude generovat 700 GWh každý měsíc, imaginární 8 GWp FVE bude generovat přes 1 TWh měsíčně v létě, ale jen 200 GWh měsíčně v zimních měsících a jelikož v současné době neexistuje řešení sezónní zálohy léto->zima, bude potřeba ji 4x naddimenzovat. Jednoduché počty, takže se ještě jednou zeptám, která 30 GWp FVE se postavila za jeden měsíc, aby v zimě nahradila jeden blok JE?
A to je ta elektřina méně elektřinou, když to není z gigawattového zdroje? Kouzlo FVE je právě v tom, že se nemusí stavět koncentrovaně a že je snadno mohou paralelně budovat klidně stovky různých investorů na stovkách různých míst zároveň.
Třeba výše zmínění Číňani zvládli letos postavit okolo 200 GW ve fotovoltaické, to je tempo cca 16GW/měsíc, v objemu produkce je to ekvivalent 25 GW nových jaderných elektráren.
Plus ekvivalent cca 10 GW JE ve větru.
A příští rok chtějí postavit ještě výrazně více.
A dokáže se tedy v ČR postavit 100 x 300 MWp FVE během jednoho měsíce?
Věřím, že ano, že to je možné. Ale nejspíše nenastane nutnost to tak honit.
Kuzlo jadra je ze funguje aj v noci a pri zlom pocasi ;)
Kouzlo efektivity je právě úspora z rozsahu. Velké množství malých relativně specificých zdrojů, které generují dostatek elektřiny jen občas je plýtváním zdrojů. Stejně ty velké musíte postavit a udržovat když ty malé a neefektivní nefungují.
Malá FVE vyrabí cca za 4kč/kWh (10kWp/10kW/10kWh@ životnost komponent 25/10/10let tím něříkám, že komponenty nevydží déle. Střídače spíše měně,ale jsou často v "záruce" u Lifepo baterií, které jsou nejdražší komponentou je to zatím neznámá) a dotací ~210kkč.
Jinak, šejkové stavějí jeden blok JE za 9 let, ve čtyřblokové elektrárně. Doufám že nechcete obvinit šejky že stavějí nebezpečně?
viz: https://en.wikipedia.org/wiki/Barakah_nuclear_power_plant
FVE je dobrým zdrojem třeba v podmínkách ČR na ušetření uhlí mezi dubnem a zářím výborné doplnit denní akumulací a ušetří se opravdu hodně. V zimě 1/5 výroby v době kdy nasněží prakticky nic. Optimisticky může nahradit 15% možná 20% spotřeby elektřiny v našich podmínkách tj 3,5% celkové spotřeby možná i o něco více.
Jo a za jak dlouho postavíte 16GW FVE , abyste dostal nestabilní výrobu jaderné elektrárny Temelín ? Za 20 let ? ? takže kde je ten rozdíl v rychlosti výstavby ?
Kdo by všechny ty jaderné bloky v Evropě postavil? Jádro bylo v EU (a na západě obecně) po spoustu let ee. Kapacity jsou právě na druhé straně.
Že bylo zahájeno takovéto jednání vůbec neznamená, že se v Holandsku bude nějaká JE stavět. Nejspíš bude racionálně zhodnoceno, že by to byl nesmysl. A mimochodem, ten termín dokončení 2035 byl vtipnej. Zřejmě chtěli napsat 2024.
Udělal jsem překlep. Chtěl jsem napsat 2045.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se