Domů
Jaderné elektrárny
Nizozemská jaderná elektrárna Borssele je mezi preferovanými lokalitami pro dva nové reaktory
Nizozemská jaderná elektrárna Borssele. Zdroj: EPZ
Zdroj: EPZ

Nizozemská jaderná elektrárna Borssele je mezi preferovanými lokalitami pro dva nové reaktory

Nizozemská Rada ministrů vybrala stávající areál jaderné elektrárny Borssele jako preferovanou lokalitu pro dva nové reaktory. Zároveň vyzvala ke zpracování studie proveditelnosti prodloužení provozu stávající elektrárny Borssele po roce 2033.

V prosinci 2021 nová nizozemská koaliční vláda zařadila jadernou energetiku do centra své klimatické a energetické politiky. Na podporu výstavby nových jaderných elektráren do roku 2025 vyčlenila přibližně 500 milionů eur (12,1 miliard Kč).

V té době nová vláda předpokládala, že kumulativní podpora nové jaderné energetiky dosáhne do roku 2030 výše 5 miliard EUR (cca 121 miliard Kč), přičemž neočekávala, že by do té doby byly v provozu nějaké nové reaktorové bloky.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 (EPR-1600). Zdroj: Areva

Nižší náklady na výstavbu dvou reaktorů generace III+

Kabinet 9. prosince oznámil, že v současné době vidí jako nejvhodnější lokalitu pro výstavbu dvou nových reaktorů areál JE Borssele.

"Je zde dostatečný prostor pro výstavbu nových reaktorů a velké množství specifických znalostí a (jaderné) infrastruktury, jako je například úložiště jaderného odpadu," poznamenal zástupce vládního kabinetu."Výstavba dvou reaktorů na jednom místě je také nákladově efektivnější. Vláda považuje podporu místních obyvatel za důležitou podmínku při výběru lokality, a proto připravuje plán spolupráce, do něhož zapojí obyvatele, organizace a podniky," dodal zástupce.

Design reaktoru APR 1400 Design reaktoru APR-1400 od jihokorejské společnosti ; Zdroj: KHNP

Přípravy se zaměřují na výstavbu dvou reaktorů generace III+. "Jedná se o nejmodernější typ reaktoru s vylepšenou bezpečností, dobou provozu, technologií paliva a účinností," sdělil vládní zástupce.

"První reaktory generace III+ již byly uvedeny do provozu v jiných zemích. Díky tomu existují rozsáhlé mezinárodní zkušenosti s plánováním a financováním této technologie. Díky tomu je využití reaktorů generace III+ nejrychlejší cestou k tomu, aby jaderná energie přispěla ke stabilnímu, uhlíkově neutrálnímu a rozmanitému energetickému systému."

Výběr lokality zatím není konečný

Podle předběžných plánů budou tyto reaktory dokončeny kolem roku 2035 a každý z nich má mít výkon 1000-1650 MWe. Společně oba reaktory zajistí 9-13 % nizozemské výroby elektřiny.

Elektrárna San-men se dvěma bloky AP1000 (zdroj SNPTC) Elektrárna Sanmen se dvěma bloky AP1000 od společnosti Westinghouse. Zdroj: SNPTC

"Výstavba nových jaderných elektráren vyžaduje komplexní rozhodovací proces a pečlivé zvažování," uvedl kabinet. "Během tohoto funkčního období chce vláda přijmout konečné rozhodnutí o umístění, technologii, financování, roli vlády a výběrovém řízení. Za tímto účelem budou provedeny různé studie, včetně studií vlivů na životní prostředí pro konkrétní lokality a možných modelů financování. Jako alternativní lokalita je v tomto řízení zahrnuta oblast poblíž města Rotterdam."

Vláda uvedla, že předpokládá finální výběr lokality nejdříve na konci roku 2024.

Prodloužení provozu JE Borssele

Kabinet rovněž pověřil Úřad pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu, aby prověřil, zda je provoz stávajícího tlakovodního reaktoru s čistým instalovaným výkonem 482 MWe v Borssele po roce 2033 "technicky proveditelný a bezpečný".

 

JE Borssele, Nizozemsko, Zdroj: EPZ

Aby bylo prodloužení provozu stávající elektrárny možné, musí být upraven zákon o jaderné energii a stávající dohody s akcionáři elektrárny Borssele. Vláda podotkla, že probíhají technické studie, "které ukážou, jak dlouho a za jakých podmínek může elektrárna nadále zůstat v provozu bezpečným a odpovědným způsobem".

Provozovatel jaderné elektrárny vládní rozhodnutí vítá

"Jaderná energie může významně přispět ke spolehlivým dodávkám energie bez emisí CO2. Při rozhodování o výstavbě nových jaderných elektráren je rozhodující místní podpora," uvedl ministr energetiky Rob Jetten.

Společnost EPZ, provozovatel elektrárny Borssele, uvedla, že je "potěšena energickými kroky, které kabinet podniká, aby umožnil výstavbu dvou nových jaderných elektráren v Borssele".

Schématický řez jadernou elektrárnou Borssele. Zdroj: EPZ

V roce 2020 EPZ vyzvala k prodloužení provozu elektrárny po roce 2033 a/nebo k výstavbě dvou nových velkých reaktorů v této lokalitě, aby Nizozemsku pomohly splnit jeho cíle v oblasti energetiky a klimatu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516