Domů
Jaderné elektrárny
Nová vládní koalice v Nizozemsku plánuje rozvoj jaderné energetiky
Jaderná elektrárna

Nová vládní koalice v Nizozemsku plánuje rozvoj jaderné energetiky

Nizozemsko se chystá postavit dva nové bloky jaderné elektrárny. Ve svém programovém prohlášení to včera oznámily strany pravděpodobné příští vládní koalice. Podle agentury Reuters by krok zdůvodněný snahou o dosažení klimatické neutrality představoval radikální změnu nizozemské energetické politiky.

Země v příštích deseti letech vynaloží na energetickou transformaci dalších 35 miliard eur (884 miliardy korun), které mají být podle budoucí čtyřčlenné koalice využity mimo jiné na investice do vodíku, výroby tepla či přenosové soustavy.

„Podnikáme konkrétní kroky k 60procentnímu snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2030,“ uvedla Sigrid Kaagová, předsedkyně druhé nejsilnější koaliční strany D66.

„Směřujeme ke klimatické neutralitě v roce 2050. Dosáhneme toho (…) zelenými daněmi, obrovskými investicemi do obnovitelných zdrojů energie a tím, že opustíme tabu nejen v oblasti daní za jízdu autem, ale také v oblasti jaderné energie,“ dodala.

Posledně jmenované opatření bude podle koaliční dohody zahrnovat přípravné kroky pro výstavbu dvou nových jaderných reaktorů a udržení jediné stávající jaderné elektrárny v zemi v provozu déle, než se plánovalo.

Čtveřice stran, která spolu vládne od roku 2017, v pondělí oznámila dohodu o pokračování vládní spolupráce. Stalo se tak po rekordních devíti měsících vyjednávání od březnových voleb. Parlament ve čtvrtek nejspíše pověří sestavením kabinetu dosavadního premiéra Marka Rutteho.

Křesťanští demokraté (CDA) a Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) podporovali rozvoj jaderné energetiky již dříve. Nebyli ho však schopni prosadit pro odpor většiny zbylých parlamentních stran.

Programové prohlášení zahrnuje také plány na výstavbu až 100.000 domů ročně, zvýšení dávek na péči o děti, nárůst výdajů na vzdělávání či zvýšení minimální mzdy. Podle předběžných výpočtů by plánovaná opatření měla do roku 2025 zvýšit státní dluh na přibližně 60 procent hrubého domácího produktu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
jozka
16. prosinec 2021, 10:23

Tak aspon, ze Nizozemsko, aspon to pro tech 20 protestantu z Francie nebude dlouhy presun.

Omega
16. prosinec 2021, 10:58

Koukám, že si čím dál víc lidí uvědomuje, že bez jádra se to bezemisně udělat nedá.

Že jediná funkční bezemisní varianta je JE + FVE + VTE + Hydro + Baterie + syntetická paliva (schválně nepíšu vodík, ačkoli je to v současnosti jediná dostupná technologie - prvních pár výbuchů způsobených technologickou nekázní lidí a bude po vodíku)

Lukas
16. prosinec 2021, 11:10

Ja to tiez stale hovorim, ale pockaj ked pride pan Vanecek, ten ti vyjasni hned ako pojde cela EU v roku 2050na 100% z OZE a ako sa to da :D

Jiří Vápeník
16. prosinec 2021, 12:37

Bohužel. Jsme lidé a po zjednodušujícím nadšení pro OZE se snad pomalu diskuse vrátí blíže k technologické realitě. Odtržení některých politiků od reálného života jiných lidí generuje chyby přecházející do ideologie.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 14:27

Technologická realita je, že JE jsou moc drahé, moc pomalé na výstavbu a investice s moc nejistým výsledkem. Proto se prakticky přestaly stavět.

A.O
16. prosinec 2021, 15:44

Pokud jí nějaký expert nestaví 17 let, nebo úmyslně nezvyšuje během stavby cenu a nikdo vám ji jen tak zbytečně zakáže provozovat, protože ideologie, návratnost je na 98% jistá.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 16:48

Takže se má předpokládat velké štígro a společnost beze změn, tak to asi dobře dopadne. Dost silné předpoklady. Jak je chcete zajistit?

Pavel
16. prosinec 2021, 19:12

Jenomze ani "velké štígro a společnost beze změn" nestaci. To je stale malo. Takovych zemi je spousta, viz nas velky bratr na vychode. Presto v Rusku se stavi pouhe ctyri reaktory! Timto tempem nas nedozenou ani za 20 let. Pritom je to tak vyhodne! Tak neodolatelne! Maji know-how. (teda umi dobre jen jaderny ostrov, systemy rizeni berou od Francouzu i do Ruska, nejaderna cast je mimo Rusko nekonkurenceschopna a tedy dodavana degenerovanymi zapadnimi firmami) Presto se dopracovali na pouhych 20 procent vyroby! Spousta statu EU ma podstatne vic, i kdyz uz 30 let prakticky nestavi nic noveho. Dozeneme a predezeneme v praxi :) To by me zajimalo proc? Neni to nahodou tim, ze na to nejsou dengy? Je to proste drahy a tecka.

Jo u nas by radi staveli, to ano, kdyz jim to draze zaplatime. Ach jo.

Doporucuji vsem jadernym nadsencum, at si zalozi a.s. daji do toho svoje penize a postavi si jadernou elektrarnu sami. Muzou na tom vyborne vydelavat!

Jinak ja si FV postavim take sam a bez dotaci. Soucasna situace je totiz takova, ze nabidky firem jsou tak drahe, ze to vyjde s dotaci stejne, jako instalace ve vlastni rezii. Jenom je ted drahy material, tak se to snad do roka srovna. Poptavka po FV roste na celem svete, po jadru zadnou zvysujici poptavku nevidet. Ani v Cine.

Emil
16. prosinec 2021, 19:15

A na jakou elektřinu jedete teď? Snad ne na tu odsuzovanou jadernou? Nebo máte ještě nějakou našetřenou z léta?

Pavel
16. prosinec 2021, 20:07

Emile, ja soucasne JE nikde neodsuzuji, to mi nepodsouvejte. Dukovany, Temelin, to bylo spravne rozhodnuti, ve spravny cas. Velky technicky a ekonomicky uspech. A ma to muj velky obdiv. V Temeline jsem po studiich odmitl praci jen proto, ze nestoji v Praze :) Moc nechybelo, a byl ze me jadernik jak poleno :)

Jenze casy se meni. To je zivot.

Dam vam otazku. Pise se rok 2035. FV stoji 0.1 USD/Wp, zivotnost 50 let. (50% pokles ceny vuci dnesku) Baterie stoji 50 USD/kWh, zivotnost 30 let/ 5000 cyklu (to jsou dnesni hodnoty, cena polovicni vuci dnesku) Je to dost konzervativni odhad, dosavadni pokles cen byl radove vetsi, ale nic neklesa vecne. Pravdepodobnostni scenar 90% ?

Jak chcete aby Dukovany byly konkurenceschopne? To je proste boj s fotovoltaickymi mlyny. Je mi lito.

Nebo s bateriemi za 50 USD/kWh vyjedou Tesly z Berlina uz pristi rok? Musk je trochu slibotechna, jenze on sliby vetsinou nakonec plni, vcetne astronautu na ISS. Viz google: baterie Tesla 4680 elektrickevozy

Jaro-Podzim: FV+baterie, zima kogenerace ze zemniho plynu nebo vodiku, pokud se prosadi. Plus nakup z VTE od sousedu. Dost pravdepodobne vodik z pousti celeho sveta. To je dost mozna nejpravdepodobnejsi scenar. Kdo vi? :)

Jsou jenom dve jistoty.

Nove stavena energetika v roce 2021 je svetelne roky vzdalena tomu co se stavelo pred 20 lety.

Jaderna energetika se za poslednich 20 let prakticky nezmenila.

Jake si z toho vezmete ponauceni Emile?

Emil
16. prosinec 2021, 20:41

No já jen že se tu chlubíte, jak si postavíte FV sám a bez dotací a kritizujete stavbu jaderné elektrárny, protože je prý drahá, což byla ve své době i ta na kterou teď tak ochotně jedete když ta vaše FV nic nevyrobí. To trochu zavání pokrytectvím. Navíc jaderná elektrárna žádné dotace nepožaduje, pouze financování za podobných podmínek, jako mají běžně ty fotovoltaické elektrárny a podobnou výkupní cenu jako mají v našem regionu ty fotovoltaické elektrárny.

Na vaše věštby cen roku 2035 reagovat nebudu, protože to jsou spíš zbožná přání než cokoliv jiného, ale ať bude stát elektřina z fotovoltaiky kolik chce, fotovoltaika sama o sobě jaderné elektrárně nekonkuruje, protože jaderná elektrárna prodává celoroční baseload, takže aby ji někdo vytlačil z trhu, musí být v průměru levnější celých 8760 hodin v roce, což fotovoltaika není ani náhodou a sama o sobě nikdy nebude, a to ani s bateriemi. K tomu by musela být levnější s dlouhodobou akumulací a to je zatím naprosté sci-fi.

Jak je to se zemním plynem, kolik stojí, jaké u toho vypouští emise, jak se na něj tváří Evropská komise a kolik stojí povolenka i ten plyn jste asi zaznamenal. Vodík je zatím jen vzdušný zámek, nic víc.

Josef
17. prosinec 2021, 01:44

Pomalé proč , za jak dlouho se postaví 16TWh výkonu v OZE ? dříve než za 10 let to nebude to znamená že doba výstavby Je je proti OZE delší jen fiktivně ve skutečnosti na výslednou výrobu el. energie není výstavba pomalejší. Navíc má i vyšší životnost - prakticky neomezenou. V roce 2045 se žádné Dukovany neodstaví prostě se vyžíhá reaktor a pojede se dál dalších 30 let.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 14:30

V okamžiku, kdy máte po ruce syntetická paliva a baterie, není důvod stavět JE, kromě honění si ega a ptákometrie.

jozka
16. prosinec 2021, 14:44

A mate? A muzu je videt? A ted myslim v prumyslovem meritku/na vic nez minuty/nizsi jednotky hodin.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 16:05

Jo, mám. A vy?

A s předpokládaním syntetických paliv začal Omega.

jozka
16. prosinec 2021, 19:16

Takze mate prd. Beru na vedomi.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 12:51

Zajímaly by mě tři věci - Proč na projektu JE už 4 roky napracovali, když to má podle nich smysl? Jak by jí chtěli mít hotovou do roku 2030? Jak chtějí zajistit, aby tyhle snahy příští vláda nesestřelila? Širokou politickou ani společenskou schodu nemají.

Stejně si myslím, že vše skončí v okamžiku, kdy dojde na finance a peníze.

Emil
16. prosinec 2021, 12:57

Společenskou podporu to má docela slušnou - 55 % pro stavbu a 31 % proti.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 14:28

Teď je to irelevantní, důležitý bude konsensus po tom, co se začnou řešit peníze.

Emil
16. prosinec 2021, 14:50

Ty už se začaly řešit dávno začaly, během příštích deseti let vyčlení 35 miliard eur na opatření v oblasti klimatu, část z nich bude směřovat do jaderné energetiky.

Jan Veselý
16. prosinec 2021, 16:56

A kolik z toho? To už se taky ví? I nula Euro je část z 35 miliard. Já nevěřím, že se v příštích 10 letech nějaká JE začne stavět. A že by Holanďani vyplýtvali velkou část toho omezeného fondu na JE se mi chce věřit ještě méně. A po soukromých investorech není ani vidíš ani slechu, že?

Emil
16. prosinec 2021, 18:08

1) Jak velkou část se logicky ještě neví, když se neví ani jaký typ reaktoru to bude.

2) Čemu vy věříte je celkem nepodstatné, takže je to i celkem zbytečné uvádět.

3) 35 miliard Eur není až tak úplně omezený fond, takže vůbec není potřeba plýtvat jeho velkou část.

4) Už dříve se mluvilo o tom, že investorem bude pravděpodobně společnost EPZ, která provozuje i jediný nizozemský reaktor v Borselle, takže vidu i slechu po soukromých investorech je.

JD
16. prosinec 2021, 15:35

Těžko říci. Zdá se, že v tom mají taky politicko ekonomicky nejasno.

Minulý rok ministr Wiebes tvrdil, že po roce 2030 by mohlo být 400 MW v SMR (ale nejspíše nejen to), a např. strana VVD chtěla mít do budoucna 10 nových bloků.

Mají několik reportů, které se rozcházejí v závěrech.

Studie Enco tvrdí, že po započítání všech nákladů je jádro ekonomicky levnější než OZE a vyplatí se (ovšem ne jako špičkový zdroj). Zároveň ovšem jádro vidí jako zdroj, který "by měl hrát důležitou doplňkovou roli, kde by nahrazoval proměnné OZE jako FVE a VTE".

Naproti tomu závěry předchozí studie Berenschot and Kalavasta jsou, že je to dražší, jedině kdyby jaderné zdroje dostávaly vždy absolutní přednost, a že vláda převzala velkou část finančního rizika.

https://www.neimagazine.com/news/newsnetherlands-pushes-for-more-nuclear-8153490

Ergo narušení.

Pavel Karásek
16. prosinec 2021, 21:27

Ale kdepak. Holanďani nubudou tak hloupí, aby stavěli další jadrenou elektrárnu?

petr
16. prosinec 2021, 22:20

Pane kolego o Holanďanech jde takový nehezký fór : Co Skot vyplivne to Holanďan sežere. Je v to základ pravdy, oni neinvestují do ničeho co jim nevydělá velké peníze. Proto také tam není mnoho FTVE a bylo tam mnoho kogenerací, které vytápějí skleníky a elektřinu prodávají na trhu. Dnes jim zemní plyn skončil a tedy z nějakých téměř 100 mld. m3 jsou na zlomku a tím tedy i ve velkém problému. Holanďané moc dobře vědí, že plyn bude drahý a to nejen z důvodů harašení na R-UA hranici. Prostě Rusáci potřebuji peníze ze surovin, neb oni sami kromě zbraní nic neumí...

Tedy spořivý pan tulipán si tedy spočítal, že JE je vlastně takovou rotačkou na peníze a tak ji tedy postaví, akorát se u toho bude méně krást a politikařit a vytvářet vícenáklady, jak je to běžné jinde...

Jan Veselý
17. prosinec 2021, 07:13

V Nizozemí bylo v roce 2020 celkem nainstalováno 10.7 GW fotovoltaických elektráren. To je 5x více než v ČR. Z toho více než polovina vyrostla v posledních dvou letech.

Jaroslav Loudil
16. prosinec 2021, 23:29

Tak to budou mít tedy Němci úplné "osýpky" ! Jádro u souseda v Holandsku, u souseda ve Francii, u souseda v ČR, u souseda v Polsku. Nějak je ta EU s jádrem rozpolcená !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se