Domů
Jaderné elektrárny
MAAE: Finsko se bez jádra neobejde
Zdroj: TVO

MAAE: Finsko se bez jádra neobejde

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) hraje významnou roli při podpoře provozu jaderných zařízení. Finsko provozuje jaderná zařízení a plánuje dokonce zvýšit zastoupení jaderné energie při výrobě elektřiny. Detaily spolupráce MAAE a Finska tak byly prodiskutovány při nedávném setkání na finské půdě.

Generální ředitel MAAE, Rafael Mariano Grossi a finský prezident Sauli Niinistö 25. listopadu hovořili o využití jaderné energetiky při podpoře plnění klimatických cílů a možnosti spolupráce na projektech týkajících se jaderné bezpečnost v Arktidě. Diskuse byla podle serveru WNN také zaměřena na posílení spolupráce mezi Finskem a MAAE a nadcházející desáté konferenci hodnocení smluvních stran smlouvy o nešíření jaderných zbraní a kontrolách v Íránu.

Finský prezident, Sauli Niinistö, (nalevo) a generální ředitel MAAE, Rafael Mariano Grossi, (napravo) Zdroj: MAAE

Grossi na své oficiální dvoudenní návštěvě Finska shlédl také výstavbu prvního hlubinného geologického úložiště použitého jaderného paliva v lokalitě Olkiluoto. Úložiště ONKALO bude umístěno v hloubce přibližně 450 metrů. Žádost o povolení k výstavbě byla předána dozornému orgánu v roce 2012, ten ji schválil a vydal povolení k výstavbě v listopadu 2015. Během výstavby jsou hodnocené zejména geologické, hydrologické a geochemické podmínky. V roce 2017 byly předpokládané náklady na výstavbu 3,5 miliardy euro.

Vizualizace hlubinného úložiště ONKALO Zdroj: Posiva

„Finsko a MAAE mají společné zájmy v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení jaderného materiálu jak na celosvětové úrovni, tak také na úrovni Arktidy,“  uveřejnil Niinistö na sociálních sítích.

Grossi se také setkal s dalšími ministry z oblastí zahraničních věcí, rozvoje spolupráce a zahraničního obchodu, hospodářství, generálním ředitelem energetického oddělení na ministerstvu hospodářství a generálním ředitelem finského jaderného dozorného úřadu (STUK).

Témata rozhovoru zahrnovala jadernou bezpečnost a zabezpečení, provádění záruk, finskou energetickou strategii a iniciativu MAAE v oblasti jaderné technologie využívané pro kontrolu znečištění plasty. MAAE hodlá podpořit modernizaci laboratoří v Seibersdorfu a stipendijní program Marie Curie Sklodowské. Hlavním tématem všech rozhovorů bylo mírové využívání jaderných technologií v boji proti klimatickým změnám.

Třetina finské elektřiny je vyráběná jadernými elektrárnami. Jejich zastoupení v energetickém mixu má do roku 2022 ještě vzrůst poté, co vstoupí do komerčního provozu jaderné elektrárna v Olkiluoto, sdělila MAAE. Kromě toho je ve Finsku plánovaná také výstavba jaderné elektrárny Hanhikivi. Zde je naplánován blok o instalovaném elektrickém výkonu 1200 MW.

Předložení žádosti o povolení výstavby předložila společnost Fenovoima v létě 2015. Společnost předpokládá získání této licence do roku 2021. Technologie jaderné elektrárny má být založena na ruském konceptu reaktoru VVER-1200. Předpokládané náklady na projekt jsou mezi 6,5 a 7 miliardami euro.

Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto v létě roku 2016 Zdroj: TVO

„Finsko je vděčné za podporu MAAE, do které spadá také vzájemné hodnocení. Finsko tak využívá znalostí a zkušeností MAAE. Hodlá tak pokračovat i v následujících letech,“ dodala Liisa Heikinheimo, zástupce generálního ředitele energetického oddělení ministerstva hospodářství.

Mise vzájemného hodnocení ve Finsku zahrnují poradenské služby v oblasti mezinárodní fyzické ochrany. Ty byly provedeny v letech 2009 a 2012. Dále Finsko využívá možnosti provádět hodnocení dozorného orgánu, které využilo v letech 2012 a 2015 a misi hodnotící bezpečnost provozu jaderných zařízení. Jaderná zařízení byla kontrolována v letech 2018, 2019 a 2020.

„Finsko děkuje MAAE za všechny aktivity, které byly spuštěny v reakci na pandemii koronaviru COVID-19. Naštěstí během pandemie koronaviru byly udrženy finské jaderné elektrárny v provozu,“ sdělila Heikinheimo.

Grossi také navštívil výzkumný ústav VTT, jednu z předních vědeckých institucí v oblasti jaderné energetiky. VTT působí jako klíčová organizace pro podporu dozorného orgánu STUK při hodnocení provozu finských jaderných elektráren. Přibližně 27 % finských inovací je vyvinuto přímo, nebo nepřímo ve výzkumném ústavu.

MAAE spolupracuje s výzkumným ústavem na problematice využívání malých modulárních reaktorů (SMR), výpočtech rychlých reaktorů a při reakcích na mimořádné události a na léčbě rakoviny.

Úvodní fotografie: EPR reaktor Olkiluoto 3, zdroj: TVO

Komentáře

(13)

sase

2. prosinec 2020, 16:06

To je jako s elektromobily. Čím víc na sever, tíM méně dávají smysl elektromobily a solární panely.

Pro ixprta Veselého: Ani Tesla Model S se 100 kWh akumulátorem nevydrží vytápět interiér při mínus patnácti 60 hodin, tak jako některé diesel/benzín/CNG osobáky.

Kolemjdouci

2. prosinec 2020, 17:04

Na vytapeni elektroauta se inteligentne pouziva tepelne cerpadlo, ktere baterii zatezuje mnohem mene nez odporove topeni.

Tesla 100 kWh jiste realisticke vytapeni bez problemu zvladne (uviznul jste 60h v lavine? I tam je tepleji nez -15 C...), jinak by ji miliony uzivatelu nepouzivali, stejne jako miliony jinych elektromobilu.

Tvrzeni "Čím víc na sever, tím méně dávají smysl elektromobily" je evidentne nepravdive, jelikoz nejvyssi podil elektromobilu ma Norsko...

Emil

2. prosinec 2020, 17:33

Jaké má to tepelné čerpadlo topný faktor při těch mínus -15 °C? Co je tedy při -15 °C "mnohem méně"?

Samvěd

2. prosinec 2020, 17:45

A na vytápění auta lze používat nezávislé topení se spotřebou 0,2 l/hod nebo taky tepelné čerpadlo. Základní problém zůstává nádrž s uhlovodíky obsahuje více energie než 100 kWh batter pack.

K Norsku jen toto - dotace.

Bizon

2. prosinec 2020, 23:06

Jo, energetická hustota je svině. Po antihmotě, fůzi, štepení, a pár nepraktických exotických chemikálií jsou hned uhlovodíky. Všechna ostatní média jsou oproti nim trapas, nejlepší baterky mají 2% energetické hustoty co benzín..

Josef Janovec

2. prosinec 2020, 20:22

Pokud by Norové nekřivili trh dotacemi, tak by je tam určitě neměli.

Josef

2. prosinec 2020, 21:00

Norsko je patologický ropný stát co krade děti o nějakou racionalitu ohledně EV se tam vůbec nejedná. Oni prostě dotují EV a zdaňují auta se spalovacím motorem a to všechno díky penězům z ropy, jinak by si to nemohli dovolit. Krom toho většina Norů žije u moře nebo blízko moře, kde jsou mírné zimy. Ve Finsku jsou zimy více kontinentální a Finové také nemají jižní teplé oblasti jako Švédové a Norové.

Jan Veselý

2. prosinec 2020, 17:25

Máte nejvyšší čas se naučit číst. Když už si berete moje jméno do huby, tak nepište přesný opakeho tvrzení.

energetik II

2. prosinec 2020, 17:13

Finsko je s Anglií jediný západní stát, který sází na jádro. Finsko je mi sympatické v mnoha ohledech. Třeba tím, že staví jak blok z Francie, tak má podepsánu dohodu o výstavbě ruského bloku VVER. Zajímalo by mne, co jim tam vyprávějí jejich "čučkaři" o hrozbě z Ruska. Zdá se, že je straší méně než u nás ! Dále je mi Finsko sympatické tím, že nepodlehlo nátlaků válečných štváčů z USA a nenechalo se zatáhnout do útočného agresivního spolku NATO. Přitom má s Ruskem dlouhou hranici a z minulosti ne zrovna příjemné vzpomínky na několik válek.

Jaroslav Studnička

2. prosinec 2020, 18:53

Jestli neděláme EU užitečné i.dioty...

Martin P

3. prosinec 2020, 08:50

Anglie není stát, Anglie je země, která patří do státu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Finsko poslední léta zvažuje vstup do NATO právě pro agresivní politiku Ruska na Ukrajině. Ti naši "čučkaři" dělají svoji práci mnohem lépe než hlava státu, která se jim chystá jejich práci výrazně zkomplikovat

energetik II

3. prosinec 2020, 13:57

Pokud čučkaři ve svých výročních zprávách už mnoho let melou své fráze typu : "Naše země je přímo rejdištěm nejrůznějších tajných agentů z Ruska a Číny , kteří slídí, kde můžou",. - tak se vůbec nedivím našemu nejvyššímu ústavnímu činiteli, že od lidí placených našimi státními penězi chce znát zcela konkrétní výsledky jejich práce. Nekonkrétní fráze nikoho nemůžou zajímat. Já jako občan, který svými daněmi přispívá na provoz BIS chci také vědět, o co se vlastně cizí tajné služby v ČR zajímají. A chtěl bych už konečně slyšet také třeba toto : Policie ČR a BIS zadržela občana Čáslavi K. V,, který poskytoval podrobné informace o provozu vojenského letiště Čáslav pracovníku ruského velvyslanectví I.V. B. Uvedený ruský diplomat byl prohlášen osobou : "Persona non grata" a musel již opustit území ČR. Český občan půjde před soud za spolupráci s cizí rozvědkou." Tečka.

Hawkie

7. prosinec 2020, 13:22

Vidím to stejně, až mám nemilý pocit, že naše tajná služba je ovlivňována jinou tajnou službou a slouží jí jako hlásná trouba. I to ve mně zvyšuje despekt k některým tlakům stran významných strategických zakázek.

Howgh!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.