Domů
Jaderné elektrárny
Maďarsko se blíží k výstavbě nové jaderné elektrárny Pakš II
Setkání zástupců Maďarska a ruského Rosatomu z června 2023. Zdroj: Paks II
Zdroj: Paks II

Maďarsko se blíží k výstavbě nové jaderné elektrárny Pakš II

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Peter Szijjártó uvedl, že příští měsíc budou zahájeny přípravné práce na projektu výstavby maďarské jaderné elektrárny Pakš II. Stalo se tak po jednání s generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačevem.

"Upravený smluvní rámec zajišťuje rychlejší postup při plném respektování bezpečnostních pravidel," uvedl Szijjártó s odkazem na aktualizaci smlouvy mezi Rosatomem a maďarskou vládou z dubna tohoto roku.

"Rosatom i my, vláda, jsme se zavázali, že nové bloky jaderné elektrárny Pakš by měly být v provozu již na začátku příštího desetiletí," dodal.

Vizualizace projektu jaderné elektrárny Pakš II. Zdroj: Paks II

Úpravu smlouvy schválila minulý měsíc Evropská komise, což podle něj znamená, že je možné urychlit investici a odstranit spoustu byrokratické zátěže. Začátkem července tak začnou práce na zabránění průsaků vody propustným základem a další zemní práce, po nichž bude následovat první betonáž.

Prodloužení životnosti stávajících bloků na téměř 70 let

S Lichačevem v pondělí jednal také maďarský premiér Viktor Orbán, který na projekt tlačí, přestože ostatní země Evropské unie v důsledku války s Ukrajinou od ruských vazeb upouštějí.

Projekt Pakš II byl zahájen počátkem roku 2014 mezivládní dohodou mezi Maďarskem a Ruskem o dodávce dvou reaktorů VVER-1200 společností Rosatom. Kontrakt byl podpořen ruskou státní půjčkou na financování většiny projektu.

Žádost byla podána v červenci 2020 s cílem postavit Pakš II vedle stávající elektrárny Pakš, 100 km jihozápadně od Budapešti na břehu Dunaje. Maďarský Národní úřad pro atomovou energii vydal povolení k výstavbě v srpnu 2022. V lednu letošního roku maďarský ministr energetiky, Csaba Lantos, uvedl, že elektrárna Pakš II by nyní měla být dokončena v roce 2032.

Jaderná elektrárna Pakš Jaderná elektrárna Pakš. Zdroj: Paks I

Stávající čtyři bloky elektrárny Pakš disponují reaktory VVER-440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987 a zajišťují přibližně polovinu výroby elektřiny v zemi. Jejich projektovaná životnost byla 30 let, ale v roce 2005 byla prodloužena o 20 let do období let 2032–2037. V prosinci maďarský parlament schválil návrh na další prodloužení jejich životnosti, což znamená, že mohou začít přípravy na provoz elektrárny až do roku 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr Turek
10. červen 2023, 10:44

Jen si dovolím konstatovat, že většina technologie pro JE Paks I byla vyrobena v Československu...

Richard Vacek
10. červen 2023, 11:00

U těchto reaktorů to už asi naši lidé dělat nebudou. V dubnu podepsalo Maďarsko s Běloruskem smlouvu o spolupráci v jaderné oblasti a Bělorusko má strojní výrobu schopnou nás v řadě oblastí zastoupit.

Zdeves Pavel
11. červen 2023, 10:25

Maďaři si zajistí bezpečný a ekonomický a dlouhodobý zdroj. Jejich spolupráce se bude rozvíjet. Náš průmysl a dodavatele půjdou do kopru. Výsledek naší vlezdozadnic politiky bude, že nepostavime už nic. Neumím si představit, že bychom si brali min tak 300 mld. půjček na novou JE.

Radim Dohnal
11. červen 2023, 19:44

Maďarský "bezpečný a ekonomický a dlouhodobý zdroj" se už více než 9 let nestaví

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-a-madarsko-podepsaly-dohodu-o-dostavbe-jaderne-elektrarny-paks_201401141657_vkralova

Problém je jistě spolupráce s Rosatomem ale i to, že MVM je již přes 10 let státní. Ukažte mi v Evropě nějaký majetek, o který se stát dobře stará.

JVr
12. červen 2023, 08:23

Maďaři nic nezajistí, EU plánuje zaříznout obchod s JE technologiemi s RF a Maďarům tak jen zbyde hledat jiné a nejspíš i méně výhodné způsoby, jak tu JE postavit, navíc se to masivně protáhne.

Ale to už je Orbánovina...

Zdeves Pavel
12. červen 2023, 18:00

Odpověděl jste si sám, EU dokáže jen škodit, nemá už žádnou budoucnost. Dodávky turbín, generátoru hravě nahradí RF. Kam bude EU ještě něco dodávat? Do třetího světa? K smíchu. I

ty auta zhasnou a my s nima.

energetik
11. červen 2023, 13:46

Postoj v EU k tomuto teď je: "kdo chce kam pomozme mu tam" o to dříve Orbán zjistí jakou blbost udělal a bude o kolaboranta a potížistu méně. Zároveň to bude i výstraha pro ostatní, protože to nemůže dopadnou dobře.

Zdeves Pavel
15. červen 2023, 00:43

Pokud je známo je projekt financován z velké části Rosatomem. Pokud budou mít konečnou cenu na blok, mohou na tom být OK. A fakt, že Rosatom spouští blok do 6 let od zahájení lití základu se potvrzuje ve světě.

Emil
15. červen 2023, 07:04

Do šesti let od zahájení lití základu Rosatom nic nespouští, průměr délky stavby VVER-1200 je 8 let a 11 měsíců, v květnu spuštěný druhý blok v Ostrovci trval 9 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se