Domů
Jaderné elektrárny
Maďarsko se dohodlo s Rosatomem na harmonogramu rozšíření jaderné elektrárny
Vizualizace projektu jaderné elektrárny Pakš II. Zdroj: Paks
Zdroj: Paks

Maďarsko se dohodlo s Rosatomem na harmonogramu rozšíření jaderné elektrárny

Maďarská vláda se dohodla s ruským koncernem Rosatom na časovém harmonogramu výstavby dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks. Informovala o tom dnes agentura MTI. Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó na společné tiskové konferenci s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem uvedl, že nové bloky zahájí provoz na začátku příštího desetiletí.

Maďarsko už v srpnu podepsalo s Ruskem upravenou stavební smlouvu o rozšíření elektrárny Paks, která ukončila přípravnou fázi projektu a otevřela cestu k zahájení stavebních prací. Rosatom je hlavním dodavatelem projektu. Szijjártó nicméně upozornil, že na projektu se podílí také 94 maďarských firem i některé podniky ze Spojených států, Německa, Francie, Švédska a Rakouska.

Lichačov uvedl, že Rosatom s ohledem na přísné požadavky a evropské předpisy pověřil řízením projektu své nejlepší odborníky. Připustil, že mezinárodní prostředí v současnosti není pro Rosatom nejpřátelštější, podnik však podle něj bude na projektu navzdory vnějším tlakům pracovat s maximálním nasazením. Zdůraznil také mezinárodní charakter projektu a uvedl, že počet zahraničních firem zapojených do výstavby se bude zvyšovat.

Ilustrační foto

Lichačov potvrdil, že nové bloky budou předány začátkem příštího desetiletí. Dodal, že bude rovněž zajištěna dodávka palivových tyčí pro dodatečnou kapacitu elektrárny. Uvedl také, že Rosatom je připraven v budoucnu s Maďarskem spolupracovat na jakýchkoliv projektech týkajících se jaderné energie. Ministr Szijjártó prohlásil, že zajištění dodávek energie není pro Maďarsko ideologickou ani politickou záležitostí, ale otázkou „fyzické reality“.

Spolupráce Maďarska a Ruska v energetice je v Evropské unii častým terčem kritiky. Maďarský premiér Viktor Orbán je dlouhodobě známý svými dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a opakovaně vyzývá ke zrušení sankcí, které EU na Rusko uvalila za jeho invazi na Ukrajinu. Maďarsko se navíc snaží pokračovat v dovozu ruského plynu i ropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Josef
14. listopad 2023, 17:58

Trocha historie, Rusko a Maďarsko podepsaly mezivládní dohodu na začátku roku 2014 pro ruské podniky a jejich mezinárodní subdodavatele dodávající dva reaktory VVER-1200 v Paksi, včetně ruského státního úvěru ve výši až 10 miliard EUR (11,2 miliardy USD) na financování 80 % projektu, který je známý jako Paks II. Stavební povolení mají od roku 21.

Josef
16. listopad 2023, 17:07

Je to fofr, po 9 letech máme harmonogram....

Josef Janovec
14. listopad 2023, 18:04

Můžou se vůbec české firmy podílet na stavbě JE Paks?

Zdeves Pavel
14. listopad 2023, 21:51

Budou se angažovat Francouzské a Německé, protože IaC a turbiny dodáváji západní firmy. Stejný model byl i pro nás s tím, že české firmy by dodávaly více jak 70 % zařízení. Takhle si logicky nevrznou, nebo jedině jako subdodavatel těch západních.

Richard Vacek
14. listopad 2023, 18:08

Je vidět, že Maďarsko to myslí s nezávislostí na fosilních palivech vážně. Bez ideologického balastu bere dodavatele, který má s výstavbou jaderných elektráren snad nejvíc zkušeností.

Ajrocket
14. listopad 2023, 19:28

Podívejte, já s vámi souhlasím, ono je pravda, že má Rosatom nejvíce zkušeností, ale oni nejspíš narazí, protože pravděpodobně do Maďarska nebudou moci dodat řídicí systém, který pochází ze západu. Ale to jsou jen moje domněnky. Jinak jim přeju, aby jim ta jaderka dobře sloužila, to je jasný.

feliz navidad
14. listopad 2023, 22:22

Na jadernou energetiku sankce nejsou, řídící systém by mělo dodat konsorcium Framatome - Siemens, turbíny General Electric.

Ajrocket
15. listopad 2023, 00:13

Ale proč se tedy ten problém objevil v jaderné elektrárně Kursk, kde se právě staví dva nové VVER-TOI?

JVr
15. listopad 2023, 13:06

Ale Kursk je v Rusku... Paks je v Maďarsku, tak nejspíš proto.

Petr prochaska
14. listopad 2023, 20:41

Něvěřím, že by se to maďarům povedlo. EU jim do výstavby nové JE hází již minimálně 5 let klacky.

Pravoslav Motyčka
14. listopad 2023, 23:59

Maďarsko má silnou Maďarskou vládu a skvělého premiéra , který usiluje o prosperitu Maďarska , my nic takového nemáme proto to tady také jde od 10ti k pěti.

Petr prochaska
15. listopad 2023, 00:06

To sice Maďarsko má, ale není všemocný. EU je v tomto silná.

Michal K.
15. listopad 2023, 09:38

to co ste napisal, by sa dalo prelozit aj ako:

EU je silna v poskodzovani clenskych statov

hlpb
15. listopad 2023, 10:13

Já bych to přeložil:

EU je silná v poškozování, těch členských států, které jsou nepřátelské = Maďarsko.

Je hrozná chyba a škoda, že EU smlouvy neumožnují okamžité vyhození Maďarska z EU. Snad odejdou sami, to by bylo super.

Jan Veselý
15. listopad 2023, 10:59

Chápu, určité procento populace prostě touží po vládě silné ruky a tihle nácíčkové závislí na moci, jako je Orbán, jsou ochotni jim to poskytnout.

Hlavně, aby se dost mávalo fanglemi a mohlo všechno špatné svádět na ty zlé "oni".

Michal K.
15. listopad 2023, 11:14

njn kompentny politik vs fialova nutella.

Veru tazky vyber

Jan Veselý
15. listopad 2023, 10:56

No, hlavně, že mají na koho svést svoje chyby a nedostatky. A vy taky.

Jan Veselý
15. listopad 2023, 10:56

No, hlavně, že mají na koho svést svoje chyby a nedostatky. A vy taky.

Ajrocket
15. listopad 2023, 11:52

@Michal K. Když tohle udělal Babiš, tak to všem bylo jedno..

Antonín Mikeš
15. listopad 2023, 12:18

Naopak dostal pochvalu..

Zdeves Pavel
15. listopad 2023, 18:33

Tragedie bude, že si naše firmy i moc nevrznou, kdyby se po výběru ČEZ něco stavělo i u nás. Zahraniční vytez to u nás bude stavět stejně asi jako Korejci v SAE. Zvláště Westinghouse. Či li s te gigantické částky půjde všechno ven. A nám se jen gigantický navýší dluhy. To co standardně nabízel Rosatom, cca 80% spolufinancování není schopen nikdo nabídnout.

Karásek
15. listopad 2023, 20:36

Rosatom udělal s Maďarskem dohodu, jejíž znění bylo tajné. V roce 2014 bylo o stavbě rozhodnuto a stavba je pořád na úplném začátku. Byl by zázrak, kdyby to bylo hotové začátkem třicátých let.

Josef
17. listopad 2023, 20:48

Ale pane Karásku, Vy nesdílíte nadšení, že již mají harmonogram??? Od 2014 je to posun....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se