
Na kontrakt s KHNP se podle MPO nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích
Na kontrakt se společností KHNP na výstavbu Dukovan (tzv. EPC kontrakt) se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích. Česko je zároveň připraveno poskytnout Evropské komisi veškerou potřebnou součinnost. Ve své odpovědi na dopis francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Tu MPO zveřejnilo na svých webových stránkách. Francouzský místopředseda komise odpovědný za prosperitu a průmyslovou strategii požádal v dopise datovaném 2. května o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany.
"Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček ve své odpovědi francouzského eurokomisaře Séjourného ujistil, že je Česko připraveno poskytnout Komisi veškerou potřebnou součinnost. Zároveň uvedl, že se podle expertního názoru MPO na EPC kontrakt se společností KHNP nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích. A to jak kvůli povaze samotného kontraktu, tak i proto, že výběrové řízení bylo zahájeno ještě před datem účinnosti tohoto nařízení," uvedlo MPO.
Podle dopisu Vlčkovi komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Dopis Vlček i předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pondělí označili za zdvořilostní, nikoliv za oficiální stanovisko komise. Že není právně závazný, následně potvrdila i Evropská komise.

Dopis odeslal Séjourné Vlčkovi ještě předtím, než Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která v jaderném tendru neuspěla. Soud opatřením podpis finální dohody s korejskou KHNP k Dukovanům zablokoval. V rámci předběžného přezkumu komise podle dopisu požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace.
"Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise již 27. února a od té doby nedostala žádnou reakci. Co se týče žádosti Komise na ČEZ, respektive společnost EDU II, jak již společnost ČEZ uvedla, nebyla odeslána generálnímu řediteli společnosti Dukovany II Petru Závodskému ani žádné jiné relevantní osobě, ale na nepoužívaný obecný firemní e-mail. Tato žádost také nebyla doprovázena a následována žádnou další komunikací. EDU II odešle svou odpověď v následujících dnech," uvedlo v dnešní reakci MPO.
KHNP loni uspěla v jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se