Domů
Jaderné elektrárny
Na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C pracuje největší jeřáb světa
Největší jeřáb světa pracující na výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: edfenergy

Na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C pracuje největší jeřáb světa

Na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C začal pracovat největší jeřáb světa přezdívaný Big Carl. Jeho sestavení trvalo tři měsíce a zůstat by zde měl čtyři roky, uvedla agentura Bloomberg.

Jeřáb dostal svou přezdívku podle ředitele belgické společnosti Sarens, která ho vlastní. Dokáže zvednout až 5000 tun, což odpovídá váze 1600 aut. Je vysoký 250 metrů. Do Británie ho přivezlo 280 nákladních aut.

Nová elektrárna patří mezi největší inženýrské projekty v Británii. Bude stát více než tunel pod Lamanšským průlivem, bude potřebovat ocel, která by stačila pro železnici z Londýna do Říma a beton, který by vystačil pro stavbu 75 sportovních stadionů.

Hinkley Point C je první jadernou elektrárnou v Británii od roku 1995. Jaderná elektřina se na produkci elektřiny v zemi podílí zhruba pětinou. Většina jaderných elektráren v zemi je však blízko konce své životnosti a v příštím desetiletí se mají zavřít.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
13. září 2019, 09:11

Tato elektrárna je kopií již postavené elektrárny v Číně - Taishan, 2 x EPR- 1750 MW. Celá elektrárna Taishan již běží na 100 % výkonu a tak se má Hinkley Point- C kde inspirovat . Celý Taishan byl postaven za necelých 10 let, logicky by délka stavby Hinkley měla být kratší. Ovšem uvidíme, v Evropě jdou podobné stavby "velmi ztuha". Třetinu stavby Hinkley platí Čína a vzhledem k tomu, že jde o největší stavební projekt v Británii po roce 1945 , tak to považuji za ukázku toho, jak by měly různé státy mezi sebou spolupracovat. Tedy bez jakýchkoli předsudků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se