Domů
Jaderné elektrárny
NEI: Jaderné elektrárny v USA vyrábí elektřinu nejlevněji za poslední dekádu

NEI: Jaderné elektrárny v USA vyrábí elektřinu nejlevněji za poslední dekádu

Jaderné elektrárny provozované ve Spojených státech podle reportu tamního Institutu jaderné energetiky (NEI) vyráběly v loňském roce elektřinu nejlevněji za posledních 10 let. Za nižšími výrobními náklady stojí zejména výrazný pokles kapitálových výdajů, které prudce vzrostly na přelomu současného desetiletí kvůli přípravám elektráren na prodloužení jejich provozu po vypršení původních licencí a zvýšeným bezpečnostním opatřením po havárii JE Fukušima.

V roce 2017 dosahovaly průměrné výrobní náklady amerických jaderných elektráren 33,5 USD/MWh. Tyto náklady zahrnují jak kapitálové výdaje reprezentující dlouhodobé investice, tak provozní náklady a náklady na jaderné palivo.

Zhruba 80 % elektřiny z jaderných elektráren pochází podle NEI z elektráren s více bloky, což umožňuje jejich provozovatelům rozložit kapitálové a provozní výdaje do většího objemu výroby, což jim umožňuje dosáhnout výrazně nižších průměrných nákladů než v případě jednoblokových elektráren. Zatímco elektrárny s více bloky vyráběly elektřinu v loňském roce v průměru za 30,89 USD/MWh, u elektráren s pouze jedním blokem byly výrobní náklady s 42,67 USD/MWh o více než třetinu vyšší.

Průměrné výrobni náklady jaderných elektráren v USA v roce 2017. Zdroj: NEI

Ve srovnání s rokem 2016 poklesly výrobní náklady o 3,3 %, oproti roku 2012, kdy dosáhly vůbec nejvyšší hodnoty 41,35 USD/MWh, se jedná o bezmála pětinový pokles. Největším dílem ke snížení celkových výrobních nákladů přispěly kapitálové výdaje, které od roku 2012 poklesly o 40,8 %.

Kapitálové výdaje podle NEI skokově vzrostly zejména v roce 2003. Provozovatelé amerických jaderných zařízení tehdy museli po útocích v září 2001 zlepšit bezpečnost svých elektráren, dále v roce 2009 v souvislosti s přípravami na prodloužení provozu jaderných bloků o dalších 20 let za jejich původně projektovanou životnost 40 let a poté v roce 2012 z důvodu zpřísněných bezpečnostních opatření po havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Díky provedeným investicím tak 86 z 99 jaderných bloků získalo licenci na dalších 20 let provozu, stejně tak investice přispěly k navýšení výkonu stávajících bloků mezi lety 1977 a 2018 o 7,9 GW.

Výše a struktura kapitálových výdajů jaderného průmyslu v USA mezi lety 2006 a 2017. Zdroj: NEI

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jaderná energetika jako německé dilema. Zelení ji i přes krizi odmítají
25. červen 2022, 08:00
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
26. listopad 2018, 08:44

i zadarmo drahé.

jura
27. listopad 2018, 14:21

Nesmysl

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se