Domů
Jaderné elektrárny
V novém 4. bloku jaderné elektrárny Rostov započalo zavážení paliva

V novém 4. bloku jaderné elektrárny Rostov započalo zavážení paliva

Ve středu 6. prosince 2017 byl do nového 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny umístěn první palivový soubor. Započal tak proces uvádění elektrárny do provozu, při němž bude v Rusku zprovozněna poslední elektrárna osvědčeného typu VVER 1000.

Zavedení prvního palivového souboru představuje počátek poslední fáze přípravy jaderné elektrárny k provozu. První palivový soubor bude v blízké době následovat dalších 162, reaktor tak bude v provozním stavu obsahovat 163 palivových souborů. Během tohoto procesu budou testovány charakteristické vlastnosti reaktoru tak, aby byl zabezpečen budoucí bezpečný provoz. To by mělo trvat následujících 25 dní. Výsledkem by pak mělo být dosažení minimálního kontrolovaného výkonu reaktoru.

Následně bude elektrárna připojena k elektrizační soustavě a započne komerční provoz.

Poslední postavený VVER 1000

Čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny je výjimečný v mnoha směrech. Je posledním postaveným reaktorem populárního tlakovodního konceptu VVER 1000. Z 23 v Rusku provozovaných jaderných bloků je právě 13 typu VVER 1000. Stejného typu jsou i oba bloky jaderné elektrárny Temelín.

Rostovská jaderná elektrárna je také jedinou elektrárnou v Rusku, ve které byly během 7 let uvedeny do provozu tři bloky, konkrétně 2. blok v roce 2010, 3. blok v roce 2015. Postupná výstavba představuje v praxi zvýšenou efektivnost práce, a tedy i nižší investiční výdaje.

„Pro nás Rostovská jaderná elektrárna představuje vzorový případ příkladné aplikace, ve které jsme mohli otestovat moderní způsoby projektového managementu, implementovat nová digitální řešení, získávat mnoho zkušeností. Ty následně zužitkovat na dalších zařízení,“ zhodnotil postupnou výstavbu Valeriy Limarenko, ředitel stavitelské skupiny ASE.

Jaderná elektrárna Rostov

Jaderná elektrárna Rostov, někdy také označována jako Volhodonská elektrárna, se nachází na břehu Cimljanské přehradní nádrže na řece Donu v jihozápadní části Ruské federace.

Stavba 4 tlakovodních bloků typu VVER o instalovaném výkonu 1 000 MWe měla začít na počátku 80. let minulého století. V té době započala skutečná výstavba pouze prvních dvou bloků. Výstavbu provázely komplikace, a tak byly zmíněné bloky uvedeny do provozu až v roce 2001, respektive 2010.

Třetí blok JE byl stavěn od roku 2009, do komerčního provozu vstoupil v roce 2015. Začátek stavby 4. bloku je datován v roce 2010. Jeho plné spuštění je naplánováno na konec letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: RIA Novosti Archive

Komentáře

(1)

Pavel

8. prosinec 2017, 10:41

Je moc dobre ze se nekde stavi JE a tim se rozviji jaderne know how. Jaderna energie je skvely bezemisni zdroj. A uplne nejlepsi je, ze je to v Rusku a tedy dostatecne daleko z Prahy i Brna :)) Vpjered Ivan, v pjered!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.