Domů
Jaderné elektrárny
Nový ochranný laserový systém Dukovan a Temelína zachytí i dron
JE Temelín

Nový ochranný laserový systém Dukovan a Temelína zachytí i dron

V jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nechala firma ČEZ nainstalovat nový laserový systém, který chrání prostor vybraných budov proti dronům a jiným hrozbám přicházejícím ze vzduchu. Dokáže rozlišit například ptáka od uměle vyrobeného objektu. Při dnešním představení nového systému v Dukovanech to novinářům řekl ředitel Útvaru ochrana skupiny ČEZ Daniel Rous.

Nedotknutelnost bezletového pásma nad oběma elektrárnami zajišťuje vojenské letectvo. „Je to evoluce,“ řekl Rous nynějšímu k posílení ochrany Dukovan. Uvedl, že elektrárna je od začátku zabezpečená tak, jak jí to ukládá zákon, ale systém ochrany se vyvíjí, stejně jako hrozby a technologie. Celková obnova ochranného systému Dukovan zhruba za miliardu korun začala přibližně před třemi lety. „Tento laserový systém je v zásadě špičkou toho velikého ledovce, který se jmenuje technický systém fyzické ochrany Jaderné elektrárny Dukovany,“ řekl.

Podobně jako drony nemusely jaderné elektrárny před deseti lety řešit ani kybernetickou bezpečnost. „Dneska podle nového atomového zákona už je i problematika počítačové bezpečnosti nedílnou součástí zabezpečení jaderného zařízení,“ uvedl Rous.

Drony podle Rouse zatím nad českými jadernými elektrárnami zaznamenané nebyly, doba se podle něj ale mění. Uvedl, že v případě válečných konfliktů jsou už útoky ze vzduchu pomocí dronů poměrně časté. „My samozřejmě ten trend sledujeme. Vzdušný prostor jaderných elektráren je pro nás natolik důležitý, že jsme považovali za vhodné využít tu nejšpičkovější techniku, která je dneska k dispozici,“ řekl.

Dostavba bloku v JE Dukovany
Ilustrační foto

Systém od firmy Tacticaware využívá detektory, které se používají v automobilovém průmyslu. Jsou to otáčivá zařízení vystřelující velké množství paprsků pod různými úhly. „Sbírají informace o prostoru kolem sebe s přesností na dva až tři centimetry,“ řekl Martin Vojtek z firmy k fungování zařízení.

V obou jaderných elektrárnách sídlí speciální jednotky policie. „V případě reálného narušení by to byla právě policie, která má odpovídající oprávnění a prostředky k provedení zásahu,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů je v provozu od roku 1985. V noci na dnešek tam skončila dvouměsíční odstávka druhého bloku. Elektřinu teď vyrábí tři bloky Dukovan. První blok elektrárny je odstavený od 13. listopadu do konce roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
energetik
24. listopad 2020, 18:30

"chrání prostor vybraných budov proti dronům a jiným hrozbám přicházejícím ze vzduchu."

Do jaké výšky?

Bizon
24. listopad 2020, 19:32

Podle popisu je to LIDAR (=laserový radar), ne jenom laserový plot jaké jsou na JE klasicky kolem důležitých budov.

Horizontální vzdálenost a výška zachycení budou podobné, enormně záleží na velikosti a reflexivitě objektu, použité vlnové délce, a atmosferických podmínkách. Lidary jsou extrémně precizní, ale dosahem rozhodně nevynikají, když dron natřete barvou co absorbuje tu vlnovou délku a poletíte v mlze tak to bude asi docela tragédie.

Menší letadlové droníky jsou prostě mrchy, na radaru taky nejsou prakticky vidět, i IR stopa zanedbatelná. Ani působit proti nim není vůbec sranda. Nejlepší zbraň je asi rušení, ale to lze obejít autonomní navigací (kterou jsem měl už 5 let zpátky na FPV letadýlku a celé to vyšlo to pod 5k Kč). Naštěstí takový dron neunese nálož která by seriózně ublížila něčemu kritickému v JE, víc bych se bál o neoblíbené diktátory, pokud vím tak už takto zkoušeli sejmout Madura:D

energetik
25. listopad 2020, 17:12

Díky za zajímavé info, ale mne by zajímalo do jaké výšky je dané legislativně to bezletové pásmo a do jaké výšky mají ty lasery dosah. Družic a ISS už se to zřejmě netýká, takže kde je hranice?

V zadání na zakázku laserového systému jistě byl výškový dosah. Takže abych měl představu jaký prostor dokáže laserový systém za miliardu Kč ohlídat.

Bizon
25. listopad 2020, 20:15

Laserové dálkoměry mají maximální dosah kolem 25km, a LIDAR je prakticky skenující laserový dálkoměr. Jak jsem psal, enormně to závisí na reflexivitě a velikosti cíle i podmínkách, podle nich to může být od 2km do 200km. Když něco bude moc vysoko tak není problém nastavit výškový strop, víc bych se bál že to zachytí až moc nízko.

Co se týče zakázaných letových zón kolem JE tak žádná maximální výška udávaná není, jen rádius. Spoléhá se na fyzikální omezení hustotou atmosféry, přes 12km civilní letadla prakticky nemůžou, a to co je ve vesmíru se nepočítá jako letecví, nad 100km už nejsou hranice, tam to patří všem a nikomu.

PetrV
24. listopad 2020, 19:30

Je byznys pro soudruhy bezpecaky z dob modrých bolševiků. JE reaktor. obálka je jen jedna z věcí. Hlavně že mají na ETE recepci s neprustrelnymi skly pro vrátnou za miliony. Jen pijavice a obtížný hmyz.

Carlos
24. listopad 2020, 20:09

Elektrárny, které potřebují polovojenská opatření běžně nedostupná k volné instalaci kýmkoliv bez omezení by neměly být provozovány a budovány. Buď se budou JE provozovat jako běžné elektrárny bez těchto šaškáren, nebo se k nim má přistupovat jako k vojenským objektům a říct to natvrdo že se to bez militaristického přístupu neobejde a je to součástí vojenské oblasti, nebo se k tomu má přistupovat jako k běžné elektrárně či chemičce.

Taky to věčné přeskakování a ohýbání kdečeho je fakt neskutečně trapné a jenom to ukazuje jak nestandardní jaderné odvětví je. Do debaty o energetice je tedy třeba vzít i filosofickou debatu jestli chceme dále společnost ovládanou válečnými běsy 19. a 20. století, nebo se od nich chceme oprostit a jakoby se vrátit k době před tím kdy společnost natolik militarizovaná nebyla, byť války byly téměř neustále.

Chceme v budoucnu žít ve snech pološílených generálů, majitelů zbrojařských firem a majitelů JE, Generálů Čistců a dalších, kterým je pak naprosto vše a každý podřízený, nebo ve svobodné společnosti kde jsou generálové sluhy obyvatel?

Spolu s tím je tu pak zase další filosofický spor o tom zda máme dál budovat sítě militaristickým způsobem, tedy centrálně za akcí vlády, nebo distribuovaně podle potřeba společností a podniků. A jak se v minulých desetiletích ukázalo, tento distribuovaný systém lze vpustit i do "kritických" odvětví datových sítí. ČR má neskutečně zajímavou historii datových sítí a unikátní situaci právě protože se do toho necpal monopol, to není běžné aby každé město mělo pár soukromých providerů a aby si člověk mohl vybrat ze dvou až tří a několika technologií připojení. (a k tomu ještě mobilní data)

Osobně si myslím, jak je tu obecně známo, že centralizovaný militaristický přístup nemá v běžném chodu státu a ekonomiky co dělat a stát nemá ohýbat ekonomiku ku svým představám, ale přizpůsobovat svou krizovou připravenost a strategie tomu co chtějí lidé a jaká je společenská a ekonomická realita. Jinak se to bude bít a budou třeba divnozákony jako nyní na JE.

Ivan Novák
24. listopad 2020, 20:30

Ten divnozákon se mi taky nelíbí, vzniká ale proto, že dodavatel do veřejných sítí od jisté velikosti (nutné pro schopnost postavit JE v ČR) musí postupovat podle ZVZ, což je účinný nástroj k tomu, aby projekt nikdy neprošel sítem soudních sporů s neúspěšnými zájemci. Evropská komise nám mohla udělit výjimku, jako Rakousku nebo Finsku, že výrobní segment energetiky je vystaven dostatečné soutěži, ale udělali na nás dlouhý nos a na Poláky taky.

PetrV
24. listopad 2020, 20:34

Když srovnám jadernou elektrárnu s chemičkou, rafinerií, tak rozhodně budu raději bydlet u jaderky.

Nejde o filozofii, ale v českém případě o tunelbyznys soudruhů s prověrkama a napojených na bezpečnost. Je to taková mafie. Včetně koudelky z dobrého oddílu čučkařů.

Bezpečnost JE bych nechal vyúčtovat těm zeleným pakům, co lezou na rýpadla, na potrubní mosty plynovodů a dalším pakům.

Jihočeské matky nevyjímaje.

Jejich komunismus nás stojí miliardy ročně.

Hlavně že pouštějí varné konvice, topí dřevem v kamnech a jinak zadělávají životní prostředí.

FVE a VTE jsou daleko citlivější na poškození a takovou ochranu nemají. Navrhuji ke každému soláru postavit bezpečnostního čestného podržtašku, aby nedošlo k poničení teroristy...

PetrD
25. listopad 2020, 08:22

Máte v té své logice opět chybu.

Rozbití soláru nezamoří okolí na léta. A stejně tak nebude mít žádný vliv na výrobu elektřiny, protože byste jich musel rozbít opravdu hodně.

Martin Prokš
25. listopad 2020, 10:05

Dobrý den,

Máte alespoň matnou představu co by terorista nebo obecně útočník musel udělat aby ohrozil jadernou bezpečnost okolí?

Nemluvím o tom že zastaví výrobu, poškodí provozy a tak, ale aby unikla radioaktivita do životního prostředí? Na to by žádný dron s jednotkama kg trhaviny nestačil. To by musel být válečný akt typu masivní soustředěná dělostřelecká palba houfnicema přesně vedená, nebo velkorážní průbojná střela pro ničení zodolněných objektů a ještě přesně vedená, protože v tom velikánském kontejmentu (nebo i jen budově v případě Dukovan) je kritická technologie jen malý a velmi odolný cíl.

Stejně tak osamělý terorista nebo jen malá skupina nemá šanci. Muslo by se jednat o velice odborně vycvičenou skupinu (technicky) aby věděli na co přesně mají zaútočit, kam se probojovat, co vyřadit, co při tom aktivně stále držet nefunkční ... a pak se tam odtud už nedostanou, protože než se probojují tam a zpět tak je tam uzavře policie a vojsko a nemají naději se tam odtud dostat...

PetrD
25. listopad 2020, 10:24

Je celkem jedno, jestli je to reálný scénář nebo ne. Rozhodně tím vytvoříte paniku a strach, a to je hlavní cíl teroristy. A v případě odstavení JE z důvodu útoku třeba na řídící budovu nastane velký výpadek zdroje.

Ani jeden důvod není validní pro střežení FVE a VTE, jak PetrV navrhuje.

Emil
25. listopad 2020, 17:40

To je pravda, FVE vypadávají každý večer všechny a bez paniky. Ani k tomu není potřeba terorista...

PetrD
25. listopad 2020, 18:44

Emil:

Což ovšem nesouvisí ani s tématem článku, ani vlákna. Navíc je jistý rozdíl ve významu slova výpadek dodávky a očekávaná nedodávka.

Emil
25. listopad 2020, 19:55

A jak souvisí s tématem článku třeba hned vaše první věta v tomto vláknu: "Rozbití soláru nezamoří okolí na léta"? To jste si všiml až teď, že celé vlákno jako obvykle už dávno uteklo někam úplně jinam?

Sice nevím, jak si takový hypotetický útok na "řídící budovu" představujete, ale výpadek jednoho bloku jaderné elektrárny spotřebitel vůbec nezjistí, dokud si o něm nepřečte v médiích, natož aby způsobil "paniku a strach."

PetrD
25. listopad 2020, 21:24

Emil: Souvisí tak, že téma článku je obrana jaderné elektrárny. Reagoval jsem na názor PetraV, že by teda srážil fotovoltaiku.

Zatímco váš příspěvek do toho tahá nestabilitu fotovoltaiky.

Útok dronem - no, záleží na velikosti dronu. Ale myslím, že pokud by i z malého dronu se rozprašoval jakýkoliv prášek kolem řídící budovy, tak by to nezůstalo bez odezvy. Předpokládám, že v případě ohrožení (i domnělého) elektrárny obsluha radši JE vypne. A pokud by to útočník udělal současně nad oběma JE? Ještě bych si toho nevšiml?

Ale neznám detaily zabezpečení JE. Zjevně si management myslí, že to odůvodnění má.

Emil
25. listopad 2020, 21:59

Aha, a to vám ještě nevadilo, že diskutujete úplně mimo téma článku. To vám začalo vadit zrovna ve chvíli, když jsem na vás reagoval já :-)

Můj příspěvek do toho tahá nestabilitu fotovoltaiky, a váš zase hypotetickou nestabilitu jaderné elektrárny. V čem je rozdíl?

Myslet a předpokládat můžete, dokonce i to, že rozprašování prášku může zastavit výrobu elektřiny v elektrárně...

PetrD
25. listopad 2020, 22:25

Vy jste se vůbec nedržel tématu, jen jste si kopnul do fotovoltaiky. Nepotřebuju vědet jak zaútočit na JE, nechystám se to totiž dělat. Zjevně si ale management ČEZu myslí, že drony mohou být nebezpečné.

Pokud by někdo naznačoval, že se snad nerozhodovali s péčí řádného hospodáře, mohl by pak také naznačovat, že se nerozhodují i jindy s péčí řádného hospodáře.

Třeba v otázce výstavby pátého bloku JEDu, a to byste přece nechtěl :-D

Emil
25. listopad 2020, 23:15

...mi vyčítá někdo, kdo se nedržel tématu a kopnul si do jádra :-)

Opravdu tu nikdo netvrdí, že nepostupovali s péčí řádného hospodáře. Elektrárnu chránit před drony dává smysl i z banálnějších důvodů, než je odstavení reaktoru.

PetrD
26. listopad 2020, 00:09

Kopnul jsem si do jádra? Jestli vy nečtete něco, co tu není.

Emil
26. listopad 2020, 06:46

Jen tak namátkou: zamoření okolí na léta, velký výpadek zdroje, strach, panika...

PetrD
26. listopad 2020, 08:04

To není kopnutí. To je k tématu článku rozdíl, proč si ČEZ takhle střeží JE a ne žádné jiné elektrárny. Pokud to dělá úplně z jiného důvodu, rád se nechám poučit.

Emil
26. listopad 2020, 08:25

To určitě, vy Andersene. Téma článku je laserový systém ochrany před drony, a vy do toho taháte zamoření okolí radioaktivitou, kterou žádný dron nemá nejmenší šanci způsobit. Zloděj křičí, chyťte zloděje!

PetrD
26. listopad 2020, 09:14

Reagoval jsem na nesmyslný příspěvek PetraV, o tom že by zavedl ochranu FVE. Tak mi povězte, proč podle vás Čez investuje do této ochrany u JE a ne jinde, a třeba se doberem nějakého závěru bez dalších urážek.

Emil
26. listopad 2020, 09:39

No a já jsem zase reagoval na nesmyslný příspěvek váš. Není v tom žádný rozdíl.

ČEZ do toho investuje proto, že jaderné elektrárny patří do kritické infrastruktury, a protože jejich bezpečnost je podrobena mimořádné kontrole ze strany veřejnosti. Pokud např. shoří transformátor v běžné elektrárně, nikoho to nezajímá. Pokud shoří úplně stejný transformátor v elektrárně jaderné, zpráva obletí celý svět, objevují se zprávy o výbuchu v jaderné elektrárně apod. S průletem dronu by to bylo pravděpodobně úplně stejné. Proto takovým "senzačním" zprávám chce ČEZ logicky předcházet a vůbec je nepřipustit. Obzvlášť když pro tak velkou elektrárnu jsou takové investice, rozpočtené do ceny vyrobené elektřiny, doslova drobné.

PetrD
26. listopad 2020, 09:50

Aha, takže se mnou souhlasíte v tom, že motivem je strach.

Emil
26. listopad 2020, 10:07

Strachem bych to nenazval, spíš snahou předcházet ideologickému zneužití a klasickému nafouknutí ze strany protijaderných aktivistů.

Carlos
27. listopad 2020, 13:29

Pánové, ale to jste se dostali v zásadě na to co je na začátku. JE jsou velmi daleko od standardního zařízení a dělají se kolem nich psí kusy a jsou z nich polovojenské objekty. Nevím jestli díky tomu nejsou JE v začarovaném kruhu z pohledu veřejnosti kdy se zpřísňuje protože jsou nebezpečné a jsou nebezpečné protože se zpřísňuje. Takto to nejde donekonečna.

Další problém je s tím že je tzv. kritická infrastruktura. Infrastruktura je kritická protože je centralisticky plánovaná a je centralisticky plánovaná protože je kritická. Jenže to je jenom nějaké opakování rozhodnutí vzniklých za II. světové a Studené války. Být to tak nemusí.

Petr
25. listopad 2020, 10:45

Každý stát můsí mít vojenské letiště a nějakou protivzdušnou obranu. Zároveň to zabírá hodně místa a armádní letadla dělají velký hluk. Takže pro stát velikosti Česka to úplně ideálně vychází mít jednu základnu v prostoru mezi Praha-Temelín a druhou Brno-Dukovany případně třetí na Ostravsku.

Omega
25. listopad 2020, 14:41

No máme Čáslav,

je to oboje vzdálené 110km, to je pro Gripen cca 200 vteřin maximální rychlostí.

Bizon
25. listopad 2020, 20:21

OT: Včera jsem chytil na SDR (software defined radio) cvičný let z Čáslavi. Byli na nouzové frekvenci NATO pro celou republiku, takže je slyšeli prakticky všichni na zemi. Taky za to dostali docela pojeb, sranda:D

Josef
25. listopad 2020, 11:35

Zajímavé akorát nechápu jak takový dron ohrozí jadernou bezpečnost JE. Takže za mě vyhozené peníze.

T
25. listopad 2020, 15:53

Pokud poleti kolem dratu VN na trafacku JE , bude asi problem? Nic asi nejde uhlidat na 100%...,ptroto je potreba decentralni zasobovani...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se