Odvolací soud nařídil maďarské vládě zveřejnit smlouvy s Rosatomem na dostavbu jaderné elektrárny Paks

DomůJaderné elektrárnyOdvolací soud nařídil maďarské vládě zveřejnit smlouvy s Rosatomem na dostavbu jaderné elektrárny Paks

Budapešťský odvolací soud dnes rozhodl ve prospěch opozičního poslance Benedeka Jávora, který po maďarské vládě žádá zveřejnit podrobnosti smluv uzavřených s ruskou společností Rosatom za účelem dostavby jaderné elektrárny v jihomaďarské Paksi. Potvrdil tak rozhodnutí soudu nižší instance, uvedla agentura MTI. Smlouvu o rozšíření jaderné elektrárny uzavřela maďarská vláda v roce 2014, veřejnost ale stále neví například to, na kolik by stát přišlo ji případně vypovědět.

Poslanec Jávor z opoziční strany Dialog za Maďarsko rozhodnutí soudu přivítal a považuje ho za „velké vítězství, které umožní maďarské veřejnosti přístup k informacím“. Ta se tak podle něj může dozvědět, kolik by podle smlouvy stálo její jednostranné ukončení a jaká „technologická, finanční a legální konstrukce“ umožňuje realizaci celého projetu.

Jávor se rozhodl domáhat informací soudní cestou v roce 2017 poté, co maďarská vláda, společnost Paks 2 a ruský Rosatom odmítly zveřejnit i neutajené části smluv. Poslanec dal ovšem najevo i pochybnost, zda nakonec k zveřejnění smluv dojde. Předpokládá, že konečné slovo bude mít nejvyšší soud.

Vládní právníci odmítají zveřejnění detailů smluv s odkazem na bezpečnostní zájmy.