Podpis smlouvy mezi USA a Indií o dodávce 6 reaktorů se opět odkládá

DomůJaderné elektrárnyPodpis smlouvy mezi USA a Indií o dodávce 6 reaktorů se opět odkládá

Kontrakt na dodávku šesti jaderných reaktorů mezi americkou Westinghouse Electric Company a Indií nebude s největší pravděpodobností připraven dříve než v polovině roku 2017. Podpis dohody, která má završit více než desetileté jednání, měl přitom podle lednového prohlášení proběhnout již letos v březnu.

Americký prezident Barack Obama a indický premiér Narendra Modi v úterý přivítali zahájení přípravných prací na dodávce šesti jaderných reaktorů do Indie.

Obě strany ve společném prohlášení podle zahraniční agentury Reuters sdělily, že v současné době pracují na dokončení financování projektu a že společnosti Nuclear Power Corporation of India a Westinghouse Electric Company potvrdily započetí inženýrských prací v nejbližším období.

Společnosti budou podle prohlášení pracovat na dokončení přípravy smlouvy, která by měla být hotova do července 2017. To je o rok později, než v březnu letošního roku předpokládal CEO Westinghouse Daniel Roderick.

Plánovaný rozmach jaderné energetiky v Indii

Indie má v plánu významně zvýšit výkon svých jaderných elektráren, který je v současné době necelých 5,8 GW. Do roku 2032 by měl instalovaný výkon těchto zdrojů dosáhnout 63 GW, což má Indii usnadnit plánovaný ústup od využívání fosilních paliv.

V minulosti byl rozvoj jaderné energetiky v Indii přibrzděn vyloučením z mezinárodního obchodu s jadernými technologiemi kvůli nepodepsání Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Toto vyloučení trvalo více než 30 let.

Izolaci Indie ukončila série smluv v roce 2009. Indie tak nyní může v oblasti jaderné energetiky obchodovat se zeměmi, se kterými podepíše smlouvu o spolupráci. Mezi tyto země patří Austrálie, Kanada, Francie, Kazachstán, Rusko, Velká Británie a USA.

Úvodní fotografie: Výstavba čínské jaderné elektrárny Sanmen (zdroj: www.westinghousenuclear.com)