Domů
Jaderné elektrárny
Podpis smlouvy mezi USA a Indií o dodávce 6 reaktorů se opět odkládá

Podpis smlouvy mezi USA a Indií o dodávce 6 reaktorů se opět odkládá

Kontrakt na dodávku šesti jaderných reaktorů mezi americkou Westinghouse Electric Company a Indií nebude s největší pravděpodobností připraven dříve než v polovině roku 2017. Podpis dohody, která má završit více než desetileté jednání, měl přitom podle lednového prohlášení proběhnout již letos v březnu.

Americký prezident Barack Obama a indický premiér Narendra Modi v úterý přivítali zahájení přípravných prací na dodávce šesti jaderných reaktorů do Indie.

Obě strany ve společném prohlášení podle zahraniční agentury Reuters sdělily, že v současné době pracují na dokončení financování projektu a že společnosti Nuclear Power Corporation of India a Westinghouse Electric Company potvrdily započetí inženýrských prací v nejbližším období.

Společnosti budou podle prohlášení pracovat na dokončení přípravy smlouvy, která by měla být hotova do července 2017. To je o rok později, než v březnu letošního roku předpokládal CEO Westinghouse Daniel Roderick.

Plánovaný rozmach jaderné energetiky v Indii

Indie má v plánu významně zvýšit výkon svých jaderných elektráren, který je v současné době necelých 5,8 GW. Do roku 2032 by měl instalovaný výkon těchto zdrojů dosáhnout 63 GW, což má Indii usnadnit plánovaný ústup od využívání fosilních paliv.

V minulosti byl rozvoj jaderné energetiky v Indii přibrzděn vyloučením z mezinárodního obchodu s jadernými technologiemi kvůli nepodepsání Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Toto vyloučení trvalo více než 30 let.

Izolaci Indie ukončila série smluv v roce 2009. Indie tak nyní může v oblasti jaderné energetiky obchodovat se zeměmi, se kterými podepíše smlouvu o spolupráci. Mezi tyto země patří Austrálie, Kanada, Francie, Kazachstán, Rusko, Velká Británie a USA.

Úvodní fotografie: Výstavba čínské jaderné elektrárny Sanmen (zdroj: www.westinghousenuclear.com)

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se