Domů
Jaderné elektrárny
Příprava hlubinného úložiště bude do 2022 stát 1,7 miliardy Kč

Příprava hlubinného úložiště bude do 2022 stát 1,7 miliardy Kč

Příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku bude od letoška do roku 2022 stát 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z plánu činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na další tři roky. Dokument dnes schválila vláda, informoval tiskový odbor kabinetu na internetu. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje Platforma proti hlubinnému úložišti, jež sdružuje 32 obcí a měst a 15 spolků. Na začátku ledna kabinet jednání o plánu odložil.

Plánovaná částka zahrnuje průzkumné práce, výzkum i příspěvky obcím v lokalitách. Mezi zvažované lokality pro hlubinné úložiště patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren – Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína.

Plánované příspěvky obcím v uvažovaných lokalitách se pohybují od 11,3 milionu Kč do 17,7 milionu Kč ročně na lokalitu, v závislosti na velikosti průzkumného území a počtu obcí. Materiál připomíná, že letos bude dokončeno hodnocení devíti potenciálních lokalit pro umístění hlubinného úložiště. Vládě bude podán návrh na zúžení jejich počtu, bude se pak rozhodovat mezi čtyřmi. Počet vytipovaných lokalit se má snížit k 30. červnu letošního roku.

„Na těchto čtyřech lokalitách se budou podávat žádosti o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry. A to po vstupu zákona o zapojení obcí v platnost, nebo po 1. lednu 2023, a to podle toho, co nastane dříve,“ řekla ČTK už dříve mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.

Platforma proti hlubinnému úložišti v prosinci kritizovala MPO za přípravu zákona o zapojení obcí do výběru lokality úložiště. Resort podle ní neakceptoval téměř žádné připomínky obcí. Podle Filipové však ministerstvo připravilo návrh legislativy i na základě komunikace se starosty.

„S ohledem na zodpovědnost za vyřešení otázky konce palivového cyklu a zajištění radioaktivního odpadu nelze právo veta, které v připomínkách požadovaly některé obce, zavést. Jde totiž o strategický projekt státu. Zjednodušeně: někde to být musí, podle mezinárodního práva je každý stát zodpovědný za nakládání s vyhořelým jaderným palivem,“ dodala mluvčí.

Aktuální materiál podotýká, že zřejmě bude posunut termín výběru finální lokality, který je nyní stanoven na rok 2025. Odůvodňuje to zpožděním geologicko-průzkumných prací a jejich hodnocení.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru umístěny tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, se má v ČR postavit do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

Komentáře

(8)

energetik

17. únor 2020, 13:15

A já jsem zaslechl že prý se to prý platí z nějakého jaderného účtu. Takže to není pravda?

Emil

17. únor 2020, 13:19

Na základě čeho pochybujete o tom, že je to pravda?

PE

17. únor 2020, 13:36

To jest ,,pouze priprava,, ,kolik by za to bylo bateriovych ulozist pro domacnosti,urady ci podniky...

Emil

17. únor 2020, 13:40

To Vám řeknu přesně - nula. Nebýt odpadu, nejsou ani ty peníze na nakládání s ním.

Carlos

17. únor 2020, 13:53

Jenže peníze jsou zvláštní substance, vznikají z ničeho, ale neztrácí se. Takže ty peníze by v systému někde existovaly a úplně v nejhorším by byly dostupné lidem/podnikům, které by je nemusely zaplatit.

Emil

17. únor 2020, 14:02

Ty peníze by nevybraly jaderné elektrárny, vybraly by je místo nich elektrárny uhelné. Lidé/podniky by je museli zaplatit stejně, jako bonus by ještě "zaplatili" za vyšší znečištění ovzduší.

Martin Pácalt

17. únor 2020, 14:41

To je úvaha "kdyby" je k ničemu, nezlobte se. Použité palivo vznikalo a vzniká již desítky let a pod zem půjde buďto v znovupoužitém a nebo stávajícím stavu. A výstavbu úložiště je potřeba provést nejen díky provozu jaderných elektráren, ze kterých je velmi levná energie, ale i z díky výzkumu a nebo zdravotnictví (odpady). Takže šlus.

Vladimír Šťastný

18. únor 2020, 09:18

Já být starosta dotčené obce, tak do toho jdu a snažím se lidem vysvětlovat, že je to nejenom neohrozí, ale že je to i šance na práci, z které si budou v pohodě nosit násobky toho, co by si vydělali v brutálním pracovním tempu někde v Amazonu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.