Domů
Jaderné elektrárny
První blok JE Leningrad II dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu

První blok JE Leningrad II dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu

Obsluha 1. bloku Leningradské jaderné elektrárny II vyvedla toto úterý (6. 2. 2018) reaktor na minimální kontrolovaný výkon (MKV). Informaci zveřejnila ruská jaderná společnost Rosatom. Reaktorová nádoba pro tento blok, který se nachází v Sosnovém Boru v západní části Ruska, byla stavebně instalována již v roce 2014. Na druhém, v současnosti budovaném, bloku JE Leningrad II byla reaktorová nádoba instalována 30. listopadu minulého roku.

Současná Leningradská jaderná elektrárna I disponuje čtyřmi provozovanými bloky typu RBMK-1000, zatímco novější Leningradská jaderná elektrárna II bude čítat celkem 4 reaktory typu VVER-1200. Nový blok bude v tomto roce již druhým nově spuštěným reaktorem. Rostov 4, ležící poblíž města Volgodonsk, byl připojen k elektrické síti 1. února.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Andrey Petrov, generální ředitel Rosatomské dceřiné společnosti Rosenergoatom, která je provozovatelem jaderných elektráren, řekl, že dosažení minimálního kontrolovaného výkonu je „závěrečným článkem celého řetězce operací“ provedených v průběhu fyzikálního spouštění reaktorového bloku, které byly na novém leningradském reaktoru zahájeny 8. prosince.

„Vysoká kvalita a včasné provedení všech naplánovaných prací nám umožnily přivést reaktor do kritického stavu bezpečně a v termínu,“ dodal Petrov.

Ředitel Leningradské jaderné elektrárny, Vladimir Pereguda, dodal ve stejném vyjádření Rosatomu, že je symbolické, jak elektrárna zahájila nový rok s novým rekordem – výrobou 1 TWh elektřiny.

První blok existující Leningradské jaderné elektrárny byl postaven, aby pomohl zásobovat Moskevské mezinárodní letiště. „A nyní, přímo před našima očima, se zrodil nejvýkonnější energetický blok rodiny Leningradské jaderné elektrárny, což ještě podtrhuje dosažený úspěch,“ dodává ředitel elektrárny.

Turbína nových bloků VVER-1200 v Leningradské jaderné elektrárně, zdroj power_m.ru.

Testy na novém bloku v příštím týdnu budou dle vyjádření zahrnovat kontrolu neutronově-fyzikálních charakteristik první palivové vsázky, stejně jako ověření spolehlivosti provozu kontrolních a bezpečnostních mechanismů reaktoru.

Pracovníci obsluhy poté připraví blok k energetickému spuštění a pilotnímu provozu, který je očekáván na jaře.

Přípravy na fyzikální spuštění JE Rostov 4 začaly 6. prosince zavezením jaderného paliva do reaktoru. V průběhu 5 dní bylo usazeno všech 163 palivových souborů a 29. prosince byl reaktorový blok vyveden na minimální kontrolovaný výkon. Ruská energetická společnost Rosatom oznámila 23. ledna, že ruský národní regulátor Rostechnadzor, vydal povolení potřebné k provozu nového reaktorového bloku.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Komentáře

(7)

Roman D.

8. únor 2018, 21:07

Prosím o upřesnění věty z prvního odstavce: "Reaktorová nádoba pro tento blok, který ...... Ruska, byla instalována 30. listopadu."

Co znamená pojen instalována? Ve spojení s obrázkem to vypadá jako usazení tlakové nádoby do bloku. Pak by bylo vhodné uvést rok. Nebo je tím myšlena montáž reaktoru po zavezení paliva?

Vladimír Wagner

8. únor 2018, 22:29

Tam půjde pravděpodobně o omyl. Pokud vím, tak koncem listopadu 2017 (myslím toho 30. listopadu) byla instalována nádoba u druhého bloku, ne u toho prvního, který se teď spouští. U toho prvního byla myslím nádoba instalována už v červnu 2014.

Jiří Puchnar

9. únor 2018, 05:44

Dobrý den,

děkuji za upozornění. Je to přesně jak uvádí pan Wagner. Reaktorová nádoba pro první blok JE Lenningrad II byla stavebně instalována již v roce 2014. V minulém roce, dne 30. listopadu 2017, byly ukončeny stavební práce na instalaci reaktorové nádoby druhého bloku.

Martin Pácalt

9. únor 2018, 08:25

Otázka k autorovi: Bloky RBMK budou postupně odstavovány nebo pojedou paralelně s VVER 1200 ?

Vladimír Wagner

9. únor 2018, 09:22

Dovolím si odpovědět. Dominantně jsou nové bloky budovány jako náhrada. Dojde k částečnému překryvu, ale malému. Je to i z důvodu kapacity vyvedení výkonu. Ten by se musel posílit i v případě neexistence překryvu, protože výkon nových bloků je větší. Ale na velký překryv by nestačil. Jinak se v průběhu sešly dvě tendence. Výstavba nových bloků se zdržela, ale fungování bloků RBMK a jejich stav se ukázal být lepší, takže se provoz starých bloků prodlužuje. V současné době jsou termíny odstavování pro RBMK (počítá se 45 let činnosti) tyto: první blok 2019, druhý 2021, třetí 2025 a čtvrtý 2026. Najíždění nových bloků VVER1200 je pak u prvního rok 2018, druhého 2020, třetího a čtvrtého zhruba 2024, ale je to přibližné. A závisí to i na tom, zda bude v roce 2018 a 2019 zahájeno oficiálně reálné budování bloků 3 a 4.

Petr

11. únor 2018, 18:45

A teď moje předpověď.

Budování nových bloků 3 a 4 se jen tak nezahájí, a odstavování starých bude probíhat v reálu daleko později, možná kromě prvního pro nabrání zkušeností.

Rusko už po prokázání stavby na čas a za dobré peníze 3. generace doma teď na celém světě už nabralo dostatečně velké množství zahraničních zakázek na sériové stavby jaderek, a letos se začně maximálně soustředit na ně a jejich prioritní stavbu za valuty.

Martin Pácalt

9. únor 2018, 10:25

Děkuji za odpověď :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.