Domů
Jaderné elektrárny
První temelínský blok pracuje po plánované odstávce na plný výkon
Dostavba JE Temelín

První temelínský blok pracuje po plánované odstávce na plný výkon

První temelínský blok pracuje po plánované odstávce opět na plný výkon. Operátoři toho dosáhli necelé tři dny poté, co blok připojili k přenosové soustavě. Společně s elektrárnou Dukovany je teď v ČR v provozu pět jaderných bloků. V tiskové zprávě o tom dnes informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Kvůli kontrolám a výměně paliva je teď plánovaně odstaven čtvrtý blok Dukovan.

Než se první temelínský blok dostal na plný výkon, energetici ho zkontrolovali, když pracoval na 80 procent. Zhruba den ověřovali rozložení výkonu reaktoru. Podobné kontroly dělají temelínští odborníci ještě poté, co se blok dostane na plný výkon. „Jde o závěrečné ověření při nájezdu bloku z odstávky, při kterém se fyzici zaměřují na palivo a kalibraci měřících systémů. Vedle toho odborníci sledují chování i dalšího zařízení v jaderné a nejaderné části včetně turbíny,“ uvedl mluvčí.

JE Temelín
Ilustrační foto

Při plánované odstávce, která trvala přibližně dva měsíce, vyměnili energetici čtvrtinu paliva, prověřili bezpečnostní systémy a preventivně vyměnili rotor generátoru. Při odstávce, která začala 15. dubna a skončila 9. června, uskutečnili energetici kolem 60 investičních akcí, téměř 18.000 činností. Druhý blok energetici plánovaně odstaví v druhé polovině července.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 7,1 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516