Domů
Jaderné elektrárny
Reaktor Vogtle 4 hlasí nový milník, byl připojen k elektrické síti
Jaderná elektrárna Vogtle 4
Zdroj: Georgia Power

Reaktor Vogtle 4 hlasí nový milník, byl připojen k elektrické síti

Americká jaderná elektrárna Vogtle, umístěná ve Waynesboro v Georgii, nedávno dosáhla významného úspěchu. Čtvrtý blok s reaktorem AP-1000 byl 1. března 2024 úspěšně připojen k elektrické síti. Kritického stavu dosáhl reaktor poprvé 14. února 2024.

Synchronizace a připojení k síti představuje důležitou fázi v rámci série spouštěcích testů. Během těchto testů budou operátoři postupně zvyšovat výkon reaktoru a provádět kontrolní testy na různých úrovních výkonu až do dosažení plného výkonu. Po úspěšném absolvování všech testů bude blok připraven na komerční provoz, který je plánován na druhé čtvrtletí roku 2024.

Jaderné reaktory AP-1000 jsou základem bloků Vogtle 3 a 4. Zdroj: Georgia Power

Design AP-1000 se vyznačuje především svou modularitou a pasivními bezpečnostními systémy, což jej v porovnání se staršími typy reaktorů činí bezpečnějším a efektivnějším. Reaktor je navržen s důrazem na využití přirozených fyzikálních jevů, jako je gravitace a přirozená cirkulace vody. To vede k minimalizaci potřeby aktivních mechanických systémů a závislosti na dodávkách elektrické energie pro bezpečnostní systémy reaktoru.

Rozvoj jaderné energetiky v USA

Úspěšné připojení elektrárny Vogtle 4 k elektrické síti nejen podtrhuje potřebu diverzifikace zdrojů energie, ale také slibuje ekonomické přínosy pro lokální komunitu díky vytváření nových pracovních míst a stimulaci místního hospodářství.

Projekt Vogtle 4 navazuje na dlouhou tradici jaderné energetiky ve Spojených státech. Výstavba nových reaktorů v USA se však na počátku 21.století zastavila, a tak bylo důležitým milníkem poslední doby až spuštění reaktoru Watts Bar 2 v roce 2016.

Nové jaderné elektrárny v USA spuštěné mezi lety 1970-2023. Zdroj: EIA

Sesterský blok Vogtle 3 zahájil komerční provoz v červenci 2023, což společně s Vogtle 4 představuje nejnovější přírůstky do americké jaderné energetiky. Tyto projekty ilustrují snahu o modernizaci a rozvoj jaderné infrastruktury s využitím pokročilých technologií a bezpečnostních standardů.

Spolupráce a sdílení v jaderném projektu

Projekt Vogtle je výsledkem spolupráce několika energetických společností, včetně Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities, pod vedením Southern Nuclear. Tento model spolupráce umožňuje sdílení nákladů a rizik spojených s výstavbou a provozem jaderných zařízení, což podporuje udržitelný a inovativní přístup v oblasti energetiky.

Rozšíření elektrárny Vogtle má zásadní význam nejen pro americký energetický sektor, ale také signalizuje globální zájem o jadernou energii. S rostoucími výzvami spojenými s klimatickou změnou a hledáním udržitelných zdrojů energie se jaderná energie jeví jako klíčová pro budoucí energetické mixy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jenyk
7. březen 2024, 20:39

AP 1000 je jediná konstrukce, která splňuje podmínky zadání tendru na dostavbu Dukovan a je úspěšně v provozu. Korejci i Francouzi musí zmenšovat výkonnější bloky.

Emil
7. březen 2024, 20:48

Korejci nezmenšují výkonnější bloky ale vystrojí stejně výkonné a úspěšně provozované bloky OPR-1000 podobnými prvky jako to udělali při vývoji větších APR-1400.

Honza Nedvěd
7. březen 2024, 21:17

To je tak, když korupčníci a zloději co jsou vždy a všude přisátí na jaderné penězovody manipulují zadávací podmínky ve svůj prospěch. Omezení výkonu je přesně taková manipulace ve prospěch rozzatomu. Ne zelení aktivist, ale jaderní korupčníci jsou hřebíkem do rakve jaderné energetiky.

Emil
7. březen 2024, 21:27

Ne, to je tak když si vymýšlíte.

Tomáš Foldyna
8. březen 2024, 11:37

Zatímco na dotace na OZE jistě není přísáto o mnoho více korupčníků ... Momentálně naštěstí z dostavby Dukovan nemá RoZZateom žádný propěch.

Karásek
8. březen 2024, 15:28

Což bude znamenat, že ten blok bude prototyp a tedy ještě dražší, než standartně nabízené bloky o bezpečnosti nemluvě.

Mex
7. březen 2024, 21:32

Zcela netechnická poznámka: ty reaktorové budovy u AP-1000, s tím válcem nahoře, mi připadají mimořádně ošklivé.

Nejhezčí jsou podle mě reaktory VVER-1000, jako jsou v Temelíně. Má to takové pěkné vyvážené proporce, a ten límec nahoře tomu sluší.

Hůř už vypadají takové ty hladké tvary ve stylu náboje do pistole, jako stavějí Korejci s APR-1400 třeba v Shin Hanul. Líp pak vypadají ty obezděné do hranata, jako staví EDF v Hinkley Point.

Ale AP-1000 je podle mě jednoznačně nejhnusnější. Na to bych se fakt nechtěl dívat někde z okna.

Michal K.
8. březen 2024, 12:14

nie som si uplne isty, ci toto je najdolezitejsi argument pri rozhodovani sa o vystavbe jadrovej elektrarne.

Ale inak, uplne suhlasim s vasim designovym citenim.

Karásek
8. březen 2024, 15:26

Připomeňme, že u sesterské JE Summer se i přes prostavění částky 9 mld. UDS ukázala jako nejvýhodnější nulová varianta.

Petr
8. březen 2024, 23:33

Jádro je slepá ulička.

Baton David
11. březen 2024, 10:51

pokud někdo nepřijde s metodou masivní akumulace energie co dává i ekonomický smysl tak jsou slepou uličkou energetiky fluktuující zdroje. nebo můžete zkusit poručit větru a dešti ale myslím že to už se tady taky bez úspěchu zkoušelo

Vítězslav Novák
9. březen 2024, 17:38

Zpoždění jen 7 let...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se